Kategoriler
İnternet Dünyası Teknoloji Web Site Tanıtımları

Facebook ve görüntülü konuşma özelliği (Video Calling)

Facebook Video Calling

Günümüzde sosyal ağların hayatımızdaki yeri artık inkar edilemeyecek kadar önemli bir boyuta ulaştı. Kullanıcılar Facebook üzerinden tüm konuşmalarını yapıyor ve birçok kişi artık Facebook’u cep telefonu gibi kullanıyor bu bağlamda. Facebook’a geçtiğimiz günlerde gelen görüntülü konuşma özelliği ise 750 milyona ulaşan kullanıcı sayısını göz önüne aldığımızda gerçekten devrim niteliğinde oldu. Zamanının büyük bölümünü bu sitede geçiren insanlar artık başka program kullanmadan Facebook üzerinden görüntülü bir biçimde konuşabiliyorlar.

 

Teoride Facebook üzerinden direk sohbet tuşunun yanında görüntülü konuşma için bir tuş bekliyorduk fakat Facebook bu görüntülü konuşmanın alt yapısını Skype kullanarak sağlıyor. Bu özelliği kullanabilmeniz için http://www.facebook.com/videocalling adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Burada size arkadaş listenizde kaç kişinin görüntülü konuşma özelliğine geçtiğini ve sizin nasıl geçebileceğinizi anlatıyor. Basit bir eklenti kurmanız isteniyor bunuda kurmanız hiç zor değil, Facebook sizi basit adımlarla yönlendiriyor ve birkaç saniye içerisinde eklentiniz kurulmuş oluyor.

Kurulumun ardından sizin arkadaş listenizde bulunan ve eklentiyi kurup hazır bekleyen arkadaşlarınızı hemen aramaya başlayabiliyorsunuz. Facebook görüntülü konuşma sırasında sunuculara hiçbir yük binmediğinin üzerinde durdu, iki bilgisayar karşılıklı olarak birbirlerine bağlandıkları için milyonlarca kişi aynı anda görüntülü konuşma özelliğini kullansa bile bu Facebook’un yavaşlamasına neden olmuyor.

 

Görüntü kalitesi ilk deneyimlere göre çok tatmin edici boyutta değil, Google Plus’ın hayatımıza soktuğu sosyal ağ üzerinden görüntülü konuşmaya misilleme yapmak için biraz erken çıkmış bir özelliğe benziyor. Ayrıca eklenti birtakım hatalar ”buglar” içeriyor. Herkesin kamerası ve mikrofonu otomatik olarak düzgün bir biçimde tanımlanamıyor bazen. Bazı kullanıcılar driver güncelleme konusunda pek bilinçli olmadığı için Facebook’un bu özelliğini geçici olarak kullanamıyorlar. Eklentiyi kurduktan sonra sohbet penceresinde birtakım değişiklikler meydana geliyor, bazı kullanıcılar alışkanlıkları bozulduğu için tekrar eski haline dönmek istiyorlar, bunun için de eklentiyi kaldırmaları yeterli olacaktır.

Yeni değişikliklerden biri artık konuştuğumuz kişinin sohbet penceresi yanında kamera işareti var buna tıkladığımızda anında karşı tarafa istek gidiyor ve kabul ederse görüntülü konuşma başlıyor. Karşımızdaki kişi bilgisayar başında değil ise artık görüntülü mesaj kaydedip bırakabiliyoruz, buda gerçekten hoş ve enteresan bir özellik olmuş. Sevgilisine, arkadaşına hoş sürprizler yapmak isteyenler için ilginç bir yöntem daha eklenmiş oldu.

Kullanıcıların dışladıkları bir özellik gözümüze çarpıyor, artık sohbet pencerinde konuştuğumuz kişinin adına tıkladığımızda profilinin açılması yerine o kişi sohbet penceresinde altta küçük simgeye dönüşüyor bir nevi “-“ butonu kalkmış bu şekilde ayarlanmış buda birçok kişiyi kızdırdı. İnsanlar arama bölümüne profiline bakmak istediği arkadaşın adını yazmak yerine sohbet üzerinden hemen tıklayarak konuşurken aynı zamanda profilinde gezmeye alışmışlardı, bu özellik ile birçok kullanıcı eklentiyi silmek istediğini forumlarda açık açık dile getirdi.

Facebook chat özelliği ilk geldiği andan beri msn kullanımı ciddi oranda düşmüştü, artık insanlar görüntülü konuşmak istediğinde msn veya skype’a yöneliyordu, daha doğrusu büyük bir kitle skype’a yöneliyordu. Facebook bu durumun farkına vararak doğru bir hamle yaparak skype’ın altyapısını kullandı ve ortaya güzel bir iş çıktı. Yakın zamanda hatalar giderilecek ve tüm bilgisayarlar çok rahat bir şekilde bu özellikten yararlanabilecekler. Gidişata bakılırsa Facebook’un hayatımızdaki yeri gün geçtikçe artmaya devam edicek.

[poll id=”13″]

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Facebook ve görüntülü konuşma özelliği (Video Calling)” için 14 yanıt

Sevgili arkadaşlar. Ben bu programı kurdum ve facebook üzerinden arkadaşımla görüşmeye başladım fakat benim sesimin ona gitmesine rağmen onun sesi bana gelmiyordu. Başka bir arkadaşımla görüşeyim dedim yine aynı sorunla karşılaştım. Arkadaşlarımın bilgisayarlarında bir sorun olmadıklarını söylüyör. Acaba sorun bende mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar…

Bizde ise ikimizinde sesi geliyor ve gidiyor fakat kamerada kendimizi goruyoruz konustugumuz kisiyi degil ikimizinde oyle oluyor

Ben de önceden kuzenimle kullanıyordum. Fakat son günlerde ‘ar kullanıcısının kamerası yok’ diye bir hata vermiş. (kuzenimin bilgisayarında görünmüş.) Yardımcı olur musunuz kaç gündür çözemiyorum bu sorunu önceden çok güzel çalışıyordu. :(

Problem bilgisayarindaki driver ile alakali olabilir. Bazen oluyor kullanici hatasi yuzunden yanlislikla driver silinebiliyor yada hata vermesine neden olabiliyor. Kameranizin calistigindan emin olun, eger calisiyorsa sorun programdadir, guncellemeyi deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.