Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Türkiye üzerine Web Site Tanıtımları

PayPal Türk Lirası ile işleme de başladı

Uzun yıllardır kullanıyorum ve uzun yıllardır bir çok webmasterin, internet e-ticaretini aktif şekilde kullananların alışveriş sırasında kullandıkları paypal.com online bankacılık sistemi geçenlerde Türkiyede ofis açarak çalışmalara başlamıştı. Bu esnada Türkiyeden yurt dışına ödemeler v.s durmuştu. Bunun sebebi ülkedeki vergi kurallaırının uygulanmasında paypal’a baskı yapılmasıydı. Böylece zamanında googlenin yaptığı gibi paypalında vergi kaçırmasını önlemeye çalıştılar. Başarılıda oldular, şuanda resmi olarak Yurt dışıda dahil yabancı parabiriminde elde ettiğiniz kaçançları Türkiyeden Türk Lirası biriminde hesabınıza çekebiliyorsunuz. Bunun paypala + kazandıracağı yabancı para birimini Türk Lirası’na çevirirken arada yine komisyon alacak olmasıdır. Böylece paypal yeni hizmet deyimiyle kazancına aradaki bozdurma ücretinide katmış oluyor. Türk kullanıcına tek yararı, kazandığı paranın kolayca hesabına çekilebilmesi ve bozdurma derdinden kurtarılması gibi konular.

Paypal bilindiği gibi bir çok webmasterin, freelance iş yapanların, büyük alışveriş sitelerin de içinde olduğu kullanım alanının çok geniş olduğu bir sektörde iş yapmakta. Öyleki internetden kredi kartı ile aslışveriş yapılabilmesinin önünü açan o ünlü pornoculardan sonra bence en iyi buluşlardan birisi paypal. Oturduğunuz yerden kalkmadan alışveriş yapabilir, yaptığınız işin parasını alabilir, ve yine tek tık ile hesabınızdaki parayı bankadaki hesabınıza aktarabiliyorsunuz. En büyük cezvedici tarafı da onu kullancıkça kendinizi iyi hissetmeniz oluyor :)

Dünyadaki alışveriş sektörünün 18% lik bölümünü kapsayan 95 milyar dolarlık cirosuyla paypal orta doğudaki tek ofisinide türkiye üzerinde bulunduruyor. Bence paypal Türkiyedeki atılımını orta doğuya açılmak olarak görüyor. Yakında diğer bölge ülkelerinede ofis açacağından eminim, ancak şuanda bu konuma erişebilecek ülke sayısı baya az, çünkü hala ortadoğuda sükunet sağlanmış değil.

Birçok banka gibi paypalda türkiyedeki potansiyelin farkına vardı ve uzun süredir bitirmeye çalıştıkları işlemleri sonlandırmış durumdalar, resmi olarak artık paypal Türkiyede bir ofis sahibi ve vergisini ödeyen kurumsal bir şirket. Dediğim gibi türkiyedeki potansiyelin farkındalar ve taksitli ödeme şekilleri içinde bir projeleri olduğunu duydum. Böylece kredi kartına oranla daha rahatlatıcı bir konu olabilir ama bu konuyu dikkatlice anlamadan sistemi kullanmak yanlış olacaktır. Çünkü zamanında insanımızın kredi kartına yaptığı gibi bir durum söz konusu olursa paypal’ında bu durumdan baya bir karlı çıkacağını söyleyebilirim.

Konuyu kapatmadan önce paypal ile ilgili bir kaç istatistiki bilgiyede yer vermekte fayda olacak. 1998 yılında kurulan paypal, dünyanın en büyük açık artırma ve alışveriş sitesi olan Ebay tarafından 2003 yılında satın alınarak kullanım alanını artırmıştır. 190 ülkede 95 milyona yakın aktif kullanıcı kitlesine sahip. Burda alışverişin %18 lik payını paypala verecek olursak ki öyle dünya çapındaki alıveriş sektörünün ne kadar büyük olduğunu görmüş oluruz. Paypal Rusyada dahil doğu avrupa bölgesindeki tek ofisini şuanda Türkiyede bulunduruyor, diğer bölgelere açılma potansiyelini eminim ülkemiz üzerinden devam ettirecek. 20 ülkede ofisinin bulunduğu paypal’ın orta doğudaki tek ofisinin Türkiye üzerinde olması grur verici olabilir ancak herzaman şirket politikası gereği büyümeyi hedefledikleri için kullanım alanlarını iyi tayin etmek ve kullanırken dikkat etmek gerektiğini vurgulamak istiyorum. Şuanda bile binlerce kişi paypal hesaplarının çalınması dolayısı ile dolandırılmış durumda, bunu bazen okuyorum, görüyorum üzücü bir durum. Mesul olmadığınız bir davada hesabınız kullanıldığında sizde zan altında kalabilirsiniz, çünkü paypal artık Türkiyede kurumsal bir şirket, istenildiğinde bilgilerinize kolayca ulaşılabilir (yetkililer tarafından). Son olarak Dünya genelinde 15 bin’e yakın banka ile işbirliği içinde olduğunu ve 9 milyona yakın üye işyeri abonesinin olduğunuda belitelim.

