Kategoriler
Az önce öğrendim Gmail haberleri Günlük hayat

Gmail ve yeni arayüzü yayında!

Son 1 haftadır, hergün yeni bir google servisi hakkında yenilik yada değişiklik bilgisi haberini veriyorum. Maşallah googlede bir başladı pir başladı, duracağıda görülmüyor. Son değişikliğide, gmail için epeydir hazırlamakla meşgul olduğu yeni arayüzünü kullanıcıların kullanımına sunması oldu.

Değişimler arasında ileti dizilerinin listelenmeside yer alıyor. Öyleki yorum yapar gibi listelenen maillerin yanında kullanıcıların resimlerininde yer alması kiminle mailleştiğinizi kolayca farketmenizi sağlıyor. Bu bölümde google büyük bir adım atarak google plus (+) ile etkileşimi epey bir artırmış. google plus üyelerinin resimleri avatar gibi mail kısmının solunda çıkıyor, ayrıca aynı şekilde google plus hesabı olanların profilindeki resim ve isim ile beraber detaylı şekilde kişi hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Yine burda daha öncede dediğim gibi, google bünyesindeki servisleri google plus(+) ile etkileşimli hale getirecek. Ki bunuda gmail’in yeni arayüzünün faaliyete geçmesinden sonra görmüş olduk.

Daha önceki arayüzde de olan tema desteği bu sürümde de geniş bir arşiv ve yeni temalarla devam ediyor.

Gözle görülür yeniliklerden biriside fazla butonların saklanması, yazıların gizlenmesi oldu. Butonların üzerinde sadece işlevine uygun küçük bir ikon bulunan bölgelere maus(fare) ile üzerine gidildiğinde yazı ile açıklama çıkıyor. bu kısımda gmail’e de geri bildirimde bulunacağım, çünkü maus ile butonların üzerine gelindiğinde açıklama metni 1 saniye bekledikten sonra çıkıyor, bu hız açısından iyi değil, direk olarak görünmesi bizim işimizi kolaylaştıracağı gibi görsel olarakda iyi olacaktır..

Her tarayıcıda ve her ekran çozunurluğunde sorunsuz çalışması için yenilenen bu arayüzde kişiye daha fazla kişiselleştirme imkanı sunuyor, bunun yanında sol taraftaki alanların istenildiği gibi genişletilip, uzatılması gerekli bir düzenlemeydi.

Rehber ve görevler gibi alanlarda logonun içine gizlenmiş, maus ile tıklayarak açıp işlem yapabiliyorsunuz.

Bunun haricinde girip denemenizi öneririm, ben ne kadar anlatsamda illaki gözümden kaçan şeyler olacaktır..