Kategoriler
Eğitim - öğretim Makale Yazıları - Yarışma Toplumsal Konular

Bir türlü Çözülemeyen Sorun ‘ Eğitim ‘

  Ülkemiz hızla gelişen bir ülke olmasına rağmen bu gelişmeyi aksatacak bir çok problemi daha çözememiştir . Bunların başında da eğitim gelir. Her sene değişen ÖSS sistemi , daha temeli oturmamış bir ilk okul süreci , sonrasında ise gelen lise sorunları vs. uzayıp gidiyor .
  İlk başlarda zorunlu dokuz sene eğitim kararı çıkarıldı . Kızların okula gönderilmesi için pek çok kampanya başlatıldı , lise üç seneden dört seneye uzatıldı , seviye belirleme sınavı uygulanmaya başlandı ve şimdi de  Öğrenci Seçme Sınavı nam-ı diğer ÖSS sisteminde ki değişiklik . Tabi ki bu değişikliklerin asıl amacı daha kolay ve daha derin bir öğrenim . Fakat bir türlü derine inemedik . Suyun üzerinde çırpınıp duruyoruz .
  Oysa diğer ülkelere baktığımızda Öss sistemi liseden başlıyor ve hayatımız üç saatlik bir sınava bağlı kalmayıp , bize ileriki hayatımızda hiç bir şey kazandırmayacak sorulardan ibaret bir sınavla yapılmıyor. Gerçi şimdiki sınav sistemi de buna yönelik ama eminim ki bu sistemde bizi tatmin etmeyecek ve önümüzdeki sene tekrar bir değişime gidilecektir .
  ” Çalışana göre hava hoş ” sözleri de yavaş yavaş rafa kalkmaya başladı . Artık çalışanlarda sınav sisteminden hoşnut değil. Onlar da çalışmayanlarla aralarında hiç bir fark kalmadığından şikayetçiler . Yani kısacası eğitim sistemi hiç kimseyi memnun edemiyor .
  Ülkemiz bu kadar gündemdeyken daha kendi içindeki sorunları çözemiyor. Eğitim sadece bu sorunlardan bir tanesi . Bir an önce bu ve bunun gibi sorunlara çözüm getirilmesi gerekirken bizim hiç bir şey yapmamamız da beni kara kara düşündürüyor açıkçası .
  Yetkililerin ve bizim gayretlerimizle bu sorununda üstesinden gelebileceğimize yürekten inanıyorum . Kendimizin ve ülkemizin geleceği için eğitim şart .