Dünyanın En İyi Çikolataları Hangileri? 9

Bir mutluluğu kaynağı olan ve tadına müptela olunan çikolata bazı ülkelerin sembolleri haline gelmiştir. Dünyada çok iyi çikolata üreten ülkeler bulunmaktadır. Sizler için dünyanın en iyi çikolatalarını ve hangi ülkelere ait olduklarını araştırdık.

Çikolata denilince akla Almanya, Belçika gibi ülkeler gelir. bu ülkelerde envai çeşit çikolata bulunmaktadır. Genellikle bu çikolataların tadı ise her deneyen tarafından enfes bulunmaktadır. Çoğu kişi çikolata müptelası olduğu için her çeşit çikolatayı denemek ister. Türkiye’de iyi çikolata yapan belli firmalar olsa da diğer Almanya ve Belçika çikolataları ile kıyaslandığında pek de lezzetli olmadığı anlaşılıyor. Dünyanın en iyi çikolataları ve yapıldıkları ülkeler;

Belçika

Belçika’ya gittiğinizde bilmelisiniz ki bu ülkenin çikolataları oldukça meşhur. Ülkede kaliteli ve dünyaca beğenilen çikolataları üreten yaklaşık 13 fabrika bulunuyor. Hatta Belçika’da yer alan çikolata müzeleri dünyada görüp görebileceğiniz en lezzetli müzelerdir. Belçika’da üretilen ve dünyaca ünlü olan çikolata markaları ise Godiva, Leonidas, Wittamer, Marcolini isimleridir.

Belçika Çikolatası

İsviçre

Sütlü çikolata denilince ilk akla gelen yer İsviçre’dir. Herkesin bildiği bir çikolata olan Toblerone markası İsviçre’de üretilmektedir. Dünyaca ünlü olan ve mutlaka denemeniz gereken İsviçre çikolata markaları ise Nestle, Toblerone, Lindt, Treuscher ve Sprungli isimleridir.

İsviçre Çikolataları

Almanya

Almanya’da sadece çikolata satılan büyük marketler bulunmaktadır. Bu marketlere girdiğinizde tam bir göz şöleni yaşarsınız. Her çeşit çikolatayı bulabilirsiniz. Almanya’nın dünyaca bilinen en iyi ve uygun fiyatlı çikolatası içinde büyük fındık parçaları olan Nussknacker markasına aittir. Ayrıca Merci, Raffaello, Toffifee, Schogetten markalarına ait çikolatalarda oldukça lezzetli ve popülerdir.

Almanya Çikolatası

İspanya

Dünya tarihinde çikolatayı ilk keşfeden ülkelerden biri olan İspanya’da çikolatanın üretim makineleriyle üretilmesi tarihe geçmiştir. İspanya’da üretilen ve oldukça lezzetli olan en iyi çikolata markaları ise Valor, Amatller ve Chocolate a la Taza isimleri yer almaktadır.

İspanya Çikolatası

Meksika

Çikolatanın ilk üretim yerlerinden biri olan yani çikolatanın ana vatanı diyebileceğimiz Meksika’da binlerce çikolatacı dükkanı bulunmaktadır. Yıllardır devam eden çikolata üretimi ve tüketimi oldukça lezzetli markaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Meksika’nın dünyaca ünlü çikolata markaları ise Oaxaca markasıdır. Bu markanın ve çikolatanın en önemli özelliği ise fabrikada değilde eski yöntemler ile üretilmesidir.

Meksika Çikolatası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.