Kategoriler
Kişisel makaleler Toplumsal Konular

Beni Yıkan Fotoğraf ve hayat üzerine…

Fotoğrafı ilk gördüğümde içimde oluşan boşluk, bilemiyorum nasıl tarif edilir. Birşeyler boğazımda düğümlendi, çıkmıyor tarifi, bunu neden yazmak istediğimi tam çözemedim. Belkide duygularımızı içimizde tutmamız bazen çok zor oluyor. Bununda en güzeli yolu, paylaşmak.

Fotoğraf 30 Ekim 1983’te Koyunören/Türkiye’de meydana gelen depremden ve Türk annenin 5 çocuğunun ölüsünü gördüğü andaki tepkisi. Hani resme bakınca düşündüğüm teksey o annenin yerine olsaydım ne olurdum. Yaşarmıydım ? Sanmıyorum. Resim aşağıda, sizde kendinizi bir an için o fotoğrafta herhangi bir karakter’in yerine koyun:
hayat ve kader

Hayatın insanlara böyle anlar yaşattığı gerçeğini hatırlamak istemesemde bu tarz durumların varlığı herzaman karşımıza çıkabiliyor. hüzünle acıyı aynı anda yaşıyorsunuz, aklınıza o ani yaşamaktan ve çektiğiniz acıları hissetmekten başka birşey gelmiyor. Bırakmak, o insanların yerine kendinizi koymaktan kurtulmak istiyorsunuz ama olmuyor. Her yerde karşınıza çıkıyor. Çünkü o resimde bende olabilirdim. Peki neden ben değilimde o kadın ve yerde cansız yatan küçücük çocuklar ? Evlerimizdeki neşe ve sevgi kaynağımız onlar, çocukken başlar ölümsüz bir sevgi ve aile bağı ile devam eder ilişkimiz.

Belkide ben o kadar güçlü değilimdir. Hani bazı insan vardır bu tarz görüntüleri kabul edebilir, katlanabilir, atlatabilir. Ama ben atlatabilirmiyim ? Emin değilim. çocuklar, bebekler, yetişkin yada yaşlı, insanların ölümü yada ölme şekli bazen çok acı olabiliyor. Kendisinden çok arkada bıraktıkları içinde..

Belki başkalarına anlamsız gelecek ama anne ve babasını sevmeyenler, onlardan kopmuş olanlar bence onları biraz olsun düşünsünler. Şuanda sizde bir anne, baba adayısısınız. Gençsiniz, büyüklerinizin öğütleri size bunaltıcı gelecektir, unutacaksınız bir süre sonra. Ama unutmamanız gereken bir zamanlar onlarda sizin gibiydi. Sizin yaşlarınızda, sizin geçtiğiniz yollardan geçmiş, belki öğüt verende olmamış, akıl verende. Çocuğu için iyi bir şeyi istediği için anne babamızı yada büyüklerimizi boşlamak doğru değil. Çünkü ölümün ne zaman geleceği hiç belli olmaz. Şuanda bu yazıyı okuduğunuzda da gelebilir, haftaya tatile gideceğiniz zamanda, yada tatil dönüşü…

Bazı anlar o resimdeki gibi hiç bir zaman unutulmaz. Unutamaz insanlar, belki kolaydır bazıları için ama benim hep aklımda kalacak. Sanırım baba olunca erkeklerinde duyguları değişebiliyor. Demek ki bu durum sadece hamile kadınlarda yaşanmıyormuş..

Konuyu kapatmam lazım, çünkü biraz daha yazarsam gecenin sonu gelmeyecek, konu konuyu açar bende benliğimden çıkarım. Çevrenize iyi bakın, yağan yağmura, esen rüzgara, dalgalara, kuşlara, güneşe, aya, yıldızlara.. Bir boşlukta kaybolmak üzereyseniz bence sizden daha fazlasını kaybetmiş olan insanları düşünün. Hayat bazılarına şanslı, bazılarına acımasız olabiliyor. Bu yüzden yaşadığınız sürece asla pişman olacağınız kararlar vermeyin, verdiğiniz kararlar içinde üzülmeyin, çünkü artık geride kalmıştır.

