Kış aylarında hastalıklardan korunma yöntemleri 2

Kış aylarının gelip çatması sebebiyle, ülkemizde hava sıcaklığı gün geçtikçe düşmeye devam ediyor. Kasım ayının da gelmesiyle birlikte iyice soğuyan havalar,  getireceği hastalıklar yüzünden pek çok kimsenin korkulu rüyası. Meteorolojinin yaptığı uyarılara göre soğuk havalar kapıda. Kış aylarıyla birlikte gelen grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar şimdiden birçok kişiyi endişelendiriyor. Bugün sizinle paylaşacağımız, kış aylarında hastalıklardan korunma yöntemleri sayesinde, soğuk kış günlerini sağlıklı bir şekilde atlatarak, hastalıkları büyük ölçüde engelleyebileceksiniz.

  • Kış aylarında artış gösteren hastalıkların temel nedeni, hijyen ve temizlik bakımından uygun olmayan yerlerde ve kişilerle birlikte bulunmaktır. Bu nedenle hangi mevsimde olursa olsun hijyenik ve temiz yerlerde bulunmaya özen gösterin. Toplu kullanım alanlarında bulunduysanız ve böyle alanlardaki kişi ve nesnelerle temas ettiyseniz ellerinizi mutlaka iyi bir şekilde yıkayın. Ellerinizi yıkamadan kesinlikle ağız, burun ve göz bölgenize sürmeyin Böylelikle dışarıdan kapabileceğiniz mikropları, mümkün mertebe engellemiş olacaksınız.

 

  • Bulunduğumuz ortamda hali hazırda hasta kişiler varsa o kişilerle temas halinde bulunmaktan kaçınmalı, bu ortamda uzun süre kalmamalısınız. Hasta kişinin öksürme ve aksırma anlarında yaydığı mikroplardan kendinizi uzak tutmalısınız.

  • Kışın insan vücudunun soğuğa ve mikroplara karşı direnebilmesi için sağlıklı ve dengeli bir beslemeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle meyve ve sebze tüketimini artırmalı, hayvansal ürünleri dozunda tüketerek hastalıklara karşı dirençli bir vücuda sahip olabilirsiniz. Aksi taktirde vücut güçsüzleşeceği için mikroplara da daha açık hale gelecektir.

 

  • Soğuk hava şartlarında hastalanmamak içi alacağınız bir diğer önlem ise, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendiren şeylerin başında yeterli miktarda oksijen almak gelir. Günlük yarım saat boyunca yapacağınız tempolu yürüyüş veya egzersizler oksijen alarak vücudunuzun direncinizin artmasını sağlar. Bunun yanı sıra, günde en az yedi saatlik sağlıklı bir uyku çekmek de sağlığınız ve hasta olmamanız için önemli. Vücudunuzun dinlenebilmesi için yeterli miktarda uykunuzu almalısınız.

 

  • Alkol, sigara ve kafein gibi zararlı alışkanlıklar, vücut işleyişinizi bozarak hastalıklara daha açık hale getirir. Bu nedenle özellikle kış aylarında gelen soğuklarla birlikte hastalıklara daha kolay yakalanmak istiyorsanız, bu alışkanları bırakarak vücut direncinizin artmasına yardımcı olun.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.