Kategoriler
Ramazan

Sıcakta oruç tutanlara sen yardım et Allahım

Ramazana bu güzel dua ve dilek ile başlayalım arkadaşlar. Oruç tutmak bir yana, çevresel zorluklarda önemli hale geliyor. Çünkü sıcaklar insanı sıvı tüketmeye teşvik eden en zor çevre koşulları. Hani bazı memleketlerde iftarın akşam saat 10 da açılıyor olması birazda zorlayıcı bir konu. Buna zorlukların eklenmesi insanı bazen psikolojik olarak etkileyebiliyor.

Sıcakta oruç tutanlara sen yardım et Allahım

Orucu tutan arkadaşlarım öncelikle orucun neden tutulduğunu anlaması gereklidir. Bazıları Allah için, bazıları zayıflamak için, bazılarıda herkes tutuyor diye tutuyor. Ama gerçekte amaç Dünyanın diğer insanları, aç insanlarının yerinde olmak, empati ile şükretmeyi benimsemektir. Zaten orucu tutarken anlayacaksınızkı Allah bizi açlıkla sinarsa neler olur? ve şükretmek için çok zamanınız ve anınız oluyor.

Orucun en güzel tarafı bize öğrettikleri ve nefsimizi eğitmesidir. Şükretmek çok önemlidir, herzaman şükredelim. Çünkü şuanda elimizde olan, cebimizde duran şeylerin garantisi yok. Birgün uyandığınızda empati yapmadığınız yada unuttuğunuz aç insanların yerinde olabilirsiniz.

Olduğunuz yerin ve durumunuzun kıymetini bilin, şükretmek elinizdekilerin kıymetini bilmektir, çok azda olsa..

Şükürler olsun..