Kategoriler
Genel Konular

Muhteşem Kepazelik

Öncelikle bir önceki yazıma göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederim.

Muhteşem yüzyıl dizisinden bahsedeyim dedim. Aslında dizi falan umurumda değil. Sadece yapılan iftiralara gönlüm elvermedi. Bu dizide lanse edilen Kanuni Sultan Süleyman tam bir şehvet abidesi. Aklı fikri uçkurunda. Haremine doldurmuş kadınları tabir caizse bir eli yağda bir eli balda.

Ben kısaca tarihi araştırıcıların Haremi anlatışından bahsedeyim.Haremde ,39 erkek çalışıyor. Padişah tahtında hem istirahat ediyor hemde gündüz gelen elçileri ve ona benzer kişileri kabul ediyor. Baş ucunda Hırkayı Şerif ve Sancak-ı Şerif diğer tarafta Kabe örtüleri bulunuyor.  Duvarda da peygamberimize yazılmış olan en güzel şiir;Kasideyi Bürde yer almaktadır. Bu işlerin bu mekanda olması zor  ki zaten padişah o kadar fazla sarayda kalmamış. Bazı kişileri sarayda sadece 1.5 yıl kaldığını söylüyorlar. Geriye kalan yılları ise at sırtında seferlerde geçmiş. Hatta sefer ahirete göç ediyor koca padişah. Belki kanıtlanabilirlik açısından Kanuni Sultan Süleyman 17 sefer düzenlemiş bunların herbirisi ortalama 3 yıl kadar sürer. 5.Murat’ın torunu Osman Selahattin  Osmanoğlu diyor ki:Seferleri  48 bin kilometre eder diyor.

Bu dizide öyle anlatılıyor ki, saray adeta ihtiras dolu. Herkes birbirinin kuyusunu kazıyor.Canilik diz boyu.

Eğer kanuni cani bir insan olsaydı.  Karıncaları öldürmek için fetva ister miydi. Zembilli Ali Efendi  o zamanın Şeyhülislamı ona soruyor kanuni:’Ağacı sarınca karınca , zararı var mı karıncayı kırınca.’Zembilli  Ali Efendi ise şöyle diyor:’Hakkın divanına varınca, hakkını alır karınca.’ Bu tabloya bakınca nerden nereye.O Kanuni nerde lanse edilen nerde?

Tabiki dizinin tamamı yanlış demiyorum , güzel yanları var tabiki. Örneğin;Kadınların hürmetleri ve erkeklerin elbiselerinin dizaynı harikulade.Biz atalarımızı anlatalım ama iftira atarcasına değil.

Biz anlatmazsak başkalarından yanlış duyuyorlar.Acaba bizim Türki cumhuriyetler, bu diziyi nasıl karşıladı.Osmanlıyı tanımayan zevk-i sefa içinde bir Osmanlı görüyor.Bu bizi yıpratır.

Osmanlı devletini 46 yıl yaşatmış bir padişah daha güzel, daha nitelikli anlatılabilirdi belki ilerde anlatılacak ama balık baştan kokar.Genede biz yapanlara teşekkür edelim belki onların yüzünden bizde daha fazla araştırmış olacağız.Hiç dikkatinizi çekti mi namaz falan  yok, kıyafetler öyle açık saçık ki. Diyorsun ki bugünkü Türkiyeyi anlatsak böyle anlatmayız herhalde.Hep güzel yönlerini anlatalım ,polyancalık oynayalım demiyorum gerçeği ne ise o anlatılsın.

O Kanuni ki 46 yıl hükümranlık yapmış bu bile bize yeter başarı adına.Şimdi iki dönem başbakanlık yapan üçüncü dönemi zor belkide şimdiye kadar kimseye nasip olmamış.

Kanuninin bir vasiyetini aktarayım:’Şu sandığı benim mezarıma gömün diyor.’ Şeyhülislam Ebussuud Efendi tartışırken, caizdi değildi diye. Birden sandık açılıyor birde baksalar ki bütün işlerini şeyhülislamın fetvasına göre yapmış.Ebussuud Efendi, Sultan Süleyman sen kurtardın kendini de biz nasıl kurtaracağız der.

Bizim Kanuni Sultan Süleyman bu işte.Her işini Allah’ın kitabına göre yapmış , yapmaya çalışan insanı lütfen doğru anlatalım.