Kategoriler
Biyografi Genel Müzik Konuları Günlük hayat Şarkıcı Videolar

Saraybosnalı Dr. Lejla Jusic

Sirrus Sesli Sanatçı Dr. Lejla Jusic

Geçtiğimiz yıllarda tesadüfen virtüel alemde müzik videosunu görüp dinlediğim oldukça içli-etkileyici ve gerçek sanatçı kişiliğini anında her dinleyiciye aksettirebilen, piyona başında zerafet girdabında dönen biri Leyla Yusic(dr.lejla jusic). TRT ile ortak çalışmalarda bulunmuş, Boşnak ve Türk eserlerini çok iyi yorumlayan boşnak sanatçıdır Lejla Jusic.

Aynı zamanda Saraybosna Müzik Akademisi mezunudur. Savaş döneminde bile müzikten kopmamıştır kendisi müziğe yaşananlara tepki olarak devam etmesi gerektiğını hissetmiştir savaş,a rağmen zorluklara rağmen müziğe devam etmiştir ve iyikide etmiştir. O güzel sesinin önünde hürmetle eğilinmesi gerekir.

Bendeniz, Dr. Lejla Jusic hanıma Türk Müziğine önem verdiği için saygı duyuyorum. Sesi sanki sirrus gibi ince ve etkileyici. Daha önce de Bosna şarkıları dinledim lakın; böyle içten ve direkt ruha zerk-olan bir sesi dinlememiştim. Onun hakkında Türk portallerinde çok az bilgi var. Türk Literatürüne girmeyi hak eden bir insan.

Lejla Jusic: Osmanlı kültürünün Bosna müziğine etkisi çok büyük. Ve bu benim özel ilgi ve uzmanlık alanıma giriyor. Osmanlı kültüründen bizim oralara kalanlar benim araştırma alanımı oluştürüyor. Zaten ben ‘kalanlar’ı müzikal renklerle anlatmaya çalışıyorum. Savaş sonrası Bosna’nın yerel müziklerini ortaya çıkarma üzerine yoğunlaştım. Halk şarkıları yanında klasik müzik ve ilahiler de ilgimi çekiyor.

Lejla Jusic – Before the Rain sarkisi asagidan dinleyebilirsiniz. indirmek isterseniz buraya tiklayin.

ayrica bu sarkicinin seslendirdigi: Sevemez kimse seni sarkisini buradan izleyebilir veya indirebilirsiniz..

Arastirma: Yakup Icik