Kategoriler
Geçmiş Tarih Genel Konular İslam Dini Toplumsal Konular

Hz.Hanzala (R.A.)’nın Münafıklık Korkusu

Hz.Hanzala radıyallahu anh diyor ki bir gün bizler Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem in meclisinde idik. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem vaaz buyurdu. Onun tesiri ile kalpler yumuşadı, gözlerden yaşlar akmaya başladı ve bize, gerçek halimiz belli oldu Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’ın meclisinden kalkıp eve geldim. Çoluk çocuklar yanıma geldiler e dünya işleri konuşulmaya başlandı. Çocuklarla görüşüp konuşmalar, hanımla latifeler başladı. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ‘in meclisinde olan o hal kalmadı. Birden, “önce ne halde idim, şimdi ne haldeyim diye düşündüm. Kendi kendime “sen münafık oldun, çünkü Peygaber s.a.v.ın yanında görünürde o halde idin, eve gelince bu hale geldin” dedim. Bu halime üzülüp kederlenerek ve “hanzala münafık oldu” diyerek evden çıktım. Karşıda Hz.Ebu Bekr R.A. geliyordu. Ona “ artık hanzala münafık oldu dedim. O bunu duyunca “sübhanallah ne diyorsun, asla sen böyle değilsin” dedi. Ben durumu anlattım. “bizler Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem in huzurunda bulunduğmuz zaman, o bize cennet ve cehenmemi anlatınca sanki cennet ve cehennem karşımızdaymış gibi oluyoruz. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’den ayrılınca, çoluk-çocuk ve servet v.b. İşlerine dalarak onu unutuyoruz “ Hz.Ebu Bekr radıyallahu anh “ bu hal bende de oluyor” dedi. Bundan dolayı ikimiz de Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in huzuran çıktık Hz.Hanzala radıyallahu anh Ya Rasulallah, ben münafık oldum “ dedi. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem “ne oldu” buyurdu. Hanzala “bizler huzurunuzda olduğumuz zaman, siz cennet ve cehennem’den bahsedince sanki onlar karşımızdaymış gibi oluyoruz. Fakat yüce huzurunuzdan ayrılıp gidince, çoluk çocuk ve ev işlerine dalıyor, (bunları) unutuyoruz” dedi. Bunun üzerine Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem buyurdu ki “ canım kudret elinde olan Allah’a yemin olsun ki, her zaman benim yanımdaki gibi olsaydınız melekler sizinle yataklarınızda ve yollarda müsafaha ederlerdi. Ancak ey hanzala (bu durum) zaman , zaman, arasıra olur.

İZAH: Yani insanla birlikte beşeri ihtiyaçlar da vardır. Yemek, içmek, çoluk çocuk ve onlarla ilgilenmek de önemli şeylerdir. Bundan dolayı böyle haller arasıra meydana gelir. Bu gibi durumlar, her zaman meydana gelmez, ne de böyle bir şeyi ümit etmelidir. İbadetten başka bir işi olmamak meleklerin sıfatıdır. Onların ne çoluk-çocukları var, ne geçim dertleri, ne de dünya endişeleri…. Ama insanın beşeri ihtiyaçları olduğundan her an bu manevi hal içinde bulunamaz, fakat düşünülmesi gereken şey şudur, sahabe kiram dinlilerini ne kadar düşünürlerdi, Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in huzurunda olan halin sonradan kaybolması gibi ufak bir şeyden dolayı kendilerinin münafık olduklarından endişeleniyorlardı.

Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat İslam Dini Tarih Makale

Anber Seferinde Yoksulluk Hali

Anber Seferinde Yoksulluk Hali;

