Kategoriler
Amo-Seo-PR

NoFollow ve DoFollow Nedir ?

İnternette, birçok websitesin de nofollow ve dofollow link tabirlerini görmüşsünüzdür. Anlatımımıza başlamadan önce isterseniz bu iki kelimeni yaklaşık Türkçe karşılıklarını açıklayalım:

nofollow = ”Takip etme.” demektir.
dofollow = ”Takip et.” demektir.

nofollow Linkler Ne İçin Kullanılır ?

Nofollow linkler sitenize spam yapan kişiler için Google tarafından geliştirilmiş ve daha sonra birçok arama motoru tarafından benimsenmiş bir sistemdir. Nofollow linkler Google tarafından dikkate alınmaz.Böylece spam yapan kişilerin sitelerine Google’da bir fayda sağlamazsınız.Eğer nofollow etiketini kullanmazsanız, spam olarak link verilen sitelere link çıkışı vermiş olursunuz.Bu da sizin arama motorlarında gerilemenize neden olabilir.

Peki nofollow ve dofollow Link Nedir ?

nofollow linkler Google ve birçok arama motoru tarafından dikkate alınmaz.Yani sitenizden nofollow olarak başka sitelere link verirseniz; o verdiğiniz link, link çıkışı olarak sayılmaz. Ancak dofollow olarak başka sitelere link verirseniz arama Google ve birçok arama motoru tarafından dikkate alınır. Bu linklerde sitenizden link çıkışı olarak sayılır.

Nofollow ve dofollow link nasıl anlaşılır ?

Bir websitesinde olan bir linkin nofollow olup olmadığını anlamak için o sayfanın kaynak kodlarına bakmanız gerekmektedir.

*Eğer o linkte rel=”nofollow” veya rel=”external nofollow” etiketleri varsa o link nofollow bir linktir.

Örneğin:

<a rel=”nofollow” href=”http://www.siteniz.com/” target=”_blank”>Başlığınız</a>

Yukarıdaki gibi verilen bir link nofollow link ve birçok arama motoru tarafından dikkate alınmaz.

Eğer verilen linkin kodunun içerisinde rel=”nofollow” veya rel=”external nofollow” yoksa o link dofollowdur.

Örneğin:

<a href=”http://www.siteniz.com/” target=”_blank”>Başlığınız</a>

*: Sayfanın kaynak koduna bakmak için: Mozilla Firefox, Opera, Chrome gibi tarayıcılarda CTRL+U tuşunu kullabilirsiniz. İnternet Explorer (8)’da Sayfa’ya daha sonra Kaynağı Göster’e tıklayabilirsiniz.