İstanbul'a Yeni Geleceklerin Bilmesi Gerekenler 2

Türkiye’nin en fazla göç alan ve kalabalığa rağmen oldukça sevilen şehri İstanbul’a gelecek olanların gelmeden önce bilmesi gerekenler, yaşayacağı zorlukları derledik.

İstanbul çoğu kişinin gezip görmek istediği bir şehirdir. İş imkanı açısından oldukça göç alan İstanbul üniversite mezunu kişilerin çalışma alanıdır. Mühendislik, yazılım, sanayi ve daha birçok konuda iş imkanlarının olduğu İstanbul’a eğitim veya iş için gelip yerleşmek isteyenlerin gelmeden önce bilmesi gereken bazı konular vardır. İstanbul’u televizyonda, internette gördükleri ile kıyaslayıp gelenler nasıl bir zorluğun içerisine düştüğünü bilmeden hareket etmektedirler. İstanbul’a yeni geleceklerin bilmesi gerekenler;

Trafik

İstanbul’da trafik başlı başına bir sorundur. Yani İstanbul’u sevmek için ilk olarak trafiği sevmek gerekir. İki yakayı birbirine bağlayan köprülere rağmen trafik oldukça yoğundur. Sizi tavsiyemiz geldiğinizde ilk iş trafik yoğunluğu gösteren uygulamaları indirmeniz. Bu uygulamalar sayesinde günün hangi saatinde nerede ne kadar yoğunluk var görebilir ona göre kendinizi ayarlayabilirsiniz.

Trafik

Ulaşım

İstanbul ulaşımı her ne kadar gelişmiş olsa da başlı başına bir sorundur. Kalacağınız yer metro veya tramvaya yakın değilse ulaşım çileniz başlamış demektir. Metro, tramvay, otobüs, metrobüs bu dört ulaşımı kullanırken ilk olarak kendinizi sürekli kalabalık bir ortamda ayakta yolculuğa alıştırmanız gerekir. Tabi bu ulaşımlarda başınıza gelebilecek çeşitli olaylara da hazırlıklı olmak gerekir. İstanbul büyükşehir olduğu ve her geçen gün artan nüfusunu kaldıramadığı için bu şehirde ulaşım insanların en büyük sorunudur. Haftasonu bir yere gitmek isterseniz sabah erkenden uyanıp yola koyulmanız daha mantıklı olacaktır. Aksi halde ulaşımda çok fazla vakit geçireceğiniz için gününüz bitecek tatili değerlendirmek bir hayal olacaktır. Fakat en keyiflisi ise vapur ile karşı tarafa geçmek olacaktır.

Ulaşım

Ev Kiraları

İstanbul’a gideyim hemen ev tutayım, eşyalı olsun, sitede olsun… İstanbul’a gelince burada ev fiyatlarının ne kadar uçuk, evlerin ne kadar kötü olduğunu göreceksiniz. Örnek vermek gerekirse İstanbul’da bodrum, çatı katı veya kot dairelerin kiraları 1200 liradan başlıyor. Ayrıca bu evler mecbur kalmasanız asla yaşamayacağınız evlerdir. Anadolu tarafında Pendik en ucuz olan semttir. Fakat burasıda oldukça uzaktadır.Kısacası İstanbul’da çok iyi bir işiniz olmaz ise tek başınıza ev tutmak başlı başına maddi bir sorundur.

Ev Kiraları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.