Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Dünyanın En İyi Yönetilen Ülkeleri

Dünyanın En İyi Yönetilen Ülkeleri

0
Dünyanın En İyi Yönetilen Ülkeleri

Bir ülkenin iyi yönetilebilmesi için ilk olarak halkın belirli vasıflara sahip ülkeyi yönetebilecek ve bu süreçte sadece ülkesinin çıkarlarını düşünecek birini seçmesi gerekir. Ülke başında düzgün bir hükumet yok ise ülkenin iyi yönetilmesi de söz konusu olamıyor. 

Bir ülkede yönetim biçimine, şekline iyi diyebilmek için belli özelliklere uyması gerekir. Örneğin bir ülkenin ekonomik durumunun iyi olması ve bunu avantaja çevirebilmesi oldukça önemlidir. İyi bir yönetim için adalet şarttır. Adalet eşitsizliği olan bir ülkeden iyi bir yönetim beklemekte boşunadır. bu yüzden bir ülkenin iyi yönetilebilmesi için adaleti sağlaması, enerji kaynaklarını düzgün kullanması, ülkenin teknolojik ve bilim açısından sürekli ilerlemekte olması gibi nedenler büyük çapta etki sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar dünyada yer ülkelerin sadece bazılarında düzgün ve iyi bir yönetim şeklinin olduğunu ortaya çıkardı. En iyi yönetime sahip ülkeler;

1) Danimarka

Bir İskandinavya ülkesi olan Danimarka geçmiş yıllarda Vikings tarihine şahitlik etmiş bir ülkedir. Danimarka’da yapılan araştırmalar temel insan ihtiyaçlarının en üst düzeyde vatandaşlara sağlandığını gözler önüne serdi. Danimarka’da sosyal yardımlar ve herkes için bedava dil kursları yer alıyor. Danimarka Avrupa ülkeleri arasında ise en fazla vergi alan ülke olarak başı çekiyor. Fakat yönetim şekli, ekonomik durumu ve eğitim seviyesi ile yaşanılabilir en iyi ülkeler arasında en iyi yönetilen ülke olmayı başardı.

Danimarka

2) Yeni Zelanda

Yeni Zelanda siyasette istikrarı, terör olaylarının hiç olmayışı ve insanların temel hakları açısından oldukça iyi yönetilen bir ülke olarak listede ikinci sırayı alıyor. Özellikle kadınlara verdikleri olanaklar ile adından sıkça söz ettiriyor.

Yeni Zelanda

3) Kanada

Özellikle Türkiye az gelişmiş ülkelerden sıkça göç edinilmek istenen ülkeler arasında başı çeken Kanada siyaset konusunda istikrarlı duruşu, ekonomik iyilikler ve herkese karşı hakkaniyetli olan yönetimleri ile en iyi yönetilen ülkeler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Çoğu kişi Kanada’da dil kurslarına gitmek için her yıl vize almaya çalışıyor.

Kanada

4) Japonya

Özellikle eğitim alanında oldukça ileri ve disiplinli olması Japonya’yı en iyi yönetilen ülkeler arasına koyuyor. Nüfus sayısının yüksek olmasına rağmen sosyal haklar, iyi eğitim, iyi ekonomik durum, teknolojik alanlarda dünyada önde gelen ülke olması iyi yönetilen bir ülke olmasında ki başlıca nedenler arasında yer alıyor.

Japonya

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.