Kategoriler
Aklımdan geçenler Öylesin Esti Şuan Düşündüklerim

Değişik Bir Beyin Kumarı…

Nefes Almalı…

Görebilmeli…

Duyabilmeli…

Tadabilmeli…

Yürüyebilmeli…

Tabiki Bunlar Sadece Bunlar Değil  İnsanda Olması Gereken Özellikler…

Sağduyulu Olmalı; Duyduklarını, İşittiklerini, Gördüklerini Tartmalı…

Bilinçli Olmalı; Aldığı Nefesi Bile Bilmeli Neden Aldığı Gerektiğini…

Beyin Yormalı; Neden Gördüğünü, Nasıl İşittiğini, Düşünmeli…

Düşünmeli; Aslında İnsanın Temeli Düşünmedir…İnsan Herşeyi Düşünerek Yapar. Düşünmek İnsana Verilen Bir Cevherdir.Bazıları İşler, Bazıları İşleyemez.Cevher’i İyi Kullanmakta İnsan Yapmaz Sizi.Cevheri Yeri ve Zamanında Kullanmaktır Önemli Olan.

Aslında Bu Cevherdende Anlıyacağımız Gibi Verilen Vücut Sizi İnsan Yapmaz.Verilen Vücut Sizi İnsan Türüne Sokar. Ama İnsan Olmak Sizin Elinizdedir.Allah’ın Verdiği Vücut Cevherini kullanmaktadır Asıl Sır.

Beyin’i Kullanmak, Bakmak Değil Görmektir..Beyini Kullanmayan Kişi Bakar.. Beyin Cevherini İşleyen İnsansa Görür.Budur Asıl Fark.

Beyin’i Kullanmak, Olayları Dinlerken Anlamak Değil Yaşamaktır.

Aslında Beyini İşleyebilsek Daha Neler Yaparız Neler..Birçok Bilim Adamıda Buna İnanır..İnsanların Tüm Beynini Kullanmadığını Bir Bölümünü Kullandığını Yazar.Bunun Yanlış Olduğunu Kimse Söylemez.Çünkü Tersi İddaa Edilemez.Aslında Beyininde Bir Sınırlaması Yoktur.Beyin Uzayın Taa Kendisidir.Siz Onu Ne Kadar Geliştirirseniz Oda O kadar Büyür.Bunun Sınırını Bulacak Kadar da Genişlememiştir Zaten Beynimiz.

Beynimiz Sınırsızdır Tamam da Bunu Kısıtlayan Birşeyler mi Vardır acaba? Mesela Beynimizi Çok Kullansak Vücudumuz Bunu Kaldıramazmı ? Yada Vücudumuz Sınırsız Olsaydıda Beynimiz Sınırlı Olsaydı.Beynimiz Engellermiydi Vücudumuzu?

Sorular mı İnsanı İnsan Yapar? Düşünceler mi Soruları Soru Yapar? Nedir Bu İkilemin Cevabı? Yoksa Sorular mı Düşünceleri Ortaya Atan? Neydir Deneyi Yaptıran Düşüncemi Sorumu ?

Yoksa Herşeyin Cevabı olduğu Bir Oda Var Mı Beyinde?Peki Varsa Anahtarı Nerde? Bende mi?, Sorularda mı? Düşüncelerimde mi? Yoksa Gözümün Önündede Ben mi Görmüyorum Acaba?

Yor Beynini Yormadan Kullanamassın Beynini…

Yazıya Başladığımda Ne Düşünerek Başlamıştım.Şimdi Karşıma Ne Çıktı.Seçtiğim Kelimeler mi Beni Buraya Getirdi?Yoksa Ben mi Beni Buraya Getirecek Kelimeleri Seçtim?

Muhammed Emin Aykaç

Kategoriler
İnternet Dünyası Wordpress

Neden WordPress?

 

Arkadaşlar WordPress Sistemi En Önemli Arama Motoru Olan Google’a Yakınlığı İle Biliniyor.Şöyleki WordPresste Bildiğimiz Gibi Kurulum Sonrasında Siteniz Google Gibi Sitelere Kayıt Edilsin Mi ? Diye Bir Soru Var İşte O Soru WordPressi WordPress Yapan soru.

Devam Edelim.Forumlarda İstediğiniz Kadar Özgün Konu Açın Pek Hit Olmaz. Forumlarda Dosya Paylaşımı Ve Linkleri Lazımdır. Fakat Binleri Geçkin Olan Forum Sayısı Size Asla 1.Sırayı Bırakmaz.Konularınız 2-3Ay Sonra Tam Olarak İndex Olmaya Başlar..

Fakat WordPressteki O Soru 1. Paragrafta Anlattığım Soru Kendisinden Sizi Google a Ekler.Google Dostu WordPressi Google Dostu Olduğu İçin Seviyorum…

 

Başka Bir Yazımda Birlikte Olmak Dileğiyle..

 

MeminAykac (:

Kategoriler
Eğitim - öğretim insan vücudu Sağlık Toplumsal Konular

Diş Çürümesi ve Nedenleri

Yeterince temizlenmeyen ve bakımlı olmayan dişlerde zaman geçtikçe diş plağı oluşur. Diş plağı, yediğimiz yiyeceklerin artıkları, mukus salgısı ve sayısız bakterinin oluşturduğu kir birikintisidir. Düzenli temizlenmeyen ve fazla şekerli besinlerle beslenenlerin ağzında giderek artan bakteriler şekerli besinleri ayrıştırarak asit oluşturur. Dişlerin çevresinde biriken besin artıkları ile olumusuz bünyesel etkenler ve sulardaki flor eksikliği dişlerde çürük oluşumunu hızlandırır.

Diş çürüklerinin oluşup artmasına neden olan faktörleri ve aşamaları aşağıdaki gibi sıralıyabiliriz.

– Dişlerle ceviz, fındık gibi sert cisimleri kırmak zararlıdır. Çünkü bunlar, diş minesinin çatlamasına, diş eti ve çene kemiğinin zarar görmesine neden olur. Çok sıcak ve soğuk yiceyecek ve içeceklerin peşpeşe yenilip içilmesi de diş minelerinin çatlamasına neden olur.

– Şekerli besinler ( çikolata, reçel, baklava, lokum ) yenildikten ve gazoz, kola gibi içecekler içildikten hemen sonra ağız yıkanmassa bunların şekerleri dişlerin üzerinde ve arasında birikir. Birikinti olarak biriken bakteriler, besin artıklarını parçalayarak asit oluşturur. Bazı içeceklerdeki ( kola vb.. ) asitlerle bakterilerin oluşturdukları asitler, çatlamış ve zedelenmiş dişi oyup, diş içine doğru ilerleyerek, oyuğun büyüyüp derinleşmesine neden olur. Bu oyuk ve çatlamalara daha fazla yiyecek artığı ve mikrop toplanarak diş çürümesini hızlandırır. Diş minesindeki küçük siyah bir noktanın oluşmasıyla başlayan diş çürüğü, zaman geçtikçe ilerler. Giderek derinleşen bu çürük nedeniyle diş, önce soğukta sonra sıcakta, en sonunda hem sıcak hem de soğukta ağrımaya başlar. Çürük diş içine kadar ilerliyip diş köküne kadar ilerler.