Bulmaca Çözmenin Yararları
Bulmaca Çözmenin Yararları

Teknoloji ve internet oldukça ilerledi. Ne haber okumak için ne de bulmaca çözmek için gazeteleri kullanmıyoruz. Önceki yıllara nazaran ise bulmaca çözen kişi sayısı oldukça azalmış durumda. Bu sayede ise bulmaca çözmenin sağlığımız ve düşünce biçimimiz için sayısız yararından mahrum kalıyoruz. Gelin mahrum kaldığımız bu bulmaca çözmenin yararları nelerdir, görelim.

Bulmaca Çözmenin Yararları

Bulmaca çözmek özellikle zihinsel yapımızı ve sağlığımızı geliştiren bir eylemdir. Genel anlamda da bulmaca çözmenin yararlarını ikiye ayırabiliriz. Düşünme yapımızı geliştiren ve sağlığımıza olan yararlı olarak iki ayrı dalda inceleyebiliriz. Gelin ayrı başlıklarda bulmaca çözmenin insana yararları neler, görelim.

Bulmaca Çözmenin İnsan Sağlığına Yararı

En başta söyleyebileceğimiz yarar Alzheimer hastalığı ve benzer hastalıkların riskini azaltmasıdır. Hafıza ve hatırlama güçlüğü ile ilgili hastalıklar için bire bir olan bulmaca beynimizin hatırlama özelliğini taze tutar. Genelde huzur evlerinde de bulmaca çok önemlidir. Görevliler bir grubu toplayarak oyun şeklinde bulmaca tarzı oyunları yaşlılarla oynarlar.

Bulmaca Çözmenin Yararları
Bulmaca Çözmenin Yararları

Bulmaca çözmenin sağlığımıza bir diğer etkisi ise stresi ve stresten doğan hastalıkları epeyce azaltıp daha sakin bir zihin yapısına sahip olmamızdır. Bulmaca zihnimizi meşgul eder ve merak duygumuzu canlı tutar. Bu sayede uzunca düşünür bir eyleme odaklanırız ve stresin zihni etkilemesi için yeterli zaman kalmaz.

Bu madde bir önceki maddeyle de ilişkili diyebilir. Bulmaca çözmek vücudumuzun dopamin salgılayarak mutluluk ve heyecanımızı arttırmasına yarar. Bu sayede stres gibi zihni meşgul eden güçler ortadan kalkarak huzurlu saatler geçiririz.

Bulmaca Çözmenin Zihin ve Düşünce Yapısına Yararları

Bulmaca çözmek insanın sözel becerilerinin gelişmesinde büyük etki sağlar. Düzenli bulmaca çözen insanların diğer insanlarla aralarındaki iletişim daha güçlü olur. Bu yarar ise çeşitli karşılaştırmalı deneylerle bilimsel anlamda kanıtlanmıştır. Sonuç olaran bulmaca çözmenin iletişimimizi güçlendirmemizde yararı oldukça fazla.

Özellikle gazetelerdeki bulmacaları çözdüğümüzde kelime dağarcığımız ve genel kültürümüz oldukça artar. Yine kelime dağarcığımızın artması ile iletişimimize yararı söz konusudur. He keza genel kültürde iletişimlerimizde ve bilgi olarak yararı fazladır.

Sadece gazetelerde değil, telefona indirdiğimiz uygulamalardan da bulmacalar çözebiliriz. Bu sayede iyi vakit geçirmiş ve sosyalleşmiş olur. Sosyalleşme sadece telefondaki bulmacalarla da olmaz. Yanınızda bir kişi bulmaca çözdüğünde şu cümlenin benzerini çok duymuşsunuzdur ” a ile başlayan 8 harfli bir hayvan”. Bu sayede ve yine iletişimimizin gelişmesi nedeniyle bulmaca çözmek sosyalleşmek için de oldukça yararlıdır.

Bulmaca Çözmenin Yararı nelerdir
Bulmaca Çözmenin Yararı nelerdir

Beyin yapısı olarak bulmaca çözmenin bir yararı ise hafızayı oldukça geliştirmesidir. İnsan sağlığına olan yararlarda Alzheimer hastalığı riskini azaltması da bu maddeyle ilgili. Bulmaca çözmek hafızayı oldukça geliştirirken analitik düşünce yapısına sahip olmamızı da sağlar. Bu sayede hayatımızda karşılaştığımız olay ve karşılaştırmalarda analitik düşüncemizin geliştiğini görebiliriz.

Bulmaca çözmek bir çok gelişim için çok önemli; beyin yapısı, zihinsel yapı, sağlık.. Bunların yanında bulmaca çözmek duygusal olarak olgunlaşmamızı da sağlar. . Bulmaca çözerken özellikle merak, endişe, gerilmek gibi duyguları yaşarken bulmacayı çözmenin verdiği tatmin duygusuyla da mutlu ve neşeli bir hale de bürünmüş oluruz. Son olarak da mutluluğun çözemediği hastalıkta neredeyse çok azdır, bunu da eklemek istedik.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazımız ise: Dikkat Eksikliği İçin Çözüm Önerileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.