Kategoriler
Sağlık

Sigarayı Bırakmanın yolları

  Günümüzde sigara içenlerin sayısı gittikçe artmakta ve bu artmaya paralel olarakta sigara yüzünden kansere yakalanan veya ölenlerin sayısıda artmaktadır. Peki bunu önüne geçebilmek için ne yapmalısınız. Elbette ki sigarayı bırakmalısınız. Sigara yüzünden kanser riskine yakalanmamak veya ölüm riskiyle karşılaşmak istemiyorsanız, sigarayı bırakmaktan başka seçeneğiniz yoktur. Sigarayı bıraktığınız andan itibaren  vücudunuzda ki bir çok pislikten kurtulacak ve hücrelerinizin kendini yenilediğini farkedebileceksiniz. Peki sigarayı nasıl bırakabilirsiniz. Günümüz teknolojisinde bir çok imkan mevcut olmakla birlikte belli kuralları deneyerek bu tedavi yöntemlerini denemeden önce kendiniz bırakmaya çalışabilirsiniz. Eğer günlük hayatınızda uygulayacağınız bu kurallar size yardımcı olmuyorsa profesyonel anlamda destek almanız sizin yararınıza olacaktır. Gerek hipnoz gerek sahte sigara yöntemleri olsun işinize yarayabilecek destek yöntemleridir. İşte sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek ve günlük hayatınızda kullanabileceğiniz küçük kurallar;

  • Sigarayı bırakmak isteyen kişiler öncelikle, sigarayı bırakmak istediğine karar vermelidirler. Bu sayede sigarayı bırakmaya giden yolda başarıya ulaşmaları mümkündür. Unutmayın “karar vermek” sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak en önemli kuraldır.
  • Her gün içtiğiniz sigaraları azaltın. Sigara bağımlısı bir çok kişi bir anda sigarayı bırakmayı denediği için 2 veya 3 gün sonunda sigarayı bırakmaktan vazgeçmektedir. Eğer günlük sigara tüketiminizi azaltarak sigara bırakmayı denerseniz başarılı olma ihtimaliniz daha yüksektir.
  • Yanınızda sigara taşımamaya özen gösterin. Bu kuralı uygulayarak elinizi cebinize attığınızda sigaranıza ulaşamayacağınız için hep sonra içerim mantığıyla hareket edebileceksiniz. Bu sayede bünyeniz sigara içmemeye alışacaktır. Buradaki en önemli kural ise, sigara ihtiyacınız geldiği anda mümkün olduğu kadar sigaraya ulaşma sürenizi uzatmanızdır.
  • Sigara içmek istediğiniz anda başka şeylerle uğraşın. Bu sayede sigara içme süresini geciktireceksiniz ve belli bir süre sonra sigara içme hevesiniz geçecektir.
  • Yemeklerden sonra sigara içme alışkanlığınız var ise, yemekten sonra ağzınızın tadını bozabilecek sıvı şeyleri çok az tüketmeniz size bu bilinçaltında olan “yemekten sonra sigara” eğilimini yok etmenize yardımcı olacaktır.

   Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu kurallar tedavi gerektirmeyen, kendisine inanan ve sigarayı bırakmaya karar veren kişiler için geçerlidir. Eğer ciddi anlamda sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz ve kararlı iseniz yukarıda uygulayabileceğiniz bu küçük kurallar sizin tedavi görmeden sigara bırakmanıza yardımcı olacaktır. Fakat , bu kuralları uygulayabilecek iradeniz yok ve sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra hemen pes edip yeniden sigara içmeye başlıyor iseniz, size tavsiyemiz profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir. Bu yöntemlerden ister hipnoz, ister telkin, ister akupunktur, isterseniz de sahte sigara yöntemleride ile psikolojik anlamda sigarayı bırakmanıza yardımcı olacaktır. Ama unutmayın, hangi yöntemi denerseniz deneyin en önemli kural “ kararlı olmak”tır. Bu sayede sigaradan kurtulabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler.

Kategoriler
Doğa ve Yaşam Günlük hayat Sağlık Toplumsal Konular

Organik Gıda Alırken Tasarruf Etmenin Yolları

Organik Gıda Alırken Tasarruf Etmenin Yolları
Günümüzde GDO’lu ürün karmaşından sonra organik ürünler piyasaya hakim olmaya başlamıştı. Fakat organik ürünlerin fiyatlarında ciddi anlamda bir yükselme söz konusu ve bu fiyat yükselmesi maalesef tüketicinin cebine olumsuz yansımaktadır. Peki, hem organik gıdayı çok tüketmek hem de ucuza tüketmenin yolunu arıyorsanız aşağıda anlatacaklarımız tam size göre.