Kategoriler
Deneme Yazıları Dünya ülkeleri Günlük hayat iletişim insan vücudu Kişisel makaleler Sağlık Toplumsal Konular

Ağız ve Diş sağlığınız için Sigaradan Vazgeçin

İnsan hayatının körelmesini sağlayan başlıca alışkanlık kaynaklı maddeler arasında sigara yer almaktadır.Uzun zamandan veri uzamlar bu konuda sigara kullananları sigaranın zararları konusunda uyarırlar ve uyarmayada devam ediyorlar. Sağlığımız bizim için çok önemli. Ancak sigara içenler bunun bilincinde olduğu halde bırakmak için ya hiç çaba göstermiyorlar ya da çok geç kalıyorlar.

Son zamanlarda yapılan sigara yasağı uygulamaları, sigara içenleri ne kadar sıkıntıya sokarsa soksun hem içenlerin hemde içmeyenlerin sağlığı açısından ve havanın korunması ve temizliği açısından çok yararlı bir durum olduğunu kabullenmek gerekir.Sigara içenlerin bu tiryakilik oluşturan bağımlılığı bir kenara bırakıp sağlığını korumaları ağız ve diş sağlığını hiçe saymamalı, bedenin temizlenmesini sağlamalıdırlar.

Sigara kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorunun oluşumunda görev almaktadır.Ağız ve diş sağlığı konusundaki sorunların çoğuda sigaradan kaynaklanmaktadır. Sigaranın içeriğinde bulunan nikotin ve diğer kimyasal maddeler diş ve dişetlerini çok olumusuz bir şekilde etkileyerek uzmanların her geçen gün daha fazla önlem almasını sağlamaktadır.

Uzmanlar yaptığı araştırmalar sonucu sigara kullananlarda; ağız kanseri, dişeti çekilmesi, ağız kokusu, damakta iltihaplanma oluşması, doku bozuklukları ve dişlerin doğal rengini kaybetmesi gibi birçok sorun ile karşı karşıya gelinmektedir.Bu sebeplerden dolayı diş sağlığı bozularak gülüşleri etkilemek ayrıca bir olumsuz durumdur. Uzmanlar bu sorunu yaşayanların hayat kalitesinin düştüğünü vurgulamaktadırlar.

Sigara içmek bir yana sadece sigara içilen bir ortamda bile bulunmak içmek kadar zararlıdır. Sigara dumanı ile karışmış havayı solumakla birlikte ciğerlerimize kanımıza sigarada bulunan maddelerin zehiri işlemetedir.