Isıtılmaması Gereken Gıdalar ve Yemekler 5

Yemeği seven bir millet olarak her zaman daha sonra da yiyebilmek için tüketebileceğimizden daha fazla yemek pişiriyoruz. Fakat bazı gıdalar ve yemekler ısıtıldığında sadece karın doyurmuyor sağlığımıza da zarar verebiliyor. 

Tür mutfağının lezzeti herkes tarafından kabul edilen bir üne sahiptir. Ülkemizin her bölgesinde kendilerine has yemekler vardır. Dünyada en lezzetli ve çeşitli yemek kültürüne sahip olan bir ülke olarak biliyoruz ki sürekli yemek konusunda hep ihtiyacımızdan fazlasını pişiriyoruz. Genellikle çalışan kişiler, anneler, bekarlar yemek yaptıkları zaman 2-3 güne yetecek kadar yemek yapıp daha sonra uğraşmak istemez. Isıtıp ısıtıp yediğimiz yemekler zamandan tasarruf etse de maalesef sağlığımız açısından tehdit oluşturuyor. Isıtılmaması gereken gıdalar ve yemekler;

Pirinç

Türk sofrasında akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olan pirinç ısıtılmaması gereken gıdaların başında gelmektedir. Örneğin pilavı oda sıcaklığında bırakıp tekrar ısıtıp yememeniz gerekir. Çünkü bu bekleme süresi içerisinde pilavda bakterilere dönüşebilen sporlar vardır. Bu bakteriler sizin kusma, ishal gibi rahatsızlıklar yaşamanıza sebep olmaktadır. Bu yüzden pirinci pişirmeden önce mutlaka yıkamalısınız ve kalan yemeği ısıtıp yememelisiniz.

Pirinç

Mantar

Mantar çeşitleri olan bir bitkidir. Mantarın hem zehirli olanı hem de zehirsiz yani yenilebilir olan çeşitleri mevcuttur. Mantar yemeği yaparken yiyebileceğiniz kadar yapmanızda fayda vardır. Çünkü mantar tekrar ısıtıldığında içerisinde bulunan ve yapısı değişebilen protein türlerini barındırır. Bu protein türleri ise genellikle mide rahatsızlıkları, şişkinlik hissi gibi sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Mantar

Patates

Çoğumuzun en fazla tükettiği gıdalardan biri olan patates her ısıtıldığında içerisinde bulunan besin miktarını kaybeder. Patates içerisinde oda sıcaklığında tutulduğunda ve her ısıtıldığında tehlike saçan felçliğe neden olan bir bakteri türü bulunmaktadır. Bu yüzden patates yemeklerinizi ısıtmayın ve patateslerinizi muhafaza etmek için uygun ortam sıcaklığını bulun.

Patates

Yumurta

Bir protein kaynağı olan ve genellikle kahvaltıların vazgeçilmez üyesi olan yumurta kesinlikle daha sonra ısıtılıp yenilmemelidir. Yumurta özellikle sıcak havalarda ısıtılıp tüketildiğinde vücutta ki su emilimini artırır. Vücudunuz susuz kalabilir ve bu yüzden sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Özellikle yumurtayı kaynatıp pişirdikten sonra gün içerisinde onu tekrar tüketmek mide sorunlarına da yol açmaktadır.

Yumurta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.