Sevin, sayın, aşık olun, evlenin, çocuk sahibi olun, olamıyosanız evlatlık edinin(buna çok ihtiyacı olanlar var), bir aile kurun, aile olmak için çaba harcayın.. Arkadaşlarınız, çok sevdiğiniz dostlarınız olsun. Çevrenizdekiler sizi sevsinler, sevmek için sebepleri olsun. Siz insanları ve herşeyi, herkesi sevin. Mutlu olmak için bir sebep bulun, mutlaka boş yasamayın.

Bak yine daldım, konuyu uzatıp duracağım, neyse ben gittim..

Kategoriler
İslam Dini

Sevgi ve Paylaşmak En Yakınınızdan Başlar

“Sevgi ve paylaşmak en yakınınızdan başlar. Sonra yayılarak devam eder. Kin, cimrilik, nefret kimsenin hoşlanacağı davranışlar değildir.”

 Yaşamın her anını kapsayan din, insanlara Kur’an ekseninde güzel ahlak özellikleri kazandırır. Güzel ahlak özelliklerinin de ibadet olduğu bilincine sahip insan, bu üstün ahlakı yaşamaya ve en yakınlarından başlayarak yaşatmaya çaba gösterir.

Din ışıl ışıl aydınlıktır; insana gerçek sevgiyi, şefkati, merhameti ve dostluğu tarif eder. O’nun sınırları içerisinde yaşayan insan da her zaman ve her ortamda dürüst, samimi karakter özellikleri, saygı ve sevgi dolu davranışlar sergiler.


En Yakınlarımız; Çocuklarımız

Dinin özü güzel ahlaktır. Allah katında beğenilen üstün ahlak özellikleri, özellikle çocukluk döneminde şekillenir. Çocuk, fıtrat itibariyle gerçekleri kabullenmeye yetenekli ve Allah’ı bulup kavrayacak güce sahiptir. Bu nedenle çocuklara Allah inancı küçük yaşlarda öğretilmelidir. Son zamanlarda bazı batılı psikologlar, tarafsız ve önyargıdan uzak olarak yaptıkları araştırmalar sonucunda dinin, çocuğun ruhuna seslendiği ve onun ruhsal yapısına uygun olduğu görüşünde birleşmişlerdir.

Çocuklar; derin sevgiyi yaşatan Allah’ın güzel tecellileridir. Çocuk muhabbetle, aşkla sevilir. Değer veriyorsanız, yaşına rağmen saygı duyuyorsanız, ona Allah’ı tanıttıysanız, sevdirdiyseniz, Allah’ın koruması altında olduğunu söylediyseniz çocuk dünya tatlısı olur.

“Çocuklarımıza bırakacağımız en güzel miras güzel ahlaktır” buyurur Peygamberimiz(sav). Çocuğumuza güzel ahlakı tanıtmaya Allah sevgisini ve Allah’ın onun için yarattığı güzel nimetleri hatırlatarak başlayabiliriz. En sevdiği meyveleri Allah’ın yarattığını, örneğin iç açıcı sulu portakalların çamurlu topraktan çıktığını, kocaman bir portakal ağacının tüm detaylarının tek bir portakal çekirdeğinin içinde saklı olduğunu… Ufacık bir çekirdeğin toprağa atılmasıyla devasa bir ağacın oluştuğunu; onlarca dal, yüzlerce çiçek ve meyve verdiğini… On yılda büyüyen bir ağacın, gözlerimizin önünde on saniyede büyümesinin nasıl büyük bir mucize olacağını. Yıllara bağlı olarak büyümesinin de mucizevi bir olay olduğunu ve bu mucizeyi Allah’ın yarattığını…

Çocuğa hayvanları sevdirebiliriz örneğin. Çevresinden başlayarak kedilerdeki sevimliliğe, kuşlardaki çeşitliliğe, kelebek kanatlarındaki yanar döner renklere dikkatini çekebiliriz. Kendi yüzü ve bedenindeki oran ve simetriyi anlatır, “bütün bunlar kendiliğinden meydana gelebilir mi?” sorusunu yöneltebiliriz. Çocuk böylece aklını kullanır, mantık örgüsüyle kendiliğinden oluşamayacağını anlayabilir. Bu şekilde bir anlatımla çocuk daha dengeli ve tutarlı olur, çevresini saran yaratılış gerçekleriyle bu muhteşem düzenin bir sahibi olduğu gerçeğine ulaşabilir. Bu anlayışa sahip olan çocuklara, Kur’an ahlakının anlatılması daha da kolaylaşır.

