Kategoriler
İnternet Dünyası Webmaster yardım

WordPress İçin İdeal Hosting Özellikleri

Yeni bir makaleye daha hoşgeldiniz. Sizlere bu makalemizde WordPress için ideal olabilecek hosting özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Çünkü WordPress zaten yapısı itibariyle basit bir sistem değil. Bunun içinde barınacağı host servisininde en az WordPress kadar kaliteli olmalıdır. Yani WordPress’e yaraşır bir alt yapıda çalışmanız size ve sitenize büyük fayda sağlayacaktır.

Wordpress Hosting
Wordpress Hosting

Çünkü kalitesiz bir hosting servisinde çalışırsanız muhtemelen sitenizin kesintileri çok olacaktır.Bu kesintilerde sizin sitenize erişiminizi engelleyecektir ve en çok sitenizin hitlerinde düşük yaşatacaktır. Bunun için sizlere elimizden geldiğince WordPress için ideal olan hosting özelliklerinden bahsetmeye çalışacağız.

Linux mu Windows mu ?

Bu konuda ki genel düşünce aslında Linux’dur. Çünkü WordPress, Linux alt yapısında daha verimli çalışır. Ama bu demek değil ki Windows sunucuda çalışmaz. Tabii ki çalışır. Ama özellikle günümüzde önemli bir yere sahip olan SEO (Search Engine Optimization)’nun bir parçası olan SEF (Search Engine Friendly) linkler Linux ve Windows sunucuda biraz değişik yapılıyor. Örneğin:

www.site.com/konu-adi.html şeklinde Windows sunucuda olmaz hata verir linklerde. Bunu engellemek için Kalıcı Bağlantılar’da eklediğiniz SEF taginin başına index.php/ eklemelisiniz. Ama yukarda da bahsettiğim gibi Windows sunucuda da WordPress çalışır ama ideal alt yapı Linux’dur.

WordPress ne diyor peki ?

WordPress.org ‘da yazılan birkaç bilgiyi vermek istiyorum. Sisteminizin PHP sürümü 4.3 veya daha üstü, MySQL sürümü ise 4.1.2 veya daha üstü tavsiye ediliyor.

Trafik ve Alan Özellikleri

Aslında bu bölüm biraz da bütçenizi ilgilendiriyor. Çünkü trafik (bandwidth) ve hosting alanınızı (disk space usage) ne kadar büyük seçerseniz o derecede fiyat artacaktır. Buradan şu kadar trafik ve şu kadar hosting işinizi görür demem biraz saçma ve yanlış olur. Çünkü önereceğim trafik ve alan alırsanız ilerde size yetmeyebilir. Ama size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım. Ama kısaca trafik ve alandan bahsetmek istiyorum.

Trafik: Hosting alanınızda barındırılan dosyaların görüntülenmesidir.Yani host alanınızda barınan resim,video,dosya vs. her görüntülendiğinde trafiğinizi harcar.Trafiğinizi buna göre ayarlamalısınız.

Ama şunu da unutmayın ki hostunuzda barındırılan bir resmin, videonun başka bir sitede de görüntülenmesi trafiğinizi harcar. Hotlink korumasıyla bunun önüne geçebilirsiniz. Trafiğinizi çok iyi ayarlamalısınız çünkü trafiğiniz biterse ay sonuna kadar sitenize giremeyebilirsiniz. Bu da sitenizin hitinde önemli düşüşler yaşatabilir.

Alan: Hostunuzda barındırabileceğiniz en fazla dosya boyutu. Örneğin: 500 MB alanınız varsa hostunuza en fazla 500 MB boyutunda dosya koyabilirsiniz.