Çocuklarınızın sağlığı için onları bazı besinlerden uzak tutmalısınız. Çocukların tüketmemesi gereken yiyecekleri derledik.

Çocukların sindirim, boşaltım sistemleri büyüklere göre daha hassastır. Bu yüzden her besini ya da içeceği tüketmemeleri gerekir. Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmesi için düzenli ve zararsız yiyecekler tüketmesi şarttır. Çoğu aile çocuklarının ne yediğine dikkat etmez ve onlara yedirdiklerinin sağlıklarına zararlı olduğunu düşünmez. Çocuklarını özellikle şımarık yetiştiren aileler çocuklar ne isterse alır ve yemelerine izin verir. Böyle yaparak çocukların vücutlarının kirlenmesine, sindirim ve boşaltım sistemlerinin bozulmasına neden olurlar. Çocuklar dengeli ve sağlık beslenmediğinde iyi bir gelişim meydana gelmez. Çocuklarınızın ilerde yaşayabileceği vitaminsizlik, obezite, şeker, kalp, yağ sorunlarını engellemek için onları bazı yiyeyeceklerden uzat tutmanız gerekiyor.

Çocukların Tüketmemesi Gereken Yiyecekler

Abur Cubur

Tüm çocukların düşkünü olduğu abur cuburlar içerisinde yüksek düzeyde koruyucu maddeler, renklendiriciler, yağ, şeker ve karbonhidrat bulunur. Bu besinlerin sağlık açısından ciddi zararları bulunmaktadır. abur cubur içerisinde yer alan renklendirici ve koruyucu katkı maddeleri hormon bozukluklarına, kanser gibi ciddi hastalıklara, obeziteye neden olmaktadır. Günümüzün en büyük problemi olan obezite yeme alışkanlığını çocukken sağlıklı yaparak engellenebilir.

Abur Cubur

Fast Food

Hazır gıdalar arasında belki de içerisinde en fazla yağ, karbonhidrat ve koruyucu katkı maddeleri olan fast food ürünleri sadece çocukların değil herkesin sağlığını riske atıyor. Fast food gıdaları içerisinde bulunan katkı maddeleri sayesinde yiyecekler olması gerekenden daha uzun süre bozulmadan kalabiliyor. Ayrıca obezitenin ana nedeni olan fast food tüketimi iç organlarında yağlanmasına neden oluyor. Uzmanlar çocukların sağlığı için fast food ürünlerini tüketmemesi gerektiğini vurguluyor.

fast food

İşlenmiş Gıdalar

Sosis, salam ve sucuk gibi işlenmiş gıdalar içerisinde yüksek düzeyde koruyucu ve katkı maddesi içerir. Bu yiyeceklerin içerisinde yüksek miktarda sodyum nitrit bulunur. Sodyum nitrit kansere neden olan maddeler arasında en tehlikelilerden biridir. Özellikle sosis ve salam içerisinde bulunan sodyum nitrit maddesş sağlığı riske atmaktadır. Çocukların bağışıklık sistemi daha güçsüz olduğu için hastalıklara yakalanma oranları da daha fazladır. Cips, sosis, salam, sucuk ve patates kızartması gibi yüksek sıcaklıkta işlem görmüş yiyeceklerden çocuklarınızı uzak tutunuz.

İşlenmiş Gıdalar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.