Kategoriler
Eğitim - öğretim Güncel Haberler Günlük hayat Toplumsal Konular Türk Tarihi Türkiye üzerine

Neden mi Karadeniz?

Karadeniz son zamanlar birçok yasadışı grubun yokladığı, sızmak için fırsat kolladığı, bunu da öyle ya da böyle ufak çaplı eylemlerle, üniversite içinde kazandığı sempatizan gruplarla güç kazanma gayreti içerisinde oldukları, Türkiye’nin en hassas ve devletin üniter yapının korunması yönünde sigorta olarak nitelendirilebilecek başta olan bölgelerden biridir. Bu konuda öncelikle herkesin düşüncesi ne olursa olsun bunu öyle ya da böyle kabul etmesi gerektiğini belirtmek isterim. Peki bu bölgenin diğer altı değerli coğrafi bölgemizden farkı ne?

Öncelikle şunu açık yüreklilikle belirtmeliyim ki bu bölge de diğer bölgelerimize oranla birtakım yasadışı faaliyetlerin yürütülmesine göz yumulmuyor. Bırakın silahlı mücadeleyi, örgütün silahlı eylemler düzenlemediği, düzenleyemediği bölgelerde yasadışı yollardan elde ettiği rantı, bu bölgede elde edemediğini görmek, bunu bilmemek için bu ülkenin vatandaşı olmamak gerekir. Bu bölgede terör örgütü propagandası yapan birtakım insanların sivil yaşama zarar verdiğini göremezsiniz. Kendilerini Doğulu olarak lanse eden, bütün bir bölgeyi kötülediğinin farkında olmadan bunu yapan birtakım mafyavari grupların kol gezdiğini duyma gibi bır durumunuz söz konusu değildir…

İşte bu yüzden Karadeniz önemli. Terör örgütünün sızamadığı tek bölge. Bakmayın siz arada vur kaç taktiği uygulayarak burada da varız mesajları verdiklerine. Samsun’un Ladik ilçesinde gerçekleşen hain saldırı sonrasında başlatılan devriyeler, arama çalışmaları da boşuna. Çünkü terör örgütü orada asla barınamaz.Fındık işçilerinin geçtiğimiz senelerde Ordu ve diğer Karadeniz illerinde düşük ücretle çalıştırıldığı, içinde bulundukları ortamın şartlarının iyi olmadığı gerekçesiyle bir galeyandır kopup gitmişti hatırlarsınız. Orada yapılan farklı uygulama elbette ki tüm Kürt kardeşlerimize mal edilemez, fakat aralarına sızmış olabilecek terör örgütü yandaşlarının varlığından şüphe duyulduğu için belli bir bölgede, elbette ki tasvir etmeyeceğimiz şekilde göçebe hayatı tarzı yaşamak zorunda bırakılmışlardır, sezon boyunca. Yani demek sonuç nereye çıkıyor, Kürt halkına en büyük zararı veren, yine onun haklarını savunduğunu öne süren Pkk terör örgütünün ta kendisidir.

Samsun’da gerçekleşen yumruk olayının hemen ardından gerçekleşen hain saldırı sonucu pkk, bir yumruğa iki can alırız mesajını iletti. Bizler ise o yumruğu sorguladığımız kadar, verilen mesajın derinliğini, ileride yaratabileceği kaos ortamını sorgulama konusunda zerre çaba göstermedik. Vatan sağ olsun sözümüzdü, şehitler ölmez…

Evet Karadeniz bu ülkenin teminatıdır. Çünkü onlar vatanını karşılıksız seven, yeri geldiğinde herkesten önce canlarını ülkesi için feda edebilecek olan yiğitlerin bölgesidir. Komik bir şekilde şu sıra çeşitli platformlarda kaşıyarak acaba akıllarını çelebilir miyiz şeklinde planladıkları Lazların, ancak vatanlarını savunmak için silahlandığı, bir isyan çıkacaksa halkın tek isyanının yapılacak kalleşliğe karşı başlatmış olacağı isyanın olduğu en yeşil, en deli, en güler yüzlü bölgesidir. Kuyruk acısının verdiği acı bir başkadır onlar bilirler. Her yerde yürüttükleri planları, bu bölgede yapamamaları Karadeniz e açılamamaları içlerinde büyük ukte. Açıldıkları zaman yazmış oldukları senaryonun son bölümüne gelinecek ve ayaklanma provası artık sadece prova olarak kalmayacak, içinden çıkılamayacak bir iç savaşın içinde bulunulacaktır. Nabız ölçme faaliyetinden başka hiçbir anlam taşımıyor bunlar emin olun. Bu vatanı seven Türk,Kürt,Laz fark etmez her kim olursa olsun bu vatan benim namusum diyorsa oynanmak istenen oyuna kulak asmayacaktır.

Ha bu arada unutmadan belirteyim, Karadeniz insanına faşist yakıştırmasında bulunanların, Güneydoğunun herhangi bir internet gazetesi sitesini veya forumunu gezmelerini rica ediyorum. Orada okuyucuların yaptığı Ağrı dağına Kürt bayrağını asacağız tarzı yorumları, Diyarbakır başkaldırmanın (Serhildan) şehridir şeklinde yorumlarını okuduklarında bilmiyorum onlara yakıştıracakları ünvan ne olacaktır.

Saygılarımla…