Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Webmaster yardım Wordpress

WordPress 3.5 “Elvin” resmi versiyonu yayınlandı.

Hoşgeldin WordPress 3.5 “Elvin”

WordPress’in bir süredir üzerinde çalıştığı 3.5 versiyonu bugün itibari ile yayınlandı. “Elvin” takma adı ile yayınlanan bu versiyonda bir çok yenilik yapıldı. Bunların en başında standart temanın değiştirilmesi ve upload arayüzünün komple yenilenmesi geliyor..

Media upload arayüzü

about-media

Eski hantal yapısından kurtulan upload alanı her işlemi hızlı ve pratik şekilde yapabilir konuma getirildi ve bunun yanında yeniliklerde oldu. Sürükle bırak upload yapısı, galeriler ve yüklenen resimlerin ulaşılması kolaylaştırıldı. Upload alanında nerde olursanız olun, yeni bir dosya yüklemek istediğinizde sürükle bırak yöntemi ile resimlerinizi yüklemeye devam edebiliyorsunuz. Bence yeni geliştirmeler çok iyi ve yerinde olmuş..

Yüklenen birden fazla resmi tek tek yazı içine ekleme zahmetinden de kurtuluyoruz ayrıca. bu versiyondan sonra en sevdiğim kolaylıklardan birisi olan yazıya eklemek istediğin resimleri seçme özelliği ile artık tek seferde bir çok resmi yazı içine kolaylıkla ekleyebileceğiz.

Yeni default tema: Twenty Twelve

about-twenty-twelve

WordPress yeni default teması Twenty Twelve olarak belirlendi. Daha esnek, daha hızlı ve bir çok uygulamada en iyi görüntüyü sunuyor. Bunların arasında akıllı telafonlar, tablet bilgisayarlarda tabiki bulunuyor…

Yüksek çözünürlüklü bilgisayarlarda daha güçlü (Retina-Ready (HiDPI) Admin)

about-retina

Yeni versiyonla wordpress’in admin arayüzüde dahil yeni nesil retina teknolojisine sahip bilgisayarlarda daha net ve berrak görünecek..

Yeni renk yönetimi

Canlı izleme alanında yada temaların renklerini düzenlemek için kullanılan fonksiyonda yenilik yapılarak renk düzenleme bölümlerini iyileştirmişler. Bu öncekine nazaran daha kullanışlı oldu, çünkü istediğimiz rengi tutturmak bayağı zor oluyordu…

TinyMCE, jQuery, jQuery UI ve SimplePie son versiyonlara güncellendi

WordPress yazı editörü olarak kullanılan TinyMCE son versiyona güncellendi bunun yanında jquery ve SimplePie uygulamalarıda güncellenerek stabil versiyonlara yükseltildi..

****

Genel olarak bir kaç özelliğinden bahsediyorum bu yeni versiyonun ancak bir çok alanda ciddi yenilikler yapıldı. Bunlara sorgu ve fonksiyon alanlarındakilerde dahil. Yeni nesil dokunmatik erkanlı uygulamalar içinde yenilikler barındıran son versiyon teknolojiyi takip edenler içinde nimetler sunuyor diyebiliriz.

Ayrıca bir önceki versiyonda bulunan özel alan ekleme sorunuda giderilmiş…

Şimdilik bu kadar kendisi hakkında yeniliklere ara ara yer vereceğim…