Paypal kullanıldığı alan itibarı ile asla kapatılmaması gereken sitelerin başında benim için. Bu yüzden internetden para kazanmaya çalışıyorsanız, yada işyerinizin ürünlerini internetde pazarlamak düşüncesindeyseniz işe paypal.com a üye olarak ve hesabınızı doğrultma işleminden geçirerek başlamalısınız. Çünkü Türkiyede 1 milyondan fazla kişi paypal kullanıyor, bu kitleye ulaşmak içinde çalışmalarınızı iyi organize etmenizde yarar var.

Kategoriler
Bilgisayar Kullanım Eğitim - öğretim Genel Konular Güncel Haberler Günlük hayat iletişim İnternet Dünyası

Paypal e-posta’larina dikkat [Sahte mail olabilirler]

Dunya internet bankasi olarakda nitelendirildigi ve suanda bir cok alanda kullanim kolayligi sagladigi biz kullanicilarin bas taci olan paypal.com sitesi adina cogu zaman sahte mailler ile hesap calma, bilgilerinizi ele gecirme ve hesabinizdaki parayi asirmak icin hazirlanan fake mail turleri son zamanlarda artis gostermektedir.. Bu yaziyi yazma amacimda bir kac forumda ve sitede paypal hesaplari calindigi icin paralari calinanlari, cogu zamanda yapmadigi bir islem yuzunden suc islenmis olarak gorunmesi sebebiyle yaziyorum. Cok dikkat etmek gerekli aksi halde yapmadiginiz birseyden dolayi suclanabilir, ustune birde borclu kalabilirsiniz.

En son gelen fake maillerden ve hazirlanan fake sitelerden bir ornek vermek istiyorum, cok iyi hazirlanmis ve nerdeyse aynen benzetilmis.. Konu hakkinda tecrubesi olmayanlarin kolaylikla kanabilecekleri bu siteler aslinda fake mail, yani sahte siteler araciligi ile mailden gondeilen inandirici e-postalar sayesinde kullanicinin hesap bilgilerini ele gecirmeye calismaktadirlar.

once bana gelen fake mail ornegini ve sonra sitenin tam adresini verecegim:

Sitenin tam adresi: http://ns4ever.com/vb/hunter/imoges/

uye girisi denemesinden sonra sizden daha fazla bilgi almak icin detayli bir form sayfasina gonderiyor. Bu tarz uygulamalara herzaman dikkat etmeniz gerekmektedir, ozellikle bir mail geldiginde link verilen baglantilarin orjinal siteden geldiginden ve aynisi oldugundan emin olun..

Yukaridaki gibi linkler hezaman sahte sitelere yonlendirir, paypal.com olmasi gerekirken farkli bir link yapisi vardir, bu konuda acemilerin cok dikkat etmesi gerekmektedir..

Kategoriler
Dünya ülkeleri Genel Konular Güncel Haberler Günlük hayat internet hizmetleri Web Site Tanıtımları

