Aşure Gününün Önemi nedir
Aşure Gününün Önemi nedir

Aşure günü bu yılda geldi çattı. Dayanışmayı, paylaşmayı ve bereketi niteleyen Aşure Günü İslam milletleri ve kültürü kapsamında her yıl kutlanmakta ve dua, oruç gibi ibadetler eda edilmektedir. Peki her yıl kültürümüzde ve dinen önemli bir gün kabul Aşure Gününün önemi nedir, bu yıl aşure günü ne zaman hangi güne denk geliyor.

Aşure Günü Ne Zaman?

Aşure günü hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edilen Muharrem ayının 10. gününe denk gelmektedir. Hicri takvim ve miladı takvim arasında da belli bir gün sayısı bulunmaktadır. Hicri takvim 12 ay 355 güne denk gelirken miladi takvim 12 ay 365 güne denk gelmektedir. Geçen yıl 6 Eylüle denk gelen Aşure Günü bu yıl ise 29 Ağustos 2020 Cumartesi gününe denk gelmektedir. Muharrem ayının 10. gününden itibaren 1 hafta ise aşure haftası olarak kabul edilir.

Aşure Gününün Önemi nedir
Aşure Gününün Önemi nedir

Aşure Gününün Önemi Nedir?

Aşure günü İslam alemi için birçok mucizevi olayın yaşandığı gün ve yeni hicri yılının başlangıcıdır. Aşure günü ismi ise Arapçada 10 anlamına gelen “aşara” kelimesinden türemiş ve Hz. Nuh’un gemisinde yapılan Aşure tatlısının ismini almıştır. Bu günün önemi hem bu günde peygamberlerin başından geçenler ve kültürümüzde Aşure tatlısıyla meydana gelmiş birlik, dayanışma, bereket ve paylaşmayı simgelemesidir.

aşure
aşure

Aşure günü yani Muharrem ayının 10. gününe denk gelebilecek şekilde Peygamberlerin başından geçen birçok mucize yaşanmıştır. Birçok dini ve tarihi eserde bu günde yaşanan olaylar şöyledir;

 • Hz. Musa’nın denizi yarması üzerine Firavun ile ordusunun sulara gömüldüğü gün.
 • Hz. Nuh’un Cudi Dağı’nın üzerine gemisini demirlediği gün.
 • Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulduğu gün.
 • Hz. Âdem’in tövbesinin kabul edildiği gün.
 • Hz. İsa’nın dünyaya gelip semaya yükseldiği gün.
 • Hz. Yusuf’un kardeşlerinin attığı kuyudan çıkarıldığı gün.
 • Hz. Davud’un tövbesinin kabul edildiği gün.
 • Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in doğduğu gün.
 • Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı gözleri kapanan Hz. Yakub’un görmeye başladığı gün.
 • Hz. Eyyûb’un hastalığından şifaya kavuştuğu gün.
 • Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında yanmaması
 • Kerbela olayı;  Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61′de Muharrem’in onuncu gününde (10 Ekim, 680) Kerbelâ’da Yezid’in ordusunca katledilmiştir.

Muharrem’in 10.gününü sadece müslümanlar önemli gün olarak ibadetle değerlendirmez. Örneğin Yahudiler de bu gün oruç tutarlar. Müslümanlar için de oruş tavsiye edilir ancak gayrimüslimlerden farklı olmak için ya Muharrem’in 9. günü ile yada 11. günü ile beraber en az 2 gün oruç tutulur.

Aşure Günü bereket ve paylaşımın günüdür. Sevdiklerinizle iletişime geçmeniz onlarla duygulara geçmeniz için aslında bir vesiledir. Eğer sosyal medya veya mesaj yoluyla tebrik mesajı yollamak isterseniz de aşağıda ki yazılarımızdaki resimleri kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.