Kategoriler
Php uygulamalari

PHP | Blogger sitenize otomatik yazi gonderme!

Benim gibi zamanı olmayan yada uğraşmak istemeyen üşengeçler olabilir. Yakın zamanda faydalandığım bir php class uygulamasını düzenledikten sonra yayınlamak istedim.

blogger-e-yazi-gonderme-php

Genelde paravan blogları bulunan kişilerin tercih edeceği bir yöntem olan blögger sitenize otomatik yazı gönderme uygulamasını servis ediyorum. Uzun uzadıya anlatmayacağım dosyaları aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

İndir: http://bit.ly/1kuoKwN

Kodları basit tutmaya çalıştım. Özellikle form kısmını. Dosya açıp düzenlemenize gerek kalmadan giriş bilgilerinizi ve hangi blögger bloğuna yazıyı göndereceksiniz İD sini yazıp alt kısımdaki başlık, açıklama ve etiket kısmını doldurup göndermeniz yetiyor. Örnek bir resim yukarıda ekledim, bu yazı yayınlandığında sorunsuz şekilde çalışıyor ve kullanılıyordu :)

Uygulamayı geliştirebilirsiniz arkadaşlar yada basit şekliyle (suanki gibi) kullanabilirsiniz. Geliştirmeyi yada kullanmayı düşünen arkadaşlar önerim güvenlik alanında da kodlarda güncelleme yapmanız. Güvenlik konusuna fazla zaman ayırmadım, basit ve ham şekliyle sunmak istedim. Geliştirmek isteyen arkadaşlar her türlü önlemi ve güvenliği ekleyebilirler.

Kullanım konusuna gelince, yapmanız gereken tek şey, dosyaları host’unuza yüklemek ve blögger.php dosyasını tarayıcınız ile açmak. Karşınıza çıkan form’ü kullanarak içeriklerinizi kolayca ve hızlı bir şekilde blögger bloğunuza gönderebilirsiniz.

Bunu daha hızlandırmak isteyen arkadaşlar içeriklerini databaseden çekerek while yada foreach döngüleri arasına kodları yerleştirerek içeriğinizi gönderebilirsiniz. Yada cron job ile dosyanın belli aralıklarda çalışarak databaseden belli sayıda içeriği paravan bloglarınıza göndermesini sağlayabilirsiniz.

Burda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu günlük belli bir sayıda içerik girilmesine izin veriyor blögger, sonrasında resimli güvenlik önlemi piyasaya çıkıyor. Bu gibi bir durumda uygulama ile yazı göndermeniz imkansız oluyor çünkü güvenlik kısmını geçemiyor (geliştirmek isteyen varsa buyursun bu konuda). Ancak bu önlem dediğim gibi günlüktür, sonraki gün tekrar belirli bir limite kadar uygulama ile bloğunuza yazı gönderebilirsiniz. Yanlış anlaşılmasın, bu limite ulaşıldığında blögger panelinizden yine yazı gönderebilirsunuz, tek farkla güvenlik kodu istiyor sizden, yani resimdeki harfleri doğrulamanızı. Daha doğrusu insanmışın sen kardeşim diye yüzüne bağırıyor da diyebilirsiz.

Kelime yada harf hataları olabilir, mazur görün, sormak istediklerinizi konu altından yada mail yolu ile bana ulaştırabilirsiniz. Bir sonraki konuya kadar esenlikle kalın :)

Kategoriler
Wordpress faydalı kodlar

WordPress önizleme resmi ekleme (Tek kod, 4 yöntem, Otomatik)

WordPress konusunda bayağı uzun zamandır çalışmalar yapıyorum. Ciddi anlamda çok fazla çalışmasamda ihtiyacım olduğunda yada arada bir hobi amaçlı iş çıkartıyorum. Bazen bu durumlarda elinizin altında devamlı kullanabileceğiniz kodlar yada alet çantaları ararsınız. Bunlardan en önemlilerini bloğumda toparlamaya çalışıyorum zaman buldukça..

Şimdi ise potansiyel bir müşterimin konu içindeki resmi önizleme resmi olarak almasını istemiş, sattığım bir temanın (WordPress KuazaHaber proNews 3.0). Bu versiyonda ve daha öncekilerde kullandığım kod mantığını geliştirerek her konuda kullanılabilir bir fonksiyon ortaya çıkardım. Bu sayede önizleme resmi ekleyeceğiniz yere sadece bir php kodu eklemeniz yeterli. Fonksiyonumuz, sistemi tarayarak 4 farklı sorgu ile resim kontrolü yapacak…

Kategoriler
Webmaster yardım

Adsense reklam boyutunu Ekrana göre ayarlama [Otomatik]

Yeni nesil teknolojinin gelişmesiyle görsel anlamda sitelerinde duyarlı konuma gelmesi kaçınılmazdı. Bu detaylı bir konu aslında ama daha sonra detaylıca değineceğim. Şimdi ise duyarlı tasarımlarınız için adsense reklamlarının boyutunu otomatik olarak değiştirmeyi anlatacağım.

Neden?

Adsense reklamları sabit genişliktedir. Ancak duyarlı bir tasarımınız varsa ki bu girilen aparatın (iphone, ipad, mac) ekranına göre optimize olur, daralır ve tasarımı en iyi şekilde korurayarak kullanıcıya gösterir. Ancak sabit genişliği olan reklamların bu duyarlılığı algılaması zordur. Bunun içinde tasarımı bozmayacak şekilde adsense reklamlarını tarayıcının genişliğine göre gösterelim.

Nasıl?

Adsense kodunuzu aşağıdaki gibi düzenleyin. Renkli kısımlar değiştirmeniz gereken alanlardır..

<script type="text/javascript">
  google_ad_client = "ca-publisher-id";
  if (window.innerWidth >= 800) {
    google_ad_slot = "ad-unit-1";
    google_ad_width = 728;
    google_ad_height = 60;
  } else if (window.innerWidth < 400) {
    google_ad_slot = "ad-unit-2";
    google_ad_width = 300;
    google_ad_height = 250;
  } else {
    google_ad_slot = "ad-unit-3";
    google_ad_width = 468;
    google_ad_height = 60;
  }
</script>
<script type="text/javascript" 
 src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>

3 Farklı reklam boyutu reklam hazırlayın ve kodlarını kaydedin. Sonrada yukarıdaki reklam kodlarına boyutlarına göre ekleyin.