Kategoriler
Amo-Seo-PR Faydalı Bilgiler Sosyal medya

Sosyal medya sitelerinde popüleriteyi artırma yolları!

Çok uzun uzadıya üstünde durmayacağım, önemli noktalara değinerek sosyal medayada kendinizi yada hedef sitenizin popüleritesini artırmanız için yapmanız gerekenleri madde madde yazıp açıklayacağım.

1: Hashtag kullanımı (#makaleci gibi)

Bir çok kişinin göz ardı ettiği bu olay hemen hemen bir çok sosyal medya sitesinde desteklenmetedir. İçerik aramalarında yada keşiflerinde hastagların inanılmaz bir önemi bulunmaktadır. Örneğin bir yayın paylaştınız ve başlığında yada açıklamasında hashtag kullandığınızda o kelimede yada hastag aramalarında içeriğinizde görüntülenecektir. Örnek ben #beautiful hastag’ini bir paylaşımımda açıklama kısmına ekledim ve o hastag’i aradığımda 2. sayfada paylaşımımı gördüm:

soszyal paylasim siteleri ve hastag

Bu tarz paylaşımlarımdan çoğuna tanımadığım ve yakınımda olmayan insanlardan +1 geldi (google plus). Yani artık hastagların önemini ve gücünü kavradık, artık bu çerçevede yaptığımız paylaşımlarda konuyla alakalı hastaglar eklemeyi unutmayın.

2: Başka insanların paylaşımlarını beğenin yada paylaşın

Bu yöntem aslında hashtag kadar etkilidir. Başka kullanıcıların eklediği içerikleri beğendiğinizde bunu görecekler ve bunun geri dönüşü çoğu zaman olacaktır. Onlarda bizim paylaşımlarımızı beğenecek, arada bir etkileşim oluşacaktır. Bunun akabinde arkadaş yada takipçi listenizi genişletmeniz çokda uzak da kalmıyor. Bu yönteminde faydasını gördüm arkadaşlar, beğendiğim paylaşımların sahipleri çoğu zaman benimde paylaşımlarımı beğenmiştir.

Bunun nasıl olduğuna küçük bir örnek vermek gerekirse, biz bir paylaşım beğendiğimizde sahibide bizim profilimizi ziyaret eder ve merakını gidermeye çalışır. Bu sırada paylaşımlarımızada bakmayı ihmal etmez, burdaki paylaşımlardan onu etkileyen olursa beğenmek zorunda kalıyor :)

3: Bilgilerinizi doğru ve açıklayıcı girin

Kullanıcı bilgilerinizi doğru ve dürüst girmeniz, takipçi listenizi artıracağı gibi sizi tanıyanlarında takibine girmenizi kolaylaştıracaktır. Bu aynı zamanda bir iyi niyet ve dürüstlük örneğidir. Sanal alemde ise bu çok önemlidir.

4: Profilinizi herzaman güncelleyin

Yeni paylaşımlarda bulunun, resimler ekleyin, siyasi olmayan açıklamalar yada yazılar girin, komik fıkralar paylaşın. Bunların en önemlisi ve etkilisi resimli olanlardır, renki oldukları için okunması ve takip edilmesi daha etkilidir.

5: Paylaşımlara önem verin

Dikkat çekici ve güzel paylaşımlarda bulunun, resimli paylaşımlar etkili olacaktır. Yazı taraflı paylaşımlarda ise uzun olmamasına önem gösterin, çünkü insanları sıkıp paylaşımı yarıda bıraktıracaktır.

Kendiniz ile ilgili daha fazla resim paylaşın, bu güvenilirliğinizi artıracağı gibi insanlarında hoşuna gidecektir. Bunu abartmadan yapmanızda fayda var, örneğin insanları itecek tarzda resimler paylaşmak sizi kötü anlamda etkileyecektir.

6: Varsa sitenize bağlantılar ekleyin

Genelde bir çok kişinin websitesi yada blog adresi bulunmakta. Böyle durumlarda google +, twitter, facebook gibi sosyal medya sitelerinde ki profilleriniz için bileşen yada bağlantılar ekleyin, böylece sitenizdeki kullanıcılarında sosyal mecra ile sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar, aklıma geldikçe bu makaleyi güncellemeye çalışırım arkadaşlar.

