Kategoriler
Gazeteci Toplumsal Konular

Türkiye’de Gazeteci olmak .

Gazeteci ; Gazetede çalışan, haber toplayan, gazetede yayımlanmak üzere yazı yazan ve gazetenin hazırlanmasına çeşitli biçimlerde katılan kişidir. Gazeteciler, komuoyunu ilgilendiren olayları çalıştıkları kurum yada kuruluşlara ileterek kamuoyunun bu olaylardan haberdar olmasını sağlayan kişilerdir. Dünyanın tüm ülkelerinde gazeteci ismi altında çalışan birçok insan vardır. Tabi ki ülkemizde de . Peki nedir gazeteci olmak , kolaymıdır yoksa zormudur , nasıl gazeteci olunur. Ülkemizi baza alarak tartışalım.

Türkiyede birçok üniversitede gazetecilik eğitimi verilmektedir. Ve her yıl yüzlerce genç, gazeteci kavramı altında okullarından mezun olmaktadırlar. Mezun olan öğrencilerden bazıları iş hayatına atılırken büyük çoğunluğu açıkta kalır. Peki neden? Şu açıdan ele alalım. Ülkemizde kamu ve özel sektör olmak üzere gazetecilerin çalışabileceği iki seçenek vardır. Ve özel sektör çoğunluktadır. Kamu alanında belirli sayıda iş imkanı bulunuyor , buda gazeteci olmak isteyen öğrencilerin sadece küçük bir kısmını karşılayacak kadar. Diğer tarafta kalan bireyler özel sektörlere girmek için birbirleriyle yarışıyor. Peki hakeden mi kazanıyor ? Benim şahsi cevabım hayır. Hayır dememin sebebi halk ağızından açıklayacak olursak torpil işliyor. Bir yerlerde tanıdıkları olan yada maddi açıdan üstün olan bireyler bu sektörlerde kendilerine iş bulabiliyorlar. Güvenebileceği yüksek makamlı kişiler olmayan yada maddi açıdan yetersiz olan bireyler açıkta kalıyor.

Yukarıda belirttiğimin kısaca özeti şu ; Yine kapitalizm kazanıyor , yine gerçekten bu işe ihtiyacı olan ve diğerlerine göre daha başarılı kişiler kaybediyor. Karşımızda hakketiğini alamayan bireyler kalırken haketmediği halde başkalarının hakkını çalanlar kendilerini gazeteci ilan ediyor. Ülkemizde sadece bu sektör değil hayatın her alanında bu işler aynen bu şekilde ilerliyor. Ve kimse buna dur diyebilecek kadar güçlü değil. Çünkü artık güç para olmuş ve güçlü olanlar onlar. Yani anlayacağımız kadarıyla Türkiyede gazeteci olmak diye birşey yok , Türkiyede kapitalist olmak diye birşey var. Ya kapitalist olup kaybedeceksiniz yada birlik olup kapitalizme baş kaldıracaksınız. Yoksa kaybeden sürekli BİZ oluruz ..!

Gazeteciler ile ilgili yazı yazmışken şu konuya değinmeden geçmek benim gibi bir gazetecilik öğrencisi için acizlik sayılır. Bu gün Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü . Onu örnek aldığım için ve onun bıraktığı izler peşinde devam ettiğim için hiçbir zaman pişman olmadım olmayacağımda. Herzaman benim kahramanım ve ideolüm olacak. Bu yazımı Onun sözleriyle tamamlamak istiyorum ;

Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi.. Uğur Mumcu .

Unutulmadın..!