Beden Dili Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Detay 11

Beden dili iletişim kurmamızdaki en önemli detaylar olsa da maalesef bunun hakkında yeteri kadar bilinçli değiliz. Oysa iletişim kurduğumuz her anda farkında olmadan yaptığımız, kaş, göz, kafa, el, parmak ve ayak hareketlerimiz iletişimimizin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. İleri düzeyde bir iş sahibi olacaksanız veya insanların yönetimi noktasında br mertebeye gelecekseniz sizin beden dili eğitimi alıp almadığınız hemen göze çarpacaktır. Bu listemizde beden dili hakkında bilmeniz gereken 10 detayı ele aldık.

1- İlk olarak şunu belirtmek gerekir vücut dili tamamen kişiye özgüdür ve her kişinin ruh haline göre değişmektedir. Ayrıca beden dili ile yollanan tüm frekanslar beyinde işlenip değerlendirilmektedir.

2- Dediğimiz gibi her insanın farklı bir beden dili iletişimi vardır ancak bazı hareketler genele yayılmıştır ve kalıplaşmıştır bu detaylar toplumda yer bulmaktadır.

3- Bilim adamlarınca yapılan araştırmalarda insanlar arası iletişimin %60’nı dil ile sağlarken kalan %90’ını beden dili ile gerçekleştirmekteyiz.

4- Vücut dili iletişiminin de cinsiyetler arası farklılık görülebilir. Yani bir kadın ve erkeğin hareketlerinde farklılık görülmektedir bunun nedeni ise kadın ve erkeğin farklı duygu yapılarına sahip olmalarıdır.

5- Vücut dili iletişimi her coğrafyaya göre farklılık göstermektedir. Avrupa kültüründeki insanlar farklı şekilde iletişim kurar Asya ülkelerindeki insanlar farklı Orta doğu ülkelerindekiler ise daha farklı şekilde iletişim kurmaktadırlar.

6- Eğer vücut dilinizi kontrol edebilmeyi kontrol etmişseniz toplumda iyi bir yere sahip olmanız kaçınılmazdır.

7- Daha önce de dediğimiz gibi vücut dilinin önemi oldukça yüksektir ve bir kişi ile konuşurken karşı tarın beyni bizim yaptığımız tüm hareketleri kayıt altın almakta ve analiz etmektedir. Vücut dili eğitimi almanız faydalı olabilir ancak tam olarak bunu öğrenemezsiniz çok iyi bir yorumcu olursunuz.

8- Beden dilinde en önemli etken gözlerdir çünkü gözler iletişimde en aktif rolü oynar ve yanlış anlaşılmalara da oldukça müsaittir. Örneğin bir kişiye gözlerinizi kaçırmadan bakmanız kendinizden emin olduğunuzu gösterirken tehdit havası da vermektedir.

9- Her birey kendi vücut dilini iyi bir şekilde kontrol etmelidir bu iletişimi kolaylaştıracaktır ve karşıdakinin de hareketlerini yorumlaya bilmelidir buda güveni arttıracaktır bunu yapabilmenin en iyi yolu gözlem yapmaktadır.

10- Beden dili hareketlerindeki bir başka olay ise kendinden emin olmaktır. El, kafa, kol, ayak, göz, kaş, parmak, ve dudak hareketleriniz sizi hemen ele vermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.