Kategoriler
Amo-Seo-PR Html yazıları tagları İnternet Dünyası Webmaster yardım

Açık Grafik Protokolü – Sitenizin Sosyal medya ile etkileşimini artırın.

Açık Grafik Protokolü Nedir?
Benim anladigim tabirle anlatmak istiyorum bunu: Sitenizin sosyal medaya ile etkilesimini artirmaya yonelik gelistirilen bir yapidir. Bunun icerisinde iceriginizin tam anlamiyla paylasilan yerlerde daha fazla bilgi gostermeside vardir. Ornek vermek gerekirse, sitenizin bir bolumunu facebook, google buzz, yahoo buzz v.S gibi sitelerde paylastiginizda, paylasilan sayfaya ait bilgileride burada yayinlamis olursunuz. Ancak bu kisitli bilgiler cogu zaman yardimci olmaz. Ornegin site iceriginiz video yada ses paylasimlari iceriyorsa. Burada Açık Grafik Protokolü altinda gelistirilen bir yapinin aciklamasini ve kullanimini anlatmaya calisacagim. Umarim webmaster arkadaslar yardimci olur. Websitenizin etkilesimini artirmaniz icin bu protokolu uygulamaniz kesinlikle yarariniza olacaktir.

Facebook ve google buzz gibi yerlerde sayfanizin linklerini paylasirken cogu zaman resim ve aciklama kismi gorunmez. Bunun sebebi meta taglarimizin eksik olusudur. Simdi konuya kisaca deginip sizelere gerekli olan taglar ve yerlestirme sekli hakkinda bilgi verecegim..

Linklerimizi paylastigimizda, yada baskalarinin linklerimizi paylastiginda konuya ait resim ve aciklama kisimlarininda cikmasini saglamak icin asagidaki etiketler yeterli olacaktir bize:
Yukarida goreceginiz meta etiketlerini sayfanizin

...

etiketlerinin icinde bir yere eklenmesi gerek. Boylece linklerimiz paylasildiginda ilgili sayfadaki bu etiketlerden konu ve sayfaya ait bilgileri alacak, gosterecektir.

Yukaridaki etiketler kismini kisaca aciklayalim islevleri ve nasil kullanilacaklari bakimindan:

Bu kod sayfanin basligini gostermek icin gereklidir. content kismina gereken bilgileri girmeniz gerek.

Burasida sayfanin ve sitenizin icerigi hakkinda bilgi vermeniz gereken bolumdur, doldurmanizda yarar vardir. ICERIK yazisinin yerine gelebilecek etiketleride asagida listeliyorum:

Icerik Turleri

Etkinlikler

* activity
* sport

Işletmeler

* bar
* company
* cafe
* hotel
* restaurant

Gruplar

* cause
* sports_league
* sports_team

Kuruluşlar

* band
* government
* non_profit
* school
* university

Insanlar

* actor
* athlete
* author
* director
* musician
* politician
* public_figure

Yerler

* city
* country
* landmark
* state_province

Ürünleri ve Eğlenceler

* album
* book
* drink
* food
* game
* product
* song
* movie
* tv_show

Bu listeden sonra diger kisimlarin aciklamasina geciyorum.

Paylasilmasini sagladiginiz konunun, sayfanin tam linkini buraya verebilirsiniz.

Burasi onemli, cunku paylasilan sayfanin bir resme ihtiyaci var, eger sayfada hic resim yoksa resimsiz paylasilmasina neden olur, bu yuzden bu kisim onem icap eder. Sayfaya ait bir resmide burada belirtmeniz gerekli.

Site ismini kisaca burda belirtin, ilgili paylasimlarda gorunmektedir.

Burasida resim kismi kadar onemlidir, cunku paylasimlarda, paylasimin bir aciklama kismi olmasi gerek, cogu zaman bu kisim cikmaz, yada bazen sansliysak cikar. Ancak isinizi sansa birakmayin arkadaslar, bu aciklama etiketini kesinlikle kullanin.

