Kategoriler
Sağlık

Faydaları Nedir?

Ülkemizde sağlıklı beslenme yoluyla sağlıklı yaşamaya verilen değer gün geçtikçe artıyor. İnternet’in yaygınlaşması sonucu istenilen bilgiye ulaşma yolunun kısalması dolayısıyla artık herkes kişisel gelişimini daha hızlı gerçekleştirebiliyor. Bu gelişimin en önemli parçalarından biri olan sağlıklı beslenme konusunda Faydaları Nedir adlı şifalı bitkiler sitesinden yararlanabilirsiniz. Sitede aklınıza gelebilecek her sebze ve meyve ile birlikte günlük beslenmemizde yer almayan çeşitli şifalı otlar hakkında çok kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

Uzmanlar doğru beslenme ile çok daha sağlıklı, zinde ve uzun ömürlü bir yaşam sürülebileceğini doğruluyor. Zaten tüketilen besinlerin faydaları incelendiğinde içerdiği vitamin ve elementlerle de vücudumuzda ne gibi etkileri olacağını önceden kestirmek mümkün. Faydaları Nedir sitesinde bitkilerin yetişme koşulları, ülkemizdeki yetiştiği bölgeler, kullanım şekilleri ile faydalı olduğu hastalıklar hakkında bilgiler alabileceğiniz gibi çeşitli hastalıkların nedenleri ile bitkisel çözümleri konularında da makaleler okuyabilirsiniz. Her gün yemeklerden önce birkaç dakika ayırarak o gün tüketeceğiniz besinlerin yararları nedir araştırabilir böylece kısa bir süre sonra sağlıklı beslenme hususunda uzman olabilirsiniz. Benim sizlere önerim Mandalinanın Faydaları ile Zeytinin Yararları sayfalarını incelemeniz. Bu iki besini dahi bilinçli tüketmeniz halinde daha sağlıklı ve zinde bir vücuda kavuşabileceğinizi göreceksiniz.

Kategoriler
Webmaster yardım

UTF-8 nedir?, kodlar, karakterler ve hakkında herşey!

UTF-8 8-bitlik bir Unicode dönüşüm formatıdır (İng: Unicode Transformation Format ‘ın kısaltması). Unicode karakterlerini değişken uzunluklu bayt guruplarıyla kodlamakta kullanılır. Rob Pike ve Ken Thompson tarafından geliştirilmiştir.

UTF-8 kodlaması Unicode karakterlerini 1-6 byte uzunluğunda diziler olarak kodlar. ASCII kodlaması içinde 0-127 arasında kalan karakterler aynen kendi kodları ile kullanılır, diğerleri ise byte dizileri haline gelir.

UTF-8 Özellikleri

Evrensel kodlama ile aynı sayfada farklı lisanları göstermek mümkün olabilmektedir. Ayrıca özel hazırlanmış klavyeler ile matematiksel ifadeleri yazmak da mümkün. Bütün bu farklı karakterler UTF-8 sayesinde aynı sayfada görüntülenebilmektedir. Eski stil kodlama ile türkçe karakterlerin – aslında latin alfabesinde olmayan ya da özel işaretli harflerin de – gösterimi için oldukça karışık olan harf ve rakam dizgileri kullanmak gerekiyordu. Mesela Ş harfini yazmak için Ş küçük ş içinse ş yazmak gibi.

UTF kullanarak 1 milyondan fazla karakter kodlanılabilinmektedir. Sıklıkla kullanılan 65536 karakterin kodlaması bu 1 milyondan fazla kodlamada ilk sıralarda yer almaktadır.

UTF-8 Örnekler

A = 00000000 010000012, yani sağ baştan sıfırdan başlayarak sayıldığıda 2′nin katları şeklinde 20 ve 26′yı toplayarak 65 sayısını elde ediyoruz. Windows için ALT-tuşuna basılı tutarak nümerik klavyeden 65 yazdığı zaman A harfı çıkar.