Çocuğa güzel ahlakı anlatırken, sevginin yanı sıra saygılı olmalı ve ona değer verdiğimizi hissettirmemiz de önemlidir. Büyük bir insan gibi davranırsak o da saygılı olacaktır. Çocuk olduğunu hissettiren konuşma, onun dengesini bozar. Kendisine değer verilmediğini, adam yerine konmadığını düşünür. Çocuk yerine konmak kimi zaman hoşuna gitse de sorumluluk duygusunu ortadan kaldırır; her şeyi artık size yüklemeye başlar.

Çocukla bire bir konuşmak kadar güzel ortamlarda konuşmak da önemlidir. Çocuk, hoşuna gidecek bir yerde, sevdiği yiyecekler eşliğinde daha güzel eğitilir. Güzellikleri kapsamlı anlattıktan sonra dünyada kötülüklerin de olduğunu ayrıca anlatmalıyız. Ona iyiliği, kötülüğü ve akılcılığın ne olduğunu anlatmalı, iyi ve kötü insanları tanıtmalıyız. Kendisi akıllı, olgun ve güzel davranışlar sergilediğinde onu ödüllendirebiliriz. Örneğin akıllı konuştuğunda, akılcı bir seçim yaptığında sevdiği bir yiyecek ya da istediği bir oyuncak alabiliriz. Akıllı ve güzel davrandığında, temiz ve düzenli olduğunda ödüllendirmek, onun ruhsal yapısını güçlendirir.

Özenle, şefkatle, akılcı bir şekilde ve samimi ilgiyle yaklaşmak güzel sonuç verir. Bağırıp çağırmak çocuğu olumsuz etkiler; çocuk hem bize hem kendisine saygısını yitirir. Bilim ve sanat dışarıda bırakılarak, çocuğu “oturma, bakma, yapma!” emirleriyle eğitmeye çalışmak konuyu açmaza götürür.

Din ahlakı sevgidir, şefkattir; özveri, merhamet ve dostluktur. Allah, insanları, bitkileri, hayvanları, tüm yarattıklarını aşkla sevmemizi ister. Kur’an ahlakı, sevmenin sanatıdır. Çocuğa bu bakış açısıyla yaklaşırsak – Allah’ın dilemesiyle- çok güzel sonuç alırız.

Güzel ahlaka sahip insanların yaşadığı çevreler, özlem duyulan, huzur ve güven içindeki ortamlardır. Bu güzel ahlakın yaşandığı evlerde, anne- babaya itaatli, onlara “öf” bile demeyen, kötülüklerden uzak duran vicdanlı çocuklar yetişir. Bu ailelerin anne babaları çocuklarının hayırlı insanlar olmaları için çaba harcayan, birbirlerine de sevgi ve saygı gösteren, davranışları ile örnek insanlardır.

Ahlak değerlerini yitiren, bireyleri arasında sevgi, saygı ve beraberlik duyguları körelen ailelerden oluşan toplum, hızla manevi ve ahlaki dejenerasyona doğru yol alır. Ailenin ahlak yapısı ne denli güçlü ise, millet ve devlet de o derece güçlüdür.

Kur’an’da, İmran’ın karısının, “Rabbim, karnımda olanı, ‘her türlü bağımlılıktan özgürlüğe kavuşturulmuş olarak’ Sana adadım, benden kabul et.” (Ali İmran Suresi, 35) diyerek dua ettiği haber verilir. Hz. Meryem’i annesi nasıl Rabb’ine adadı ise, bizler de çocuklarımızı Allah’ın rızası için Allah’a adayalım. Çocuk henüz hiçbir şekle girmemiş temiz toprak gibidir. O toprağa hangi tohumu ekersek, onun meyvesini alırız. Ne kadar çok ekersek, meyvesini kat kat fazlasıyla verir; Rabb’imizin dilemesiyle güzellik, nimet, bereket, sağlık ve sıhhat gelir.

Fuat Türker