Kategoriler
Deneme Yazıları Toplumsal Konular

İnançsız inanç

Her insan bir dünyadır keşfetmeyi bilenlere. Bu dünya öyle bir labirent ki  ya içinde  kaybolursun yada  sonuca gidersin. Aslında  şu dünyada bütün hastalıklar dinseldir.Dinsel derken;insanın inancını  yaşamamasıdır. İnsanlar  hep bir şeylere   inanmıştır ve inanma gereği duymuştur. Kimileri ateşe taparken kimileri  tabiata tapmış kimileride doğaüstü olaylara tapmıştır. Ne zamanki   bu insanlar içlerindeki inanca tapmamış orada hastalıklar başlamış. Hastalıklar derken  bütün hastalıkların kaynağı; strestir.Bu streste şu şekilde oluşur;İnsan birşeylere inanır  ve inandığı gibi yaşamazsa  bir boşluk oluşur. Bu boşluk, büyür büyür koca bir gayya olur insanı içine çeker.

Eğer insanlar stresli  olursa genimizdeki en zayıf  noktamız hastalanır. Bu bilimsel olarak  kanıtlanmış.Örneğin, A kan grubuna sahip insanlar  mide kanserine  daha çabuk yakalanır yani genetik  olarak zayıf yanımızı stres etkileyerek  hastalıklara neden olur.

İnandığımız dini tam olarak yaşarsak hastalıklar oluşmaz.. Nasıl mı? Şöyleki biz dinimizi yaşarsak gönlümüz ve kalbimiz huzur bulur. Hİçbir şekilde ne kimsenin gıybetini yaparız. Bu sayede halkımız birbiriyle daha kaynaşmış olur. Nede hırsızlık , canilik vb. kötü alışkanlılar olur.

Zengin , fakire el uzatarak fakirin nefretini çekmemiş olur bu sayede insanlar mesut olur.Ülkemizde hem hastalıklar hemde  suçlar olmamışolur. Bence hep beraber  hangi dine inanırsak inanalım. O inandığımız  inancın gereğini  yapalım.Bütün dertten , tasadan kurtulalım.

Haydi gelin inancımıza, inanalım.

Kategoriler
Bilimsel Makale Doğa ve Yaşam Eğitim - öğretim Genel Konular Günlük hayat insan vücudu Psikolojik sorunlar Sağlık Toplumsal Konular

Nes (Gece Yeme) Sendromu

Nes Sendromu, halk arasında gece yeme sendromu olarakta bilinir. Gece yeme sendromu henüz bir hastalık olarak kabul edilmese de bir tür yeme bozukluğu olarak adlandırılabilir. Nes sendromunun daha çok yaşandığı kişileri tespit etmek gerekirse yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda kilolu kişilerin yüzdesinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Nes sendromunun ortaya çıkmasında kanıtlanmış kesin nedenler olmasa da genellikle bunalım dönemlerinde, uykusuzluk çeken kişilerde, düzensiz beslenenlerde, gün içinde mutsuz oldukları saatleri yoğun olan insanlar da görülür. Özellikle mutsuzluk gibi psikolojik nedenlere bağlı sebeplerle ortaya çıktığı tespit edilen Nes sendromu aslında sanıldığından çok daha ciddi bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Gece uykusuzluk çeken ve buna bağlı olarak geceyi mutfakta geçiren kişilerde yaşanan şişmanlık, geceleri yemek yenmeye devam edildikçe kişinin genel sağlığını tehdit edebilecek boyutlarak kadar gelir. Gecenin belli bir saatinden sonra yenilen ağır yemekler kişinin uyumasını engellediği gibi alınan bu yiyeceklerin yakılması da imkansız hale gelir.

Nes (Gece Yeme) Sendromu
Nes (Gece Yeme) Sendromu