Kategoriler
Eğitim - öğretim Güncel Haberler Kadın konuları Kadın ve Sağlık

Epizyotomiye hayır: Doğum sırasında vajinanızı kestirmeyin!

İlk duyduğumda benim çok sinirlerimi bozan, hislerimi anormal derecede duygusallaştıran, kızgınlıkla beraber üzgünlük arasında gitmeme neden olan şey: Epiztotomi. Nedir bu derseniz kısaca anlatayım: Hamilelik sonrasında, yani doğum anında çocuğunuzu dünyaya getirirken Bazı doktorların işlemi hızlandırmak için bazılarınında gerçekten o an ihtiyaçtan dolayı yaptığı, vajina ile anus arasındaki perine bölgesinin makas ile kesilmesine verilen bir isim. çok sınır bozucu bir durum, çünkü 1980’li yıllarda bir çok ülke bunun bilinçli olarak ihtiyaç duyulmadan kesilmesinin zararlı olduğunu anlayıp ihtiyaç olmaksızın uygulanmasını yasaklamışlardır. Ancak hala Türkiyede bunun bir zorunluluk olmadığının farkında olmayan doktor sayısı hiç azımsanmayacak kadar fazla.

Bunun gereksiz uygulanması nedemek biliyormusunuz?
Kadın haklarının kadınlarımızdan alınması, 1-2 ay bunun acısını çekmesi, kapanması zor yaraların açılması demek. Geceleri uyuyamamanız, tuvalet ihtiyaçlarınızı normal şekilde yapamamanız demek, bunu yaparken acılar içinde bayılmanız, eziyet çekmeniz demek.

Epizyotomi uygulaması aslında ihtiyaç halında uygulanması gereken bir yöntem, bunun bilincinde olmadığımız için türkiyede bir çok anne bunun normal bir uygulama olduğunu düşünüyor. Hatta bir çok anne kasıtlı olarak vajinasının kesildiğinden bile habersiz. Türkiyede bu yönetmin uygulanması 90% ‘lardayken, Avrupa ülkelerinde 15% – 20% cıvarlarındadır.

Hala daha Tıp fakültelerinde bu yöntemin uygulanması konusunda eğitimler alınıyor, ancak öğretilmeyen ise bu uygulamanın zorunlu olmadığıdır, çünkü hamile bir kadın doğum öncesi iyi şekilde hazırlanırsa vajina yırtılmaları riski en az seviyelere düşecek. Böylece doktorun epizyotomi yapması için bir gerekçe kalmayacak.

Tıp ve bilim dünyası evrensel kavramlar içerir, bu yüzden dünyayı takip etmeli, uygun çözümleri aramalıyız, tarihin kara zamanlarından kalma yöntemlerin uygulanması bizim en büyük ayıbımızdır. Devamlı yenilikler peşinde koşmalıyız, hastalarımız için daha iyisini aramalıyız, ve en önemlisi o kadınların bizim karımız yada kız kardeşimiz olduğunu anlamalıyız.

Lütfen Kadınlarımızın vajinasını kesmeyin artık, bu bir zorunluluk değildir, gerekli olduğu durumlarda, yani bebeğin durumunun kötü olduğu yada gittikçe kötüye gittiği durumlarda doğumu hızlıca gerçekleştirmek için yapılabilecek bir şey. Bundan ötesi kadınlarımızın acılar içinde 2-3 ay boyunca bunun acısıyla yasaması demektir.

Bunu onlara, yapmayın. Onları korumak biz erkeklerin görevi. Bir baba ve eş olarak bu hissi anlamanızı bekliyorum..