天 = 0×59 0×298 = 01011001 001010012 = ALT-tuşu + 22825
⇔ = 0×21 0xd38 = 00100001 110100112 = ALT-tuşu + 1587
α = 0×03 0xb18 = 00000011 101100012 = ALT-tuşu + 945

Veritabanı ve Programlamada UTF-8′in yeri:

Programlama ve Veri depolamada UTF-8‘in yeri oldukça önemlidir.

UTF-8′in çeşitleri vardır, bunlar temel olarak:
utf8_bin : Unicode – Çok Dilli (Universal Code – Unicode) – İkili (Binary)
utf8_czech_ci : Çekçe – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_danish_ci : Danca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_esperanto_ci : Esperanto – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_estonian_ci : Estçe – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_general_ci : Unicode (çokdilli) – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_hungarian_ci : Macarca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_icelandic_ci : İzlandaca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_latvian_ci : Litvanyaca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_lithuanian_ci : Litvanyaca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_persian_ci : Farsça – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_polish_ci : Polonyaca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_roman_ci : Batı Avrupa – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_romanian_ci : Romence – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_slovak_ci : Slovakça – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_slovenian_ci : Slovence – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_spanish2_ci : Geleneksel İspanyolca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_spanish_ci : İspanyolca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_swedish_ci : İsveççe – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_turkish_ci : Türkçe – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_unicode_ci : Unicode – Çok Dilli (Universal Code – Unicode) Büyük ve Küçük harfe duyarsız
21 çeşittir.

Eğer Türkçe karakterler ve bunun yanında birkaç dilin karakterlerini kullanmayı düşünüyorsanız UTF-8 Unicode (utf8_unicode_ci) tam sizin için.
Eğer UTF-8 Unicode kullanırsanız, artık yazılım geliştirme ortamınızın, veritabanınızın ve html kodlarınızın karakter setlerinin farklılığından kaynaklanan görüntüleme problemlerinden kurtulacaksınız.
Şimdi size birkaç yazılım geliştirme ortamında UTF-8 ayarının yapılabilmesi için izlemeniz gereken yönergeleri anlatacağım:
Zend Development Environment:
Araçlar (Tools) -> Tercihler… (Preferences…) -> Masaüstü (Desktop) tabının içinde Kodlama (Encoding) seçeneğini UTF-8 olarak ayarlamanız yeterli.
Notepad :
Dosya (File, Save) kayıt penceresinde, Kodlama (Encoding) seçeneğini UTF8 olarak ayarlamanız yeterli.
Notepad++ :
Ayarlar (Settings) -> Tercihler (Preferences) -> Yeni bir Belge (New a Document) -> Encoding bölümünden UTF-8 seçmeniz yeterli.
Dreamweaver :
Düzen (Edit) -> Tercihler (Preferences) -> Fonts (Yazı tipleri) -> Unicode ve ayrıca Yeni (New Document) bölümünden Unicode’u seçmeniz yeterli.

***

Eğer Türkçe karakterler ve bunun yanında birkaç dilin karakterlerini kullanmayı düşünüyorsanız UTF-8 Unicode (utf8_unicode_ci) size önerilir.

Utf-8 Sorun ve Çözümleri
Utf-8, Google’ ın en çok tercih ettiği karakter dili olması ve SEO,Pretty Url gibi optimizasyon araçlarının desteklediği karakter grubu olması nedeniyle webmasterlar bu dili tercih ederler.Fakat bu dil SMF scriptinde “ISO-8859-9″ karakter dilini kullananlar Türkçe karakter sorunları yaşamaktadır.Bu sorunlar nelerdir ve çözümleri nelerdir:

