Kategoriler
Sağlık Şifalı Bitkiler

Şifalı Bitkilerden: Üzerlik ve Özellikleri

Şifalı Bitkilerden: Üzerlik ve Özellikleri;

Şifalı bitkilerden olan üzerlik(peganum harmala) sedefotogiller familyasından olup beyaz çiçekli bir bitki ve bu bitkinin olgun ve dolgun tohumlarına verilen isimdir. Yaprakları soğut ağacının yaprağı gibidir. Tohumları yuvarlak kapçıklar içinde, susamdan büyük, küçük nohut hacminde kırmızıya çalar, siyah renkli ve hafif acı lezzetli, çabucak dağılır, kokusu ağır ve uzun müddet bozulmadan bekleyebilir niteliktedir. Tohumu, kökü ve yağı tıp alanında kullanıldığı gibi; siyah ve kırmızıya çalan boya özelliğinden dolayı boya sanayisinde de kullanılmaktadır.

Özellikler:

Üzerlik hararet verici, ağrı kesici, kusturucu, uyutucu, cildi güzelleştirici, temizleyici, terletici, şişmanlatıcı özelliklere sahiptir. Tütsü maddesi olarak da kullanılır. Hararet verici özelliğinden dolayı vücuttaki kalın ve kaygın karışımları yakar ve idrarla birlikte dışarı atar, kanı temizler ve tabiatı yumuşatır.

Eğer üzerlik tohumu toz haline getirildikten sonra bal veya şerbet yahut safran yağı ile karıştırılarak alınırsa, göz zayıflığına karşı faydalıdır. Üzerlik tohumu bağırsak kurtlarını düşürür, idrar ve adet kanamasını ve sütü çoğaltır, cinsel istek ve arzuyu da tahrik eder. Üzerlik tohumunun kaynatılmış suyu cilde sürülür veya içilirse; felç, yüz felci, uyuşukluk, buruşukluk, siyatik, kulunç, bel ağrısı, mafsal ağrıları, sara, sarılık, siroz, adale gevşemesi, asabi hastalıklar, baş ağrısı, yorgunluk, kazıklıhumma ve bağırsak ağrılarına karşı faydalıdır. Kapalı gözenekleri de açar, göğsü ve akciğerleri temizler, böbrek ve mesane hastalıklarına karşı da faydalıdır.

Eğer üzerlik tohumu tatlı su ile yıkanır, sonra dövülüp ezilir, daha sonra kaynatılıp içilirse, kusturmak suretiyle mideyi, göğsü, başı ve vücudun üst bölgelerini balgamdan ve kötü artıklardan temizler. Eğer bal ve şekerle kaynatılır, otuz gün devamlı olarak içilirse; nefes darlığını, müzmin sarayı ve baş ağrısını iyileştirir. Eğer on iki gün devam edilirse, siyatik ağrısın keser. Eğer tohumu turpsuyu veya zeytinyağı içinde kaynatılıp kulağa damlatılacak olursa, kulaktaki ağırlığı ve çınlamayı giderir ve işitmeyi kuvvetlendirir. Eğer göze sürme gibi çekilirse, göze gelen perdeye ve göz iltihabına karşı faydalıdır.

Üzerlik sirke ile kaynatılıp zayıf organlar üzerine sürülürse, kuvvetlendirir. Eğer saça sürülürse siyahlaştırır, uyuşukluğu giderir. Eğer zeytinyağı ile kaynatılır ve belli bir süre devam edilirse, verem ve karaciğer hastalıklarına (sarılık ve siroz gibi ) faydalıdır. Yan etkisi ekşi nar, elma veya sirke ile yapılmış bal şerbeti ile giderilir.

Üzerlik yağı veya suda kaynatılarak elde edilen suyu, burundan damlatılacak olursa, göz kızarmasına karşı faydalı olduğu gibi, nezleyi de keser.

Üzerlik yağı:

Üzerlik yağının çıkarılması, hardal yağının çıkarılması gibi yapılır. Üzerlik yağı vücuda hararet vericidir, dimağın etrafındaki tabakalardaki tıkanıklığı açar, burundan damlatıldığı zaman ağrı ve sızıyı giderir, üzerlik cilde sürülüp ovuşturulduğu zaman; felç, yüz felci ve sara hastalıklarına karşı faydalıdır. Omurgalar üzerine sürüldüğünde his ve harareti kuvvetlendirir, sinirlerde bağlarda meydana gelen ağrıları çözer, soğuk özellikli mafsal ağrılarına, siyatik, uyuşukluk ve titremeye karşı faydalıdır. Üzerlik yağı ile lavman yapılırsa, soğuk özellikli böbrekleri ısıtır, soğuk özellikli siyatik hastalığına, uyuşukluğa ve titremeye karşı gayet faydalı bir bitkidir.

Saygılarımla hepinize sağlıklı yaşamlar…