Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Türkiye üzerine

Türk Siber saldırı timi Ayyıldız ekibi çökertildi.

Bir aralar milli duygularımızı kabartan ve bize güç veren siber saldırı ayyıldız team grubunun başında bulunan Bekir K. isimli şahıs 400 bin zombi bilgisayar ile büyük şirketleri ve siteleri tehtid ederek 5 milyona yakın para toplamışlar. Bir ara Dünyanın en büyük siber saldırı ordularından olan Anonymous adlı grubada karşılık verme cesaretinde de bulunmuşlardı.

Olayın çıkış noktası, bilişim suçları amirliğine yapılan tehtid şikayetlerinden sonra başladı. 5 aylık bir çalışmanın sonucunda da ekibe ulaşan birim, 6 hackere eş zamanlı operasyon düzenledi. Bununla beraber 4 azmettirici kişiyide tutukladı. Bu azmettiriciler arasında Türkiyede bir marka olan kişisel bakım ürünlerine ortak bir kişide bulunuyor.

Çeşitli yollarla insanların bilgisayarlarını zombi hale getiren ekibin yakalanması bir çok kişi açısında da sevindirici oldu. Çünkü bu yolla çoğu kişinin sitesi ya google de sıra kaybetti, yada devamlı kapanıp kullanıcılarına düzgün hizmet veremez hale geldi.

Milli duygularımızı kullanarak rant sağlayan ve insanları soyan bu ekibi kınıyorum ve özellikle ayyıldız kelimelerine bu çirkin lekeyi sürdükleri içinde üzülüyorum. Umarım bundan sonraki çalışmalarda bu süreci daha kısa sürelere çeker bilişim suçları. Yinede bu olaydaki başarılarından dolayı, kendilerine çok teşekkür ediyorum. Böylece bu konudaki hevesli ve olayla ilişkisi olanların hareket ederken iyi düşünmeleri gerektiğini göstermiş oldular.