Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Daha Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Daha Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

0
Daha Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Yediğimiz yemekleri öğüten ve gün içerisinde sürekli kullandığımız dişlerimizin temizliğine özen göstermek gerekir. Daha sağlıklı dişler için rutin bakımlar uygulamakta fayda vardır.

Vücudumuzdaki en hassas bölgelerden biri olan ve hayatımız boyunca kullandığımız önemli bir öğütücü görevi gören dişlerimizi düzenli olarak temizlemeliyiz. Herkes daha sağlıklı dişlere sahip olmak ister fakat bunun için yapması gerekenleri pek uygulamaz. Herkesin bildiği günde 3 defa dişleri fırçalama klişesinin yanında ek olarak yapmanız gereken diş temizliği yöntemleri vardır. Bu temizlik yöntemlerini sürekli uyguladığınızda daha sağlı dişlere sahip olabilirsiniz. Daha sağlıklı dişlere sahip olmak için bilmeniz gerekenler;

Diş Temizliği

Sağlıklı dişler için mutlaka diş temizliği yapmalısınız. Dişlerinizi temizlemediğiniz sürece diş ve diş eti problemleri ortaya çıkacak dişlerinizi kısa zamanda kaybedersiniz. Dişlerimizi 3 öğün yemek sonrası fırçalamalıyız. Hassas dişlere sahip olanlar diş ipi kullanmalıdır. Dişlerinizi fırçalarken çok fazla sert darbelerle değilde yumuşak darbeler ile minimum iki dakika boyunca fırçalamalısınız. Kullandığınız diş fırçasının içinde yer alan maddelere dikkat etmelisiniz. Çok fazla kimyasal içerik bulunduran diş temizliği ürünleri dişin dış tabakasına zarar vermektedir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra özellikle sabahları ve uyumadan önce gargara yapmanızda fayda vardır. Gargara diş aralarında, dilde ve diş etinde kalan mikroplardan ağzınızı koruyacaktır.

Diş Temizliği-1
Diş Temizliği-2
Diş Temizliği-3

Beslenme Şekli

Sürekli şekerli, asitli yiyecekler tüketmek dişlerde çürüme başlatacaktır. Çürüyen dişler zamanla tamamen yok olacaktır. Bu yüzden şekerli ve asitli yiyeceklerden veya içeceklerden uzak durmalıyız. En azından bu ürünleri sürekli olarak tüketmemeliyiz. Dişlerin kalsiyuma ihtiyacı vardır. Yeterli kalsiyumu almayan dişlerde ve diş köklerinde zayıflık meydana gelir. Düzenli aralıklar ile kalsiyum ağırlıklı beslenmeliyiz. Süt bilindiği gibi bir kalsiyum deposudur. Günde bir bardak sabahları aç karnına süt içerek hem dişlerinizin ihtiyacı olduğu kalsiyumu karşılarsınız hem de midenizi gün içerisinde yediğiniz yemeklerden korursunuz. Kabuklu veya sert yiyecekler tüketmekte diş sağlığına zarar vermektedir. Fındık, ceviz, fıstık gibi kuru yemişleri dişlerinizle kırmayın. Bu kuru yemişlerin dış kabukları sert olduğu için dişe onarılması zor zararlar vermektedir. Lif içeriği yüksek olan meyve ve sebzeleri tüketerek dişlerinizin temizlenip sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Beslenme Şekli-1
Beslenme Şekli-2
Beslenme Şekli-3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.