Kategoriler
Günlük hayat Günün Tarihi Kişisel makaleler Milli Görüş Toplumsal Konular Türkiye üzerine

Dtp sorunu

DTP(Demokratik Toplum Partisi) gösterdiği tavırlarla ve sergilediği görüntüyle terör örgütü yanlısı bir profil çizmektedir.Peki DTP nasıl kuruldu ve hangi toplumun temsilcisi olarak meclise girdi? amacı nedir? Sözlüksel bir bilgi olarak bakarsak Demokratik Toplum Partisi (DTP), 9 Kasım 2005 tarihinde Türkiye’de kurulan 49. siyasi partidir. Genel merkezi Ankara’nın Çankaya ilçesinin Balgat semtinde olan partinin amblemi sarı zemin üzerine, yeşil yapraklı kırmızı güldür.Amblemi ve flamaları terör örgütünün sözde Kürdistan devleti renklerini taşımaktadır.

Demokratik Toplum Partisi, Demokratik Toplum Hareketi’nin partileşmesi sonucunda kurulmuştur. Partinin kurucuları arasında Demokrasi Partisi eski milletvekillerinden Leyla Zana ve Orhan Doğan ile Cumhuriyet Halk Partisi eski milletvekillerinden Ahmet Türk bulunmaktadır.Ahmet Türk daha öncelerde darbe zamanında hapishane de işkence gören kişilerdendir ve o anları geçtiğimiz zamanlarda bir T.V röportajlarında anlatmıştır. DTP, Türkiye’de ilk defa eşbaşkanlık sistemini uygulayan siyasi partidir.PKK ya bakış açıları ise diğer partilere göre daha farklıdır.

Türkiye’de birçok sivil toplum örgütü ve siyasi partiler ile kamu kurum ve kuruluşları, Demokratik Toplum Partisi’nin PKK’nin siyasi kolu olduğunu ifade etmektedirler.

DTP’nin, PKK’nin tutuklu lideri Abdullah Öcalan’nın emirlerini yerine getirdiği söylenmektedir. DTP’li belediyeler ölen PKK’liler için düzenlenen cenaze törenlerini desteklemektedirler. DTP, PKK’yi terör örgütü olarak görmemekte; Türkiye’nin, Kürt Sorunu’nu PKK ile diyalog kurarak çözümlenmesinden yana hareket etmektedir. Ancak bu tutumları terör yanlısı hareketleri ülkeyi bölünmeye yöneltmeye çalışmak gibi yorumlanmaktadır. Bizde bu sorunun en kısa zamanda bitmesini temenni ediyoruz.