E-Bay’de Güvenli Alışverişin İpuçları

E-Bay’de Güvenli Alışverişin İpuçları

 
eBay dünyaca ünlü online açık arttırma sitesidir. Burada ucuz veya pahalı, büyük veya küçük her türlü ürünü satabilir veya satın alabilirsiniz. Fakat, Türkiye’de gümrük mevzuatı oldukça değişken olduğu için her ürünü maalesef yurtiçine sokamıyorsunuz. Hele ki, satın aldığınız ürün elektronik bir ürün veya cep telefonu ise gümrükten geçirmeyi aklınızdan çıkarın. Size tavsiyemiz mümkün olduğu kadar ucuz ürün seçin. Örneğin 50 dolarlık bir ürünü gümrükten rahatça geçirebilirsiniz. Peki tüm bunları hallettiniz, istediğiniz ürün eBayde var ve gümrüktende geçebilecek bir ürün olarak buldunuz ve güvenli bir alışveriş yapmak istiyorsunuz. Eğer aşağıda anlatacaklarımızı yaparsanız hem eBayde güvenli şekilde alışveriş yapar hem de kişisel bilgilerinizi etrafa dağıtmamış olursunuz.
 Öncelikle, kesinlikle ama kesinlikle gerçek bilgilerinizi alışveriş yapmadığınız kişilere vermeyin. Sizden adresinizi,cep telefonunuzu , gerçek isminizi isteyecek kişiler mevcuttur. Bu kişilere aldırış etmeyin. Adres, isim soyisim, cep telefonu gibi kişisel bilgilerinizi sadece ve sadece alışveriş yaptığınız zaman verin. Yani bir ürün aldığınızda ürünün satıcısına veya bir ürün sattığınızda ürünün alıcısına bu bilgileri verebilirsiniz. Bu sizin hesabınızı ve kişisel bilgilerinizi güvende tutacaktır. Zaten eBay’e banka hesap bilgilerinizi vererek ya da paypal ile satış yapan satıcılardan ürünü almanız sizin finansal bilgilerinizi başkasına vermenizi önleyecektir.
 
 Alacağınız ürünün paketleme ve kargo kısmını dikkatle okuyunuz. Zira çoğu ürünleri 0.10 cent ya da 0.99 cent gibi küçük rakamlara görür ve almak isterseniz fakat satıcının ekleyeceği taşıma ve kargo bedeli bu ürünü olduğundan da fazla yüksek fiyata almanıza neden olacaktır. Zira eBayde bir çok kullanıcı bu şekilde alicengiz ile ürünü satmaya kalkmaktadır. Aynı satıcıdan ucuz diye 3-4 ürün alsanız bile, her ürüne kargo ve paketleme ücreti yüklemek isteyen kullanıcılar bulunuyor. Bu kişilere dikkat edin. Çünkü aldığınız ürün tutarı 10$ ise 40$lık bir kargo ve paketleme ayrıca evinize gelirken ödeyeceğiniz kargo ücreti ile karşılaşabilirsiniz. Böyle bir dolandırılmanın farkına vardığınızda ve ücreti ödemediğinizde olumsuz feedback almanız olasıdır. Bunun için satıcı ile önceden konuşarak bu soruların yanıtlarını alın.
Kategoriler
internet hizmetleri Web Site Tanıtımları

Paypal Premier Hesap Tipini Personal Hesap Tipine Düşürmek

Paypalı bir çoğumuz biliyor fakat ben yinede paypalı internet üzerinden ödeme yapıp alabilmemizi sağlayan bir sistem olarak tanımlayayım.

Paypalda 3 tip hesap tipi vardır.Bunlar ; personal, premier ve business hesap türleridir.Paypalı kişisel işleri için kullanan bir kullanıcının açacağı ilk hesap personal hesaptır.Bu hesap türünde yapılacak işlemlerden herhangi bir ücret kesintisi olmaz fakat bu hesaptan aylık belirli bir miktarda ödeme alıp ödeme yapabiliriz.Ayrıca personal hesap türünde; karşı taraf bize ödeme yaparken kredi kartıyla ödeme yapıyorsa 5 işlem yapma hakkımız vardır.Yani kısacası bu 5 kredi kartı ödemesini kabul ettiğimizde 6. işlemde hesabı bir üst seviyeye taşımamız gerekmektedir.Bunun yanında aylık para alım ve gönderim limitini aştığımızda yine bir üst seviyeye taşımamız gerekmektedir. Bu üst seviye premier hesap türüdür.Fakat bu hesap türündede gelen her paradan kesinti olacağı için pek hoş bir durum değildir.

Şimdi size resimlerle paypal premier hesabı personal yapmayı anlatacağım.

Unutulmaması gereken önemli nokta bu işlemin yalnızca 1 defa gerçekleşeceğidir.Yani iki defa bu işlemi yapmak olumlu sonuç vermez.

 Paypal hesabınıza girin.

