Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli?
Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli?

Öğrenciler derslerden dolayı yabancı dili ne kadar sevmese de belli bir yaşa geldiklerinde ne kadar da önemli olduğunu anlıyorlar. Gerek hayat içinde gerek sektör ve iş bağlamında hayati önem göstermekte yabancı dil. Yabancı dil öğrenmeye yeni başlayanların aklındaki soru ise hangi yabancı dili öğrenmeli, oluyor. Gelin bu soruya hazır cevap vermek yerine size en uygun yabancı dili bulalım.

Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli?

Bu soruyu sormadan önce şu sorunun cevabını vermelisiniz aslında, hangi amaçla yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz? Yabancı dil öğrenen kişiler işlerine yaradıkça dil öğrenirler. İşlerine yaramaktan ziyade o dili öğrenme ve o dilde konuşup anlaşmaktan zevk almakta önemlidir. Bide bunların yanında tabi iş ve sektör etkeni de bulunmakta. Bu etkenlere örnek vererek sizin kendiniz için en uygun dili seçmenizi sağlamaya çalışacağız.

Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli?
Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli?

Size ideal dilinizi bulmadan önce değinmemiz gereken bir konu ise İngilizce. Genellikle okulda bizlere hep denilmiştir İngilizce dünya dili öğrenin, diye. Gerçekten de yukarıda bahsettiğim etkenler dahil tüm etkenlere uyan bir dildir İngilizce. Siz dünya çapındaki insanların ana dilini bilmeden sadece İngilizce ile neredeyse her istediğinizle konuşabilirsiniz. İş ve sektöre geldiğimizde ise tüm alanlardaki en kapsamlı bilgi arşivleri İngilizcedir. Hobiye geldiğimizde ise Türkiye’de öğrenmek için kaynak bulamadığımız birçok hobi bulunmakta. Neredeyse tüm hobiler için internette ve Youtube gibi platformlarda İngilizce kaynakları bulabilirsiniz.

Size Özel Yabancı Dili Bulun

Hangi dili öğrenmelisiniz

İş, sektör, ihtiyaç kriterlerine gelmeden önce ilk olarak hobilerinizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü hobileriniz ve yapmaktan hoşlandığınız şeyler sizin mesleğinizi ve yaşama biçiminizi de önemli ölçüde etkiler. Bu sebeple ilk olarak severek yaptığınız işleri veya hobileri düşünün. Çok klasik bir örnek vermek gerekirse; Animeleri izlemeyi ve okumayı seven insanlar bu hobiye bağlandıkça Japonya’yı merak edebilmekteler. Anime sevenlerin gerçekten çok olduğunu da söylemek gerekir, yüzlerce anime sever de internet üzerinden kendi koleksiyonlarını vs. paylaşmakta. Bu hobiniz üzerinize kendinizi geliştirdiğinizde bu hobi üzerine de iş kurabileceğiniz gibi o dili öğrenmek için zev alacağınız bir sebep doğacaktır.

Kendi hedefleriniz yolunda bir veya birkaç ülkeye yerleşmek isteyebilirsiniz.Kendinizi ait hissettiğiniz ülkelerin dillerine de zaten duydukça aşina olacaksınız. Bu da iş ve sektör içinde dil öğrenmek ihtiyaçtan doğan etkenlerdir. Hobi sizi sevdiğiniz ve zevk aldığınız için öğrenmeye iterken diğer hususta ise ihtiyacınız olduğu için bir zorunlulukla öğrenmek isterseniz. Aslında hobi ve zorunluluğu birleştirdiğiniz zorlanmadan hem zevk alıp hemde ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yabancı Diller
Yabancı Diller

İş ve Sektör Bağlamında Hani Diller Öğrenilmeli?

Devlet içerisinde kamuda çalışmadığıız sürece mesleğinizde ve alanınızda durmadan kendinizi geliştirmeniz ve yeniliklere uymanız gerekir. Özellikle mühendis ve tıp sektörü içerisinde bu çok önemlidir. Ayrıca ticaretle uğraşanlarda ticaretini yaptığı şirketlerin ana dillerini bildiklerinde ve o dile özel araştırmalarla daha çok kazanabilirler.

Yabancı arkadaşlarınızla görüşün
Yabancı arkadaşlarınızla görüşün

Mesleklere özel baktığımızda bazı çok tercih edilen dilleri söyleyebiliriz. Dünyanın en çok nüfusa sahip ülkesinde ne kadar Çince konuşulsa da dünyanın en çok konuşulan dili İspanyolcadır. Birçok sektörde de 2. veya 3. yabancı dil olarak İspanyolca tercihlerin başındadır. Dünyanın en çok konuşulan dili olmasa da dünya ticaret merkezi olarak Çin’in yerel dili Çince de özellikle ticaret sektöründe vazgeçilmezlerdendir. Mühendisler olarak da ilk akla gelen Makine Mühendisliği için Almanca olsa da mühendisliklerin birçok alanı vardır. Siz seçeceğiniz alana göre o dalda başarılı ülkelere dikkat etmelisiniz. Genel olarak en çok tercih edilen dilleri de mühendisler ve genel meslekler için sayacak olursak, Rusça, Arapça, Almanca, Japonca, Fransızca ve birçok Avrupa ve Asya ülkelerinin dilleri de alana göre sayılabilir.

Bu konuda daha iyi araştırma yapabilmeniz için bir dizi Wikipedia linki vermek istiyorum. Anadil olarak konuşulma sayısına göre dil listeleri, Türkiye’de en çok konuşulan diller, tüm dillerin listesi ve istatistikleri, dillerin internet üzerindeki kullanımını sıralayan bir liste.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.