Nene Hatun Kimdir? Türk Kadın Kahraman

Çizgi romanlarda veya filmlerde birçok kadın kahraman görürüz. Bizim tarihimizde de mert gibi dimdik duran birçok kahraman anamız nenemiz vardır. Türk kadın kahramanlarından en çok bilinenlerden biri de şüphesiz Nene Hatundur. Gelin Nene Hatun kimdir ve hayat öyküsünü görelim.

Nene Hatun Kimdir?

Nene Hatun 1857 yılında Erzurum Çeperli köyünde doğmuştur. Yaklaşık 20 yaşında 1877 yılında 93 Harbi sırasında Erzurum Aziziye halk direnişine katılmıştır. Rus işgaline karşı gelen halkın arasında çabalarıyla destanlaşmış ve halk direnişinin simgesi haline gelmiştir.

Nene Hatun Aziziye savunmasında 20 yaşlarında ve köyünden Mehmet Efendi ile evliydi. Rus ordusunun Pasinleri işgal edip Erzurum’a doğru ilerlemesinden dolayı yerli halk gibi Erzurum’a göç etmişlerdir. Ruslar Deveboynu savaşından sonra Erzurum’un varoşlarındaki tabyaları da işgal ederler. Bunun üzerine Nene hatun 3 aylık oğlunu evde bırakarak direnişe katılmıştır.

Nene Hatun Kimdir?

Nene Hatun, Aziziye direnişindeki yararlılığından dolayı sonrasında birçok unvana layık görülecektir. Direnişten sonra Erzurum’da Eminkurbu Mahallesine yerleşti. 1934’de ki soyadı kanunu ile de Kırkgöz soyadını edindi. Ayrıca Nene Hatunun 4’ü erkek 2’si kız olacak şekilde 6 çocuğu oldu. Erkeklerden iki tanesi ise 1.dünya savaşında şehit düşmüşlerdir.

Cumhuriyet gazetesinin röportajı ile 1937 Aziziye direnişi ülkeye tanıtıldı. Bu sırada Nene Hatun ve diğer Aziziye gazileri tanınmış oldu. Sonrasında 1952’de Aziziye anıtı çalışmalarıyla Nene Hatun, tekrardan gündeme geldi. Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında Nene Hatun’a “3. Ordunun Nenesi” unvanı verildi. Sonrasında 1955’De ilk defa kutlanan Anneler Gününde ise “Yılın Anası” unvanı layık görüldü.

nene hatun

Nene Hatun, zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü Erzurum Numune Hastanesi’nde 22 Mayıs 1955 günü 98 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi Aziziye Şehitliğine defnedilmiştir. Sonrasında ise birçok yerde Nene Hatun heykelleri dikilmiş ve anısı yaşatılmak istenilmiştir. Genelde ise Nene Hatun tasviri, sırtında bebeğiyle direnişe katılan kadın figürüdür.

Uzun uzun hayat öyküsüyle bahsettiğimiz gibi Nene Hatun, Türk destanları içerisinde yerini almış ve hala günümüzde anısı yaşatılmaktadır. Çeşit çeşit eserlere konu olmakta ve destanı dilden dile gezmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.