Kategoriler
Amo-Seo-PR İnternet Dünyası Internet Teknolojileri Webmaster yardım

Google ve yeni pagerank yapılanması (2011)

Son dönemlerde googlenin başlattığı güncellik ve arama sonuçlarının bir arada kullanılması akımının ve yeniliğinin yeni ayağı pagerank güncellmesi olarak geldi. Artık 3-6 ayda bir toplu olarak güncellenen pagerank değerleri bundan sonra güncel şekilde, haftada bir yada anlık olarak gerçekleşecek. Bu uygulamanın arama sonuçlarına direk etki etmesi sağlandığı için googlenin değerli ve güncel siteleri sonuçlarda üst sıralarda çıkarmasını hedef alıyor. Böylece güncelliğini koruyan siteler ön planda tutulacak, buna googlenin pagerank değer sistemininde eklenmesi ile başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Burdan bir kaç webmaster arkadaşa taktiklerini değiştirmelerini öneriyorum, artık eskisi gibi aylık, yada 3 aylık pagerank artırma çalışmaları yapamayacaksınız, google bunu heran yapabilir. son 2 ayda 3-4 pagerank güncellemesinin olduğunu düşünürsek devamında bu sürenin sitenin drumuna yada güncelliğine göre yapılabileceğini anlamak zor değil. Yani güncellik +  devamında googlenin sitenizin pagerank değerini güncellemesi olarak algılayabilirsiniz. Bununla beraber güncel değilse de varolan pagerank değerinizin düşürüleceğini de unutmamanız gerek.

Son dönemdeki pagerank güncellemelerinin temelini sitelerinizin güncellik, ve özgünlük alt yapsına bağlı olduğunu, bununla beraber googlenin sitenizi değerlendirmesinde içeriğinizin önemine vurgu çektiğini anlamanız gerek. Eskisi gibi başka sitelerden link alarak pagerank artırmanız zorlaşacak, çünkü siteniz güncel değilse başka sitelerden aldığınız linklerin fazla bir etkisi yada uzun süreli yararı olmayacak.

Arama sonuçlarını anlık olarak yenileyen googlenin pagerank algorıtmasını bu şekilde yenilemesi bence çok yerinde olmuş. Googlenin kurucularından Larry Page’nin tekrar google Ceo’luğuna getirilmesinden sonra ciddi anlamda bir yenilik ve değişiklik içine girdi. Öncelikle arama sonuçlarını iyileştirme amacıyla yapılanlar, sonrasında sosyal ve arkadaşlık sitelerinin öneminin anlaşılması ve bunun arama sonuçlarında etkili hale getirilmesi, sonrasında da googlenin sosyal arkadaşlık sitesi google plus i beta olarak duyurmasıyla devam ediyor.

Yani artık başka sitelerden aldığınız linkler, sosyal ve arkadaşlık sitelerinde yapılan paylaşımlar ve beğenilerden çok daha az değere sahip olacak. Bunun arama sonuçlarına olumlu etkisinin gözle görülür olması ilerde farklı planlarının olduğunu gösteriyor google’nin.

Zaman değişir, teknoloji gelişir, insanların istekleri farklar gösterir, isteklerine çözüm üretmek isteyenler kendilerini geliştirir, getirdiği ise herzaman daha iyi ve daha yenilikçi bir yapı olur. Bu zamanda geride kalan kaybetmeye mahkumdur, googlede kaybetmemek için bu şekilde devamlı kendini geliştirmesi gerekiyor. Sıra microsoft da, zaman neyi gösterecek bilinmez ama bu oyunda çok geriden geldiği belli oluyor..

Eğer google’yi önemsiyorsanız:

Özgün içerik –>
Güncellik –>
Site içi seo ve kolay kullanım, hızlı siteler –>
sosyal ve arkadaşlık sitelerinde tanıtım, güncel olarak lınklerinizin paylaşılması –>
imleme siteleri ve hergün güncel eklemeler –>
Site dışı seo çalışmaları –>

yukarıdaki listeye uyduğunuz sürece kazanmak için günde 15 dakika yeterli olacaktır..

Kendi görüşümdür, bundan sonra google belli bir periyoda göre değil sitenizin durumuna göre pagerank’inizi güncelleyecek. Yazı resmi ağızdan yapılmamıştır tamamiyle kendi düşüncelerim ve görüşlerimden ibaretdır..

Kategoriler
Amo-Seo-PR Günlük hayat Günün Tarihi İnternet Dünyası Webmaster yardım

Pagerank – Yeni Pagerank Güncelleştirmeleri

Yeni Pagerank Güncelleştirmeleri

4.Ayın sonunda herkesin merakla beklediği, hatta çoğu kişinin rüyasına bile giren Pagerank güncelleştirmeleri oldu.. Herkes bu güncelleştirmeden nasibini aldı.. Fakat iyi mi kötü mü bunu tam olarak anlayamadık.. Çünkü bazı kişilerin yüzleri gülüyor bazıları ise kastığı sitenin düşmesinden yakınıyor..

Pagerank Backlinklere göre verilmedi mi?

Evet arkadaşlar herkesin kafasında bu konu hakkında bir soru işareti var.. Çünkü çoğu kişinin backlink kastığı siteler düşüşte,aksine hiç kasmadığı sade konu açtığı,düzgün yüzüne bile bakmadığı siteler ise çıkışta.. Benim düşüncem ise google, Pagerankları sade backlink e bakarak vermedi..Tabiki backlink inde etkisi var ama buna güncellik,özgünlük,ziyaretçinin sitede geçirdiği süre ve hit de etki ediyor..Biz yinede google a versede vermesede teşekkür ediyoruz, çünkü google sayesinde kaç kişi ekmek yiyor biliyoruz..

Pagerank ın önemi varmı?

WebMaster lığa adım attığım ilk zamanlarda bu konu gerçekten kafamı çok kurcalıyordu fakat gün geçtikce anladım ki gerçekten pagerank ın önemi var..Çünkü Pagerank bildiğimiz üzere Google ın gözünde sitemizin değeri.. Hem PR nin bu kadar önemli olmasa niye bu kadar kişi sürekli pagerank için link değişimi , link alımı – satımı yapıyor ki? . yani burdan bi sonuç çıkarıyoruz ki Pagerank ın önemi var.. ve bi arada şöyle bir şeyde duymuştum – Google index atarken azda olsa pagerank ada önem veriyormuş.. Katılıyorum.. deneyimlerim ve gözlerimlerim bu yönde..

Pageranklı Sitelerimizi Nasıl Kullanmalıyız?

Şimdi herkesin aklında arka planda kalan sitelerinden Link satmak veya sitelerini link değişime sokmak geçiyordur.. Bence bu yanlış.. Çünkü daha yeni güncelleştirme oldu ve Google tamamen güncelleştirmeyi bitirmedi.. Her an sitenizi aşağıya atabilir bu yüzden bu konuya dikkat etmemiz gerekiyor.. Pagerank güncelleştirmelerinin tamamen bitmesini bekleyip, linklerimizide belirli zamanda eklemeliyiz diye düşünüyorum..