Kar Hakkında Bilmediğiniz 15 Gerçek. 6

Bu galerimizde doğa olaylarında biri olan kışı ele aldık. Her biri birbirinden faklı şekilde yağan kar hakkında ne kadar bilgiye sahibiz. İşte listemizde kar hakkında daha önce duymadığınız ilginç bilgileri ele aldık.

1- Kar tıpkı elmaslarda olduğu gibi tamamen mineralden oluşmaktadır.


2- Genelde karı benzettikleri şey katlamalı dantel kâğıtlardır ancak bundan çok farklıdır. Kar mükemmel simetrik şekillerden oluşmaktadır.


3- Kar kristallerinin ortasında zerre halinde küçük bir nokta vardır ve buda kristalin merkez noktasını oluşturur. Geriye kalan tüm simetrik şekiller bu zerrenin etrafında şekillenir.

4- Kar yağdığında içinin %95’i havadır bu sayede ısı yalıtkanı mevcuttur ve erimeye karşı dayanıklıdır.

5- Kionofobi kar korkusudur.

6- Normal büyüklükteki bir kar yukarıdan saatte 5 km hızla düşmektedir.

7- Bazı bilim adamlarına göre yıldırım ve şimşekleri oluşturan elektrik akımı karlardan oluşmaktadır. Bulutların içindeki buz kristallerinin birbirine çarpmasıyla şimşeklerin oluştuğu düşünülmektedir.

8- Dünyadaki en büyük kar tanes,i1987’de Montana’ya düşen ve 38 cm’lik kar tanesidir. Bu rekor Guinness Dünya Rekorlar kitabında da yer bulmuştur.

9- Özellikle filmlerde bir kişinin yüksek sesle konuşması veya çığlık atması sonucu çığ oluşur ancak bu efsaneden öte bir şey değildir. Çığlık atmak çığ oluşmasına neden olmaz.

10- Alaska’nın Valdez Bölgesi oldukça beyazdır. Buraya yılda ortalama 8 metre kar yağmaktadır ve sürekli kar fırtınası yaşanmaktadır.

11- Antarktika’daki kar sert ve yassı olması nedeni ile sesi olduğu gibi yansıtır. Bilim adamlarına göre, bu nedenle insanlar bir buçuk kilometreden birbirlerinin seslerini duyabilirler.

12- 1885 yılında ilk kar kristalinin fotoğrafını çeken kişi ‘Kar Tanesi’ lakaplı Wilson Bentley’dir. Bentley bir mikroskobun ucuna taktığı kamerası ile 5 binden fazla kar kristalinin fotoğrafını çekmiştir.

13- Çok fazla kar insan psikolojisini bozarak delirtebilir. K. kutbunda yaşayan insanlarda sıkça görülen piblokto hastalığı psikolojik olarak hasara neden olmaktadır. Bu hastalığa yakalananlar sürekli ve anlamsız kelimeleri art arda söylerler ve karda çıplak koşma eğilimleri vardır.

14- Bilim adamlarına göre 650 milyon yıl kadar önce dünyamız tamamen buz ile kaplıydı. Ancak birçok bilim insanı bu teze inanmamaktadır.

15- Kar çevreye ve yağdığı bölgeye göre farklı renklerde yağabilir bunun nedeni ise kirlilik bitki örtüsü ve fabrikadan çıkan gazlardır. Özellikle kırmızı renkte yağan karpuz karı oldukça dikkat çekicidir çünkü hem rengi kırmızıdır hem de tadı karpuzun tadına benzemektedir. Her ne kadar dikkat çekici olsa da karpuz karı yemek sindirim sistemini bozmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.