Fiziksel olarak yorgun hissetme ve psikolojik olarak isteksizlik hali olarak karşımıza çıkan halsizlik, çağımızın en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Birçok kişinin çözülmez problemleri arasında yer alan halsizliği, birbirinden sağlıklı şifalı bitkiler kullanarak yenebilirsiniz. İşte, halsizliğe iyi gelen bitkiler…

Halsizliği, kronik yorgunluğu ve bitkinliği tetikleyen birçok farklı neden olabilir. Bu nedenler arasında; uyku bozukluğu, grip ve soğuk algınlığı, uzun süreli stres ve düzensiz beslenme alışkanlığı gösterilebilir.

Yüksek iş temposu, şehir yaşamının kontrolsüz hızı ve bazı bilinçsiz alışkanlıklarımızdan kaynaklanan gün içinde halsizlik, yorgunluk, isteksizlik ve bitkinlik hali aynı zamanda ciddi hastalıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkabiliyor. Kansızlık, kalp hastalıkları ve kansere kadar bir çok ciddi hastalığın işareti olan halsizliğin altında yatan neden mutlaka tespit edilmeli ve iyileştirilmelidir.

Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve isteksizliğinizi tetikleyen nedenin üşengeçlik mi, düşük enerji hali mi ya da herhangi bir hastalığın belirtisi mi olduğunun belirlenmesi sağlıklı ve mutlu bir yaşam için oldukça önemlidir.

Halsizliğe Karşı Alınacak Önlemler

Halsizliğe, alacağınız basit önlemlerle engel olabilirsiniz. Halsizliğe karşı alacağınız önlemler ile daha zinde bir hayatın kapılarını aralamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Halsizliğe iyi gelen bitkiler ve onu karşı alacağınız önlemler ile birlikte tamamlayıcı bir tedavi uygulayabilirsiniz. İşte halsizliğe karşı alabileceğiniz önlemler..

  • Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu iyi bir uykuyu uyumaya özen gösterin.
  • Düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin.
  • Gün içerisinde bol miktarda su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.
  • Düzenli egzersiz ve spor yapmayı alışkanlık haline getirin.
  • Fazla çalışma saatlerini hayatınızdan çıkartın.
  • Üzerinizde baskı oluşturan ve stres oluşmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırın.
  • Özellikle sigara, alkol ve uyuşturucu ürünlerinden uzak durun.

Halsizliğe İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Birbirinden sağlıklı faydaları bulunan şifalı bitkiler ile halsizliği alt etmeye ne dersiniz? Halsizliğe iyi gelen bitkiler kullanarak doğal yollarla halsizliğin etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil Çay

Zayıflamaya olan katkısı ve metabolizmayı hızını arttırıcı özellikleriyle yeşil çay, verdiği enerji ile kendinizi daha zinde ve dinamik hissetmenize yardımcı olur. Yeşil çay tüketerek sadece halsizliği önlemekle kalmasınız; damar tıkanıklığının önüne geçersiniz, tansiyonu kontrol altına alırsınız, ağız bakımınızı gerçekleştirmiş olursunuz, kilo verebilirsiniz, saç ve cilt sağlığını korursunuz ve kanser gibi belirtileri halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk olarak görülen ciddi hastalıklara karşı önlem alırsınız.

Ekinezya Çayı

Ekinezya

Ekinezya, A, B ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip bitki türüdür. Yorgunluğu atmak, enerji kazanmak ve dinç kalmak için tercih edilen bitki çayları arasında yerini almaktadır.

Güne daha dinamik, enerji dolu, pozitif ve mutlu bir başlangıç yapmayı hedefliyorsanız bir fincan ekinezya çayı tüketerek güne başlayabilirsiniz. Ayrıca antiseptik özelliğe sahip olan ekinezya çayı, boğaz ağrısına, kuru öksürüğe, kas ve eklem ağrılarına ve kansere karşı korunma amacıyla oldukça faydalıdır.

Mısır Püskülü Çayı

Mısır Püskülü

Mısır püskülü içinde C ve K vitamini barındıran, çinko, demir, bakır ve postasyum gibi önemli minerallere sahiptir. Rahatlatıcı etkisi sayesinde sakinleştirici olarak kullanılmaktadır. Mısır püskülü kan şekerini dengeleyerek vücudunuza ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.

Bir bardak sıcak su içerisine ekleyeceğiniz bir tutam mısır püskülünü demleyerek tüketebilirsiniz.

Biberiye Çayı

Biberiye

Dikkat dağınıklığını toparlayan, nefes açan ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan biberiye çayını, gün içinde enerji kazanmak için tüketebilirsiniz. Veya yemeklerinize ilave ederek tüketebilirsiniz.

Konsantrasyonunuzu arttıran biberiye ayrıca; hafızayı güçlendirir, baş ağrısını giderir, antioksidan kaynağı olması bakımından bağışıklık sistemini güçlendirir, hazımsızlık ve kabızlığı önler.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.