Kategoriler
Günlük hayat Sağlık Toplumsal Konular

Sigara Yasaklanmış

  Hepimizin bildiği gibi 19 Temmuz’dan itibaren sigara ,kapalı alanlarda yasak hale getirildi. Yüzde yüz dumansız hava sahamız genişledi . Peki bu iyi birşey mi ? Kimine göre Türkiye evrim geçirdi , kimine göre hiç birşey değişmedi , kimine göre ise iflasın eşiğine gelindi .. Fakat tek bir doğru var ki o da kesinlikle sigarasız hayatın çok daha iyi ve verimli olacağı .

  Lakin şöyle bir çelişki var . Sigaranın yasak olduğu yerlerin başında , yani ilk kontrol edilen yerler olan barlar ve cafelere baktığımızda sigara yasak tabelası asılmış , kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanmış , içeride bir tane bile sigara içen yok . Buraya kadar herşey normal . Fakat biraz daha detaya indiğimizde içerideki herkesin elinde bir kadeh içki olduğunu göreceğiz. Yani sigarayı yasaklayıp , içene de altmışdokuz lira ceza kesmekle iş bitti sanılıyor . Bu hadise kendimizi kandırmaktan başka birşey değil aslında . Dikkat ettiyseniz on dakika arayla herkes bir sigara molası verip geri geliyor . Ama içki denince içerde su gibi akıyor .Oysa Kur’an-ı Kerim’de sigara değilde alkol haramdır yazıyor .O zaman neden sigara yasakta alkol serbest ? Gerçi sigara da kapalı mekanlarda değilde bahçelerinde ve ya kapı önlerinde içiliyor.

  Farkeden tek şey mekan değişikliği oluyor yani. Hoş bu durumdan bar sahipleri de şikayetçi . İçeride sigara içilmediği için müşteriler artık uğramaz oldu diye yakınıyorlar. Çay bahçeleri ve kıraathanelerde cabası .

  Ekonominin bu denli kötü olduğu bir ülkede en çok satılanlar arasında tütünlü ürünlerin bir hayli fazla olması da beni düşündürüyor .Akşam eve ekmek götürmekte zorlanan bir babanın veya annenin nasıl oluyorda her gün iki paket sigara alacak parası oluyor anlamadım bir türlü .

  Her ne olursa olsun benden tam destek almış nadir projelerden bir tanesi .Gelecek nesillere pis bir hava yerine , tertemiz bir dünya bırakalım. Bunu yapmak içinde bir yerden başlamak gerekir değil mi ?