1-

 

2-

 

3-

4-

5-

6- İşlemleri bitirdik,1-2 gün içinde mailimize hesabımızın personal tipe çevrildiğine dair maille bilgilendirme yapılacaktır.

Kategoriler
Günlük hayat internet hizmetleri Web Site Tanıtımları Webmaster yardım

Paypal ile paypal hesap sahiplerine para gondermek

Merhaba arkadaslar

bu makalemde sizelere paypal hesabinizdan baska bir paypal hesabina para aktarmayi anlatacagim..

Neden paypal: basit, hizli

neler yapilabilir:

 • Gelistirici arkadaslar icin destek niteliginde bagizlar yapabilirsiniz.
 • internet alisverislerinde kullanabilirsiniz.
 • odeme islemlerinde kullanabilirsiniz.

bildiginiz gibi paypal gercekden wevmaster arkadaslar cok buyuk kolaylik sagliyor, bence payal hesabiniz yoksa kullanmasanizda bir tane dinmenizin yarari olacaktir..

paypaldan bir baska paypal hesabina para gondermek

ornegin bize bu mail adresine: [email protected] para gondereceksiniz. cekinmeden gonderebilirsiniz hesap benim :)
ancak karsidaki kisininde bu mail adresinin paypalda kayitli bir hesapla iliskili olmasi gerek.

yapmaniz gereken hesabiniza giris yapmak ve asagidaki resimde gorulen bolume tiklamak:

paypal para gonderme

Send Money yazan yere tikladiktan sonra acilan sayfada odeme yapacagimiz mail adresini, miktarini ve seklini sececegiz.

asagidaki resimde de goreceksiniz, numaralari takip edin, aciklamalari resmin hemen altinda olacak..

paypal para gonderme

 1. bu kisima parayi gondereceginiz kisinin paypal ile iliskilendirilmes mail adresini yazin
 2. bu kisimda gonderecegimiz miktarin ne kadar oldugunu belirtmemiz gerek. ornegin 10 euro euro icin bu bolume 10 yazin
 3. bu kisimda ise gondereceginiz mikarin dolarmi euromu oldugunu sececegiz.
 4. bu kisimda ise gonderilen paranin ne sekilde yapilacagini sececegiz, iletilecegini seciyoruz
 • Service/Other: Herhangi bir hizmet veya başka türlü bir işlem için para gönderiyorsanız bu bölümü seçmelisiniz.
 • Goods: Herhangi bir mal ve eşya için para gönderiyorsanız bu bölümü seçiniz. Örnek olarak: Dijital kamera, fotoğraf makinesi, bilgisayar vs..
 • eBay Item: Parayı ebayden aldığınız bir ürün için gönderiyorsanız bu bölümü işaretlemelisiniz.

 

 1. sonrasinda 5. bolumdeki butona tiklayarak diger onaylama sayfasina gecebiliriz.

Sonraki sayfada karsiniza boyle bir sayfa cikacak; resmi inceleyin:

paypal para gonderme

oklarla gosterdigim kisima gonderdiginiz kisinin gorebielcegi bir not yazabilirsiniz. bu alan onerilir, cunku bazi durumlarda karisikli cikmamasi icin cok gereklidir. ornegin aldiginiz domainin uzatilmasini istedeginizi belirten bir not dusebilirsiniz buraya…

sonrasinda send money diyerek parayi gonderebilirsiniz.

ardindan gonderdiginize sair bir sayfa gelecek bu sayfayi yazdirabilir yada saklayabilirsiniz..

Arkadaslar genelde internette ucretsiz gelistirme ve arastirma isiyle ugrasan arkadaslarin, site sahiplerinin bagislariniza ihtiyaci vardir, bu bagizlar sayesinde gelistiriciler, acik kaynak kodlayicilar buyuk destek gorecektir. bu sebeple kullanmaktan zevk aldiginiz yada gercekten isinize yarayan acik kaynak programlarin yazarlarina bu sekilde bagiz yapabilirsiniz..

bu konu sitemizdeki yazarlar icinde gecerlidir, bu mail adresine yaptiginiz bagizlar yazarlara dagitilacaktir (ozellikle son kisimdaki aciklama kismina begendiginiz bir yazarin ismini yada konuyu yazarak o yazarin bu bagisdan daha cabuk yararlanmasini saglayabilirsiniz..)

Hatirlatma o mail adresi:
[email protected]