Kategoriler
Amo-Seo-PR internet hizmetleri

SEO nedir?

 SEO sözcüğünün açılımı " Search Engine Optimization " , Türkçe anlamı ise Arama Motoru Optimizasyonu ‘dur. SEO , web sayfalarını arama motorlarına uygun şekilde optimize etme işine verilen isimdir. Arama motorlarında içeriğimizle ve anahtar kelimelerimizle ilgili aramalar yapıldığında bu aramalarda en üst sıralarda görünmek istiyorsak , sitemizde SEO çalışmaları yapmamız gerekir. SEO çalışmalarını başarı ile sürdürmemiz sonucunda arama motorları , — Türkiye’de en çok Google kullanılmakta. — gün geçtikçe sitemizi daha çok sevecek ve bizi , bizimle ilgili aramalarda daha üst sıralara çıkaracaktır. Fakat bilinmesi gereken bir kaç nokta var ki ; onlar da şunlar :

  • Hiç bir kayda değer içeriğe sahip olmayan sitelere SEO yapılamaz.
  • İçerik bulunmamasına rağmen , bazı hilelere başvurarak üst sıralara çıkma çabası , yalnızca bir çaba olarak kalacak ve site için sandbox veya filtre tehlikesi yaşatacaktır.
  • Google , sandığımızdan daha akıllıdır.
  • SEO çalışmaları yaparken , ufak tefek hilelere başvurmak , yapılan çalışmaları da bir anda mahvedebilir.
  • Google , arama sonuçlarını listelerken bir çok etkeni göz önünde bulundurur ve algoritmalarını sürekli günceller.

SEO ‘nun ne demek olduğuyla ilgili kısa bilgiler verdik ve işin başında bilinmesi gereken bir kaç ufak ipucuya yer verdik. Diğer seo makalelerini okuyarak devam edebilirsiniz.

Kategoriler
Amo-Seo-PR

Web Siteniz Daha Kolay Bulunsun

Kullanıcılar aradıkları web sitelerini bulmak için çoğunlukla popüler arama motorlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Arama sonuçlarında iyi bir sıralama derecesine sahip olmak, insanların sitenizi bulmalarına yardımcı olmak için şarttır. Çoğu insan ilk arama sayfasından ileri gitmez. Bu yüzden listenin en yukarısında olmak, en altında olmaktan iyidir. Peki bunu nasıl sağlayacağınız biliyor musunuz ?

Seo Nedir?

Arama motorlarını arama sonuçlarını sıralamak için ileri düzeyde algoritmalar kullanılır. İyi sayfa sıralama dereceleri rastlantısal değildir. Üst sıralarda görünecek web sayfaları oluşturma sürecine "arama motoru optimizasyonu" ( Search Engine Optimisation – SEO ) denir. Her arama motoru biraz farklı bir algoritma kullanır. Üstelik bunların çoğu algoritmalarını düzenli aralıklarla ayarlar. Ancak tüm arama motorlarında temel bir SEO geçerlidir. SEO ustalık gerektirse de, dikkatle planlanan bir yaklaşım web sitenize gelen trafiği artırabilir.

Anahtar Sözcükleri Akıllıca Seçin

Anahtar sözcükler, potansiyel ziyaretçilerin sitenizi bulmak için arama motorlarında kullandıkları sözcüklerdir. Amaç sayfanızı bu sözcük veya ifadeler için en iyi duruma getirebilmektir. İşletmenizi tam olarak yansıtan anahtar sözcükler seçmelisiniz. Potansiyel müşterilerinizi hedefleyecek kadar özel olmalı, ancak çok da daraltılmamalıdır.

Büyük olasılıkla birçok anahtar sözcüğünüz olacaktır. En iyi yaklaşım farklı sayfalar için farklı anahtar sözcükler seçmektir. İşletmenizin adı iyi biliniyorsa "hakkımızda" sayfasında anahtar sözcük olarak işletmenizin adını kullanın. Ancak çoğu müşteri, adınızı değil, ürününüzü veya hizmetinizi arar.

Anahtarı Reklamla Sınayın

Google Adsense, MSN adCenter veya başka bir tıklama başına ödeme yapan reklam programı anahtar sözcüklerinizin etkinliğini sınar. Anahtar sözcüklerinizin sitenize trafik getirip getirmeyeceğini böylece görebilirsiniz. Ayrıca anahtar sözcüklerinizin doğru müşterileri hedeflediğinden de emin olursunuz . Tıklama başına ödeme maliyetli olabilir, ancak doğru kullanıldığında sitenize müşteri çekecektir. Tıklama başına ödeme, anahtar sözcüklerinizi değerlendirmek için SEO ile bir arada kullanılmalıdır. Çıkan sonuçlar iyi değilse, anahtar sözcüklerinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Etik Değerlere Uyun

Sayfa sıralamasını yukarılara taşımak için aldatıcı yöntemler kullanmak ters etki yapar. Sitenizin arama sonuçlarından çıkarılmasına bile yol açabilir. Bir kez arama sonuçlarından çıkarılırsanız geri girmeniz neredeyse imkansızdır. Bu nedenle etik olmayan her türlü yöntemden kaçının.

Kategoriler
Amo-Seo-PR İnternet Dünyası internet hizmetleri Webmaster yardım

Seo Nedir? – Search Engine Optimization

SEO, İngilizce anlamı ile Search Engine Optimization sitenizin arama motorlarında iyi yerlere gelebilmesi için yapılan iyileştirme çalışmasıdır.Web sitenizin arama motorları tarafından daha iyi bir şekilde verim alabilmesi için uygulamaya verilen genel bir terimdir SEO.Site ne kadar kaliteli içeriğe sahip olursa olsun arama motorları tarafından desteklenmediği sürece bir verim alınamaz.Bir sitenin en kolay tanıtma yolu arama motorları sayesinde gerçekleşebilmektedir.Arama motorlarında daha iyi yerleri alabilmek için sitenize SEO diye tabir ettiğimiz optimizasyonun yapılması gereklidir.Arama motorları diyince ilk aklımıza gelen firma Google oluyor.Google tarafından geliştirelen alogaritma insanlar tarafından çözümlenmeye çalışılması Google tarafından belli aralıklarla bu alogaritmanın değişmesine sebebiyet veriyor.Arama motorlarının sitenizin sıralamasını belirlemesinde 2 temel faktör bulunmaktadır bunlar: Site içi ve site dışı faktörlerdir.

Site içi faktörler(On-Page ): Sitenizin sizin tarafından yapılacak optimizasyondur.Bu tamamen bizim elimizdedir sitemizin tasarımı,içeriği,bağlantıları vs.


Site dışı faktörler(Off-Page)
: Sitenizin dışında gelişen faktörlerdir.Başka siteden sizin sitenize verilen bağlantılar buna örnektir.Bu faktör ise Pagerank denilen sistemin yapı taşıdır.