Cep Telefonunuz Suya Düştüğünde Yapmanız Gerekenler 4

Cep telefonları artık hayatımızın her yerinde bizimle birlikte. Durum böyle olunca da sürekli elimizde olan telefonların zarar görmesi kaçınılmaz oluyor. Telefonlarımız suya düştüğünde ise paniğe kapılmadan bu teknikleri uygulamamız gerekir. 

Günümüzde cep telefonları tuvalete girdiğimizde bile elimizden düşmez hale geldi. Durum böyle olunca cep telefonları kazaları da haliyle kaçınılmaz oldu. Koruyucu kaplar maalesef her durumda işe yaramamaktadır. Telefon ekran üzeri düşünce ekran kırılmaları meydana gelmektedir. Telefon kazaları arasında en tehlikeli görünen fakat doğru yöntemler uygulandığında sorunsuz çalışmasına neden olay kaza ise suya düşmedir. Suya düşen telefonları basit yöntemler ile hiç zarar görmeden eskisi gibi çalışmasını sağlayabilirsiniz. cep telefonunuz suya düştüğünde yapmanız gerekenler;

Pirincin İçine Koymak

Vereceğimiz yöntemler arasında pirinç en iyi sonuç veren yöntemdir. Diyelim ki telefonunuz suya düştü. Önce hemen telefonu kapatın. Daha sonra bataryasını arka kapağını çıkarın. Bir poşet dolusu pirincin içerisine telefonunuzu koyun. 24 saat boyunca pirinç torbasının ağzını açmadan bekleyin. 24 saat sonra telefonu çıkardığınızda pirinç tüm sıvıyı emmiş telefonunuzda eskisi gibi çalışıyor olacaktır. Pirinç yapısı gereği ortamda bulunan nemi ve sıvıyı çekmektedir. Bu yüzden telefonunuzda ki tüm sıvıyı da çekecektir. Fakat telefonunuzu içerisine koyduğunuz pirinç kabının ya da kabının kesinlikle ağzının 24 saat boyunca kapalı tutulması gerekmektedir.

Pirincin İçine Koymak

Silika Jel

Çoğu kişinin adını bilmediği fakat iyi tanıdığı silika jel yeni bir kıyafet, ayakkabı, çanta vb. ürünler aldığımızda içerisinden çıkan paket içerisindeki maddedir. Silika jelin kullanım amacı nem, pas ve küf gibi zararlardan ürünleri korumaktır. Telefonunuz suya düştükten sonra silika jel içerisine koyup nemini tamamen alabilirsiniz. Pirinç yönteminde olduğu gibi silika jel yönteminde de sonuç oldukça iyidir.

Silika Jel

Vakumlu Poşet

Son olarak telefonunuz suya düştükten sonra pirinç ya da silika jel içerisinde koyduğunuzda daha iyi bir sonuç almak isterseniz vakumlu poşet kullanın. Vakumlu poşet pirinç veya silika jelin hava ile teması önleyerek daha iyi sıvıyı çekmesini sağlar. Vakumlu poşet içerisine pirinç veya silika jel koyduktan sonra telefonunuzu yerleştirin. Daha sonra ağzını güzelce kapatın. En az 24 saat bekledikten sonra açıp telefonunuzu eskisi gibi kullanabilirsiniz.

Vakumlu Poşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.