Kategoriler
Gelecek Teknoloji

Microsoft Windows 8 Son Kullanıcı Test Sürümü Çıktı

Uzun bir süredir merakla beklediğimiz Microsoft Windows 8′in son kullanıcı deneme sürümü bugün tüketicilere açıldı. Hatırlarsanız bir süre önce yazılım geliştiriciler için bir test sürümü çıkarmıştı. Yeni sürümü Microsoft sitesinden indirerek incelemeye başlayabiliriz.

Windows 8 Tüketici Önizleme sürümü dil olarak İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca ve Çince olarak indirilebilir durumda. Minimum sistem gereksinimleri ise aşağıdaki gibi…

İşlemci : 1 GHz veya üstü

Ram : 1 GB (32-bit) ya da 2 GB (64-bit)

Hard disk : 16 GB (32-bit)  ya da 20 GB (64-bit)

Ekran katı : Microsoft DirectX 9 veya üstü

SO olarak aşağıdaki bağlantı adreslerinden indirerek bir DVD’ye Windows 8′i yazabilirsiniz. Ardından da DVD sürücüsü üzerinden bilgisayarınıza kurmak kalıyor. Test etmek isteyenler içinufak bir not “Lütfen yedeklerinizi aldıktan sonra bilgisayarınıza kurunuz!”

Download Windows 8 Preview English, 32-bit (x86)

Download Windows 8 Preview English, 64-bit (x64)

Product Key :   DNJXJ-7XBW8-2378T-X22TX-BKG7J

Kategoriler
Bilgisayar Teknolojileri Faydalı Bilgiler Güncel Haberler Günlük hayat Windows 8 hakkında

Windows 8 Tecrübelerim :)(:

Dün gece isden geldim ve windows 8 in developer versiyonunun çıkmış olduğunu gördüm, hemen 64 bit için olanını indirip deamon toolsda açtım ve kurdum. Kurarkende dikkat etmedim, bilgisayar restart attı kendi kendine ve Windows 8 kurulmuş oldu. Kendi kendime “inşallah eski sistemi yine kullanabilirim” diye geçirdim ama çok geç olduğunu anladım. Çünkü 2 saat uğraşmama rağmen eski windows 7 ye dönüş yapamadım. Ancak dosyalarım yerli yerinde ve silinmemiş durumda görünüyorlar. Windows 8 eski işletim sistemlerine oranla biraz farklı bu yüzden alışmam çok zor oldu, hatta bir ara windows şirketine küfrettiğim dahi oldu, bu nebiçim birşey diye. Ancak kullandıkça farkı gördüm diyebilirim, eksikleri olduğunu düşünsemde bunun test versiyonu olduğunu bildiğimden bunların kapatılabileceğini yada değiştirilebileceğini anlıyorum. Tabi ne kadar az bildiğimide düşünürsek belki de bu eksiklikler, aslında kendimin konuya hakim olamamamdan kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden, şimdiden windows 8 e fazla yüklenmemek lazım.Biraz daha kullanıp tecrübe ve test aşamasını bitirdikten sonra tekrar eski windows 7 ye geri döneceğim, çünkü lisanslı versiyonu kullanmak bana daha bi etkileyici geliyor :)

Öncelikle windows 8 in açılışı 8 saniye sürecek hurafelerinin azda olsa yerinde bir deyim olduğunu söyleyebilirim. Bilgisayarınız açıldığında büyük kaliteli bir resim, saat ve bir kaç durumu gösteren bilgi bölümleri sizi karşılıyor. İsde burdan sonrasını saymazsanız evet windows 8 harbiden 8 saniyede açılıyor dersiniz. Belki benim bilgisayarımın özellikleri sebebiyle sonraki süre uzuyor olabilir ama 8gb ramlı bir bilgisayarın buna neden olacağını düşünmüyorum.