1- Utf-8 i sorunsuz şekilde kurabilmek(Modifikasyonlar bozulmadan):
Admin/Forum Bakımından “Veri ve veritabanını utf-8 e dönüştür” seçeneği ile önce veritabanı utf-8 e dönüştürülür.Daha sonra gerekli utf-8 dosyaları default ya da kullandığınız temanın languages klasörüne atılır.Modifikasyonları bozmamak için de:
Mesela “Modification.turkish.php” dosyasında modifikasyonların dil değişkenleri yer alıyorsa bu dosya Notepad dosyasında açılarak Farklı Kaydet seçeneği seçilir ve kodlama Utf-8 olarak işaretlenerek dosya ismi sonuna -utf8 yazılarak kaydedilir.Daha sonra languages klasöründekiyle yer değiştirilir.(mesela Modification.turkish-utf8.php gibi) Şayet hata alırsanız “ayarlari_onar.php yi çalıştırın ve dil kısmına “turkish-utf8” yazın.Ayrıca Settings.php dosyanızda

 

?>

 

kodundan evvel

$db_character_set = ‘iso-8859-9′;

diye bir karakter seti kodu varsa silin.Forum Seçenekleri/Sunucu Ayarlarından

da dil seçeneklerindenturkish-utf8i işaretleyin.

Bu işlemlerin en sonunda kategori ve forum başlığınızdaki isimler de (şğ,ç…) gibi karakterler ve ondan sonraki karakterler silindiği için tekrar yazmanız gerekiyor

2- Utf-8 i sorunsuz ve güvenli bir yoldan kaldırma

phpmyadmin den tablolarınızı tek tek seçerek “İşlemler” seçeneğinden karakter karşılaştırmasını değiştirip,languages klasörünüzden utf 8 dil dosyalarını silerek kaldırabilirsiniz.

Türkçe karakter Desteği UTF-8

Bir cok kisinin biligi gibi utf kodlama yapisinda turkce karakterlerin sekli asagida verdigim tablodaki gibidir, yani utf-8 karakter setini kullandiginiz bir sayfada turkce karakterler duzgun cikmayacaktir, ve bozuk gorunerek sayfanizi bakilamaz hala getirecektir, isde burda asagidaki tablodaki turkce karakterlerin altigi utf-8 karakterini kullandiginizda normal sayfaya bakarkan turkce karakterler duzgun sekilde gorunecektir..

Bu durum şöyle açıklanabilir:
“latin_1,latin_5″ gibi ükle dil kodlarında,diğer ülkelerde ki dili standt hale getirebilmek için,o dil de geçen karakterlerin html karşılıklarını yazmak

gerekir.Bunlar:

UTF-8 Türkçe karakter seti tablosu

Ü <=> Ãœ
Ş <=> ÅŸ
Ğ <=> ÄŸ
Ç <=> Ç
İ  <=> Ä°
Ö <=> Ö
ü <=> ü
ş <=> ÅŸ
ğ <=> ÄŸ
ç <=> ç
ı  <=> ı
ö <=> ö

Yukaridaki ornege bakarak turkce karakter iceren bir kelime yazmaya calistigimizda, asagidaki gibi yazmamiz gerekecektir.

Aşkım ========> AÅŸkım

Web sayfasinda gorunusu

Aùk^m ======== Aşkım

yukaridaki ornekte gordugunuz gibi turkce karakter iceren bir kelimeyi utf-8 turkce karakter karsiliklariyla yazmamiz gerekli..

ama bu problemi çok kolay da halledebilirsiniz. notepad2 yi indirin ve turkce karakterlerin oldugu dosyamizi bu programla aciniz

dosyayı açtıktan sonra menülerden file>encoding>UTF-8 sectiginizde yazilarinizdaki karakterler artik utf-8 formatinda olacaktir..

Utf-8 charset karakter dil setiyle,bu karşılıkları yazmaya gerek kalmadan kendi dilinizde kullanılan karakterleri bütün dil karakter setleriyle ortak hale getirebilirsiniz.

Kaynak Listesi ve derleme

Bir kısım: Sinan ANDIRMAN

Bir kısım: wordpress-tr

Bir kısım: Kuaza.org

Bir kısım: Selçuk Kılıç

Bir kısım: frm.ekshi.net