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem hicretin sekizinci yılının recep ayında Hz.Ebu Ubeyde komutanlığında üçyüz kişilik bir orduyu deniz sahiline doğru göndermiş, azık olarak bir çuval hurma vermişti. Bu ordu onbeş gün orada kaldı ve yiyecekleri bitti. Bu kafilede bulunan Hz.Kays. radıyallahu anh parasını Medine-i Münevver’de ödemeye söz vererek, kafiledekilerden deve satın alarak kesmeye başladı. Her gün üç deve kesiyordu. Ancak üçüncü gün kafile başkanı binekler tükenir de dönüşümüz zorlaşır düşüncesiyle deve kesimini yasakladı. Kimde ne kadar hurma varsa toplayarak bir torbaya koydu. Her gün kişi başına bir hurma taksim ediyordu. O hurmayı emiyorlar ve su içiyorlardı. Akşama kadar yedikleri yemek bu idi. Bu , dile çok kolay, fakat savaş zamanında gü ve kuvvete ihtiyaç duyulduğu zamanlarda bir hurmayla gün geçirmek cesaret ve yürek işidir. Nitekim Hz.Cabir radıyallahu anh Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’den sonraki zamanlarda bu kıssaları anlatınca, bir talebesi “ efendim bir hurma ne işe yarıyordu ki deyince “o hurmanın kıymetini de bitince anladık. Artık açlıktan başka çare kalmamıştı. Ağacçların kuru olan yapraklarını silkeleyip suda ıslatıp yiyorduk. Mecburiyet insana her şeyi yaptırır. Allahu Teala her zorluktan sonra bir kolaylık verir. Cenabı hak bu sıkıntı ve zorluklardan sonra, denizden bizlere anber denilen bir balık gönderdi, o kadar büyüktü ki, kafiledekiler onsekiz gün boyunca ondan yediler ve Medine-i Münevvere ‘ye dönene kadar o, yanımızda azığımız arasında bulunuyordun. Bu seferde başımızdan geçenleri geniş bir şekilde Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’ın huzurunda anlatınca “bu, Allahın size göndermiş olduğu bir rızktı” buyurdu.

İZAH: bu dünyada sıkıntı ve zorlukların gelmesi kesindir. Bilhassa Allahın sevdiği kulların başına gelir. İşte bu yüzden Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem buyurdu ki “en çok Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem sıkıntı ve meşakkatlere müptela kılınırlar. Ondan sonra en üstün olanlar, ondan sonra geride kalanların en üstünü olanlar”
İnsan dindeki derecesine göre imtihana tabi tutulur ve her zorluktan sonra Allah tarafından sonun lütuf ve kerimiyle kolaylık verilir. Birde büyüklerimizin başından neler geçtiğini düşünelim. Bütün bunlara din uğrunda katlanılmıştır. Bu gün kendi ellerimizle zayi etmekte olduğumuz bu dini yayma uğrundu, onlar aç kaldılar, yaprak yediler, kanlarını akıttılar. Bugün bizim koruyamadığımız şu dini dünyaya yaydılar.

Kategoriler
Ses düzenleyiciler

Adobe Audition ile ses ekleme, sesi muzikten ayirma ve mp3 kaydetme

Merhaba arkadaslar Bu makaleyi uzun zamandir muzik isiyle ugrasan amator arkadaslar icin hazirlamayi dusunuyordum. son olarak kuaza.com da gelen istek uzerine zaman ayirmaya karar verdim.. Makaleyi bir yazi disizi olarak hazirlamayi dusunuyorum, cunku sadece bir konuya yer vermeyecegim, ilk yazimizda programa ses dosyalarini ekleme, sesi muzikten ayirma, kalitesini bozmadan kaydetme konularina deginecegim..

Programa Ses dosyalari(mp3) ekleme ve sesi muzikten ayirma

Oncelikle programi acalim arkadaslar. sonrasinda asagida ekledigim resime bakarak, numaralari takip edin, istediginiz kadar ses dosyasi(mp3) ekleyebilirsiniz.. ses dosyasi ekleme sirasinda CTRL ye basarak bir den fazla mp3 ekleyebilirsiniz..

CAPS:

Kategoriler
Günlük hayat Teknoloji

Günlük hayatımız gözlem altında ! Telefonlarımız ve internetimiz izleniyor !

fft5_mf120870Devamli olarak izlendiginizi biliyormudunuz ?

Son zamanlarde gundemde olan ve devamli olarak izlendiginizi anlatan yazilar ve haberler okumussunuzdur. Bugun size biraz daha farkli bir yontem ile nasil izlendiginizi anlatmaya calisacagim..

Konuyu biraz acacak olursak sizlere, cep telefonlarinizla, internetteki hesaplarinizla, yazismalariniz ve sohbetlerinizle, yaptiginiz aramalarla nasil izlendiginizi bir nebze de olsa anlatmaya calisacagim.. faydali bir dokuman olmasini umut ediyorum..

oncelikle cep telefonlariyla baslayalimm..