Windows 8 evet 8 saniyede açılıyor, ancak yukarıdaki anlattığım kısmı saymazsanız, yinede açılış hızı çok iyi, eskilerine oranla. buna bilgisayarı kullanırkenki seriliği, hızı eklenince daha da güzel oluyor. Tabi çok farklı bir sistem oluşturmuşlar, eskilerini unutun, kullanma alışkanlıklarınız bunda değişecek çünkü. Farklı bir başlat menüsü, farklı bir masaüstü yapısı ilk göze batanlar arasında. Bilgisayarınız ilk açıldığında sizin en çok kullanacağınız uygulamalar kısmı geliyor önünüze, sonrasında isterseniz masaüstüne geçiş yapabiliyorsunuz, yada direk bu menüden etkileşiminizi yapabiliyorsunuz. Size bu menü ile ilgilide bir resim ekliyorum, daha bir anlam kazanır diye umuyorum:

Bu menünün düzenlenebildiği konusunda herhangi bir tecrübem yok, ama düzenlenebilmesi gerekli, bir kaç arkadaşım bu yönde telkinde bulundular bana ancak ben fazla karıştırmadım bu kısmı. Deskop kısmına tıkladığınızda masaüstüne geçiş yapıyorsunuz, yada diğer uygulamaları çalıştırmak isterseniz kullanabiliyorsunuz, ancak çıkmakta çok zorlanıyorum ben bu uygulamalardan, örneğin bu kısımda internet explorer i açtığımda tam ekran geliyor ve çıkmak için masaüstüne geçmem gerekiyor. Hazır elim değmişken internet explorerinde burdan açılmış halini göstereyim, tam ekran şeklinde:

Göreceğiniz gibi tam ekran ınternet zevki taha iyi çıkıyor, alt menü bir süre sonra kayboluyor ve sayfa değişmedikçede gelmiyor, gelirsede hemen kayboluyor. Siteyi tam ekran görüyorsunuz ve bu kullanıcıya çok değişik, güzel, heycan verici geliyor. Sağ altdaki sayfa işareti kısmına tıkladığınızda da aynı sayfayı masaüstünüzde açmanızı sağlayan bir bölümle karşılaşıyorsunuz, böylece direk masaüstüne geçiş yapıyorsunuz, ziyaret ettiğiniz siteyide orada otomatik olarak açıyor.

Konu içindeki tecrübelerimde yeni başlat menüsü ve masaüstü ile ilgili bir kaç şey söylemiştim, oda bunların değiştiği ve tamamen farklı bir görüntü içinde olduğu idi. Şimdi dilerseniz örnek masaüstü resmimize bakalım:

Bazı kısımların windows 7 den farkı yok, ancak çok fazla değişiklik olduğunuda görebiliyoruz. Başlat kısmı tamamiyle değişmiş, başlat kısmını maus ile üzerine giderek açıyorsunuz, tıklamadan, sonrasında sağ taraftada saat, tarih ve açılışta ilk karşımıza çıkan resimle beraber görüntülenen yardımcı bölümler beliriyor.

Göreceğiniz gibi bir windows 8 heycanı, az da olsa eski işletim sistemimi kaybettiğim için hüsranı tecrübesi yaşadım. Elimden geldiğince size tecrübelerimi aktarmaya çalıştım, bunu yaparkende windows 8 hakkında biraz bilgi vermeye çalıştım, umarım yardımcı olur. Ancak benden size önemli bir not: Bu işletim sistemini denemek ister ve kurarsanız bunu iyi düşünün çünkü eski işletim sisteminizi bir daha kullanamıyorsunuz, eğer kullanabilirsin, ayarı var diyen çıkarsa bunu yarın akşama kadar yapsın, yada sonsuza kadar sussun :D

Sırf denemek için boot ve DVD ile değilde deamon tools programı ile açmıştım iso dosyasını, ama demekki olacağı buymuş, ve tecrübe ettik. Neymiş efendim? En iyi yol, bildiğin yoldur. Siz siz olun anlamadığınız şeyleri kabul etmeyin :)

Burda görüp, söz konusu tehlikeleri aşarım ben kardeşim diyen olursa, deneme versiyonunu ücretsiz indirebilirsiniz. Aşağıda işletim sistemini indirebileceğiniz bağlantılara yer vereceğim ve konuyu sonsuza kadar kapatacağım. Olaki bir kaç kelam etmek isteyen olursa yorum yazsın, yok okuyupta yazmazsa işletim sistemi çöker ve beni hatirlar inşallah :)

ENGLISH DOWNLOAD Windows8 (x86) 2.8 GB
http://wdp.dlws.microsoft.com/WDPDL/9B8DFDFF736C5B1DBF956B89D8A9D4FD925DACD2/WindowsDeveloperPreview-32bit-English.iso

ENGLISH DOWNLOAD Windows8 (x64) 3.6 GB
http://wdp.dlws.microsoft.com/WDPDL/9B8DFDFF736C5B1DBF956B89D8A9D4FD925DACD2/WindowsDeveloperPreview-64bit-English.iso