Yaz aylarının başlangıcı sayılan Haziran ayı ile birlikte yaz meyveleri de yetişmeye başladı. Haziran ayı boyunca mevsim meyvelerini tüketip vitaminlerinden yararlanabilirsiniz.

Meyve ve sebzeler mevsimine göre tüketilmelidir. Çünkü taze meyve ve sebzeler mevsiminde tüketildiğinde vitaminlerinden ve minerallerinden daha iyi yararlanılmaktadır. Ayrıca mevsiminde meyveleri tüketmek tatlarını daha iyi almanızı sağlayacaktır. Her meyvenin tadı farklı olduğu gibi içerisinde yer alan vitaminlerde farklıdır. Haziran ayının yarısı Ramazan olduğu için meyveleri sahurda tüketmek daha faydalı olacaktır. Fakat meyve tüketirken unutmamalısınız ki aşırıya kaçmalısınız. Çünkü içerisinde bulunan işlenmemiş şeker sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Haziran ayında yenilebilecek meyveler;

Karpuz

Karpuz yaz aylarının ve haziranın en sevilen meyvesidir. Özellikle sahurda karpuz ve peynir tüketenlerin sayısı oldukça fazladır. Karpuz sulu bir meyve olması ve kalori açısından düşük olması nedeniyle sağlık açısından çok fazla zararı olmayan bir meyvedir. Yaz aylarında sıkça tüketilmesinin diğer nedenlerinden biride serinletici bir meyve olmasıdır. Karpuzu genellikle sahurda tüketmenizi öneririz. Karpuzun lifli yapısı sahurda tükettiğinizde sizi gün boyu tok tutar ve ayrıca çok fazla susatmayacaktır.

Karpuz

Kavun

Kavun karpuzun yanında sıkça yenilen sevilen bir meyvedir. Karpuz gibi kabuklu olması yüzünden benzerlik taşımaktadır. Kavunun tatlı yapısı iftardan sonra tatlı yemek isteyenlerin tercih etmesini sağlamaktadır. İçerisinde bulunan B vitamin çeşitleri ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini desteklemektedir. Karpuz gibi serinletici etkisi olan bir meyve olması nedeniyle Haziran ayında sıkça tüketilmektedir.

Kavun

Erik

Her ne kadar fiyatı pahalı olsa da Haziran ayının en sevilen meyvelerinden biri de eriktir. Erik kütür kütür oluşu, ekşi tadı ile oldukça sevilmektedir. Eriğin içerisinde A, C ve K vitaminleri bulunmaktadır. Erik metabolizma hızını arttırır, sindirim sorunlarına iyi gelir. İçerisinde bulunan magnezyum çocuklarda kemik gelişimini destekler. A vitamini sayesinde ise göz sağlığını korur.

Erik

Kiraz

Haziran ayının gelmesi ile birlikte kiraz ağaçları da meyve vermeye başladı. Kiraz hem rengi hem de tadı ile sevilen bir meyvedir. Özellikle kanserle savaşmada oldukça etkili olan kiraz antioksidan görevi de görmektedir. Kiraz detoksu yapan kişilerin vücutları temizlenir ve metabolizma hızı artar.

Kiraz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.