Video Icerikler icin

Yukaridakiler standart etiketlerdir, sitenin icerigine gore bunlar artirilabilir. Ornegin site iceriginiz video ile ilgili ise bir kac ozel etiket daha eklemek isimizi kolaylastirir. Cogu video sitesinin facebook paylasimlarinda videolari oynatma ozelligi olmaz, resim cikar yerine, tiklayincada ilgili sayfaya gider, yani normal bir konu paylasimindan farksiz olur. Ancak cogu zaman paylasilan videonun da facebook icerisinde oynatilip izlenebilmesi kullanici etkilesimi acisindan onemlidir. Bu sebeple asagidaki meta taglar video turunce icerigi olan siteler icin olacaktir. Kullanmalarini tavsiye ederim.

Video icerikli sitelerin eklemesi gerekenler:
Tek tek etikleri aciklayalim, boylece mantigini anlamaniz daha kolay olacaktir.

Bu kisimda videolarinizi flash dosyasi uzerinden gosteriyorsaniz tam linkini belirtmeniz gerek ornegin: SiteADresiniz.com/2145.swf


Bu iki kisimda da videonuzun genislik ve yukseklik degerlerini ayarlamaniz gerekli, boylece facebookda izlerken acilan ekran buyuklugu ona gore ayarlanir.

Bu kisimda oynaticinin turunu belirtecegiz. flash ile video oynaticili bir siteniz varsa yukaridaki ornek uygulamayi kullanmaniz gerek. bunun birde ses dosyalari icin olani var, birazdan da ona deginecegim.

Ses Dosyasi icerikleri icin

Normal taglari ve video taglarini acikladim, simdi bunlarin birde ses dosyasi icin olanlari var. Yani sitenizde ses dosyalari dinletiyorsaniz, mp3 gibi v.s facebook paylasimlarinda bu ses dosyasinin dinlenebilmesini saglayabilirsiniz. Boylece kullanici etkilesimi iyi derecede saglanmis olur. Bunun icin yapmaniz gerekenler asagidaki tagleri kendinize gore uyarlayip sayfaniza eklemek:

Tek tek aciklamak gerekecek, anlamak icin iyi olacaktir.

Sitenizde dinlenmesine olanak verdiginiz ses dosyasinin tam yolunu belirtmeniz gerekli, aksi halde ses dosyasi facebook da calismayacaktir.

Ses dosyasinin tam ismi yani basligi gerekli. Facebookda gorunecek isimde diyebiliriz.

Ses dosyasindaki seslendirmeyi yapan kisinin ismi yani sanatcini adi.

sarkinin seslendirildigi albumun ismi. belirtilmesede, yada eklenmesede olur.

Ses dosyasinin turunude burada belirtmeniz gerekli, bunun bir cok turu var arkadaslar, mp3, wma, v.s v.s

Iletisim belirtme

Yukaridakiler haricinde birde sayfalariniza iletisim, email gibi bilgilerinizi iceren taglar ekleyebilirsiniz, bunlar herhangi bir sorunda size ulasilmasina imkan taniyacaktir. En az birini kullanmaniz tavsiye edilir.Iletisim icin email adresinizin belirtilecegi bolum.

Telefon numaranizin belirtilecegi bolum.

fax numaranizin belirtilecegi bolum.

Konum belirtme

Birde konumunuzu belirtebileceginiz etiketler mevcut. Sayfalarinizdaki konulari paylasan kullanicilarin konumlarini alarak etiketlere ekleyebilir, paylasimlarinda belirtebilirsiniz. boylece hanki paylasimin nerden yapildigini gormus olurlar. Buda kisilerin kullanicilarinizla olan etkilesiminizi artiracaktir.Bulundugunuz konumun enlem bilgilerinin belirtilecegi kisim.

Bulundugunuz konumun boylam bilgilerinin belirtilecegi kisim.

Bulundugunuz konumun adresinin belirtilecegi kisim.

Bulundugunuz bolgenin semt, ilce gibi yerlerini belirtieceginiz kisim.

Bulundugunuz bolgeye ait kisaltma kodunun belirtilecegi kisim.

Bulundugunuz yerin posta kodunun belirtilecegi kisim.

Bulundugunuz ulkenin isminin belirtilecegi kisim.

Bu meta etiketlerinde kullanimi konusunda aciklamamiz bitti. Yapacaginiz uygulamaya yada site icerigine gore istediginiz kisimlari kullanabilirsiniz. Ancak bunlarin kullanici ve sosyal websiteleri ile olan etkilesiminizi artiracagini sakin unutmayin. Kullanmaktan cekinmeyin.