Akîka kurbanı nedir ? Nasıl yapılır ?

Akîka: Yeni doğan bebeğin başındaki ilk saçlara verilen isimdir. Sonraki 7 gün içerisinde Allah için kesilen kurbanada akîka kurbanı denir. Ancak bu kurbanı keserken bazı gereklilikler mevcutdur, bir çok kişi bu konulardan habersiz şekilde, yeni doğan çocukları için kurban kestirmektedir.

Akîka kurbanı, çocuk doğduktan 7 gün içinde saçları yada tüyleri traş edilerek kulağına ezan okunup ismi söylendikten sonra Allah’a şükür için kesilen kurbana verilen isimdir. Bir çok alim Erkeğe 2, kız çocuğunada 1 akîka kurbanı kesilmesini söyler, ancak bazı kesimler hem erkek için hemde kız çocuğu için 1er akîka kurbanı kesilmesinin yeterli olduğunu belirtmektedir.

Akîka kurbanı için gerekli şartlar, islam da kurban da aranan şartlar ile aynıdır. Tek fark öncesinde çocuğun kulağına ezan okunması, isminin söylenmesidir. Akîka kurbanı çocuk doğduktan sonra Allah’a şükür için kesilir ve bir çok mezhepde farklı şekillerde yorumlanabiliyor. Örneğin hanefi mezhebinde Akîka kurbanı kesmek mübahtır ve dolayısı ile menduptur ancak diğer üç büyük imama göre sünnet, zahiri mezhebine görede farzdır.

Akîka kurbanı ne zaman kesilebilir ?

Akîka kurbanı çocuk doğduktan 7 gün içinde, mümkünse 7. gün kesilirse daha sevaptır. Bazı alimler ve hocalar çocuğun doğumundan sonraki 14 ve 21. günler arasında kesilmesininde güzel olacağını belirtmektedirler. Ancak bu sonraki zamanlarda da kesemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Akîka kurbanını sonraki zamanlarda, çocuk bulûg çağına geldiğinde yada sonrasında da kesebilirsiniz. Sonuçda Akîka kurbanı isteğe bağlı olduğu için hiç kesmemenizde eksiklik değildir. Ancak kesmeniz yerinde ve hayırlı olacaktır.
Ayrıca Akîka kurbanı kesilmeyen kişiler büyüdüklerinde kendileri için Akîka kurbanı kesebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.