Kategoriler
Donanım Günlük hayat Teknoloji

Klavyeler

Çağımız artık büyüyor ve her evde mutlaka bir bilgisayar var artık..Ve bu bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından birisi hiç kuşkusuz klavyelerdir.

Peki hiç düşündünüzmü bu klavyeler nasıl tasarlanır , neye göre dizilir , nasıl kurgulanır ? Bu yazımızda biraz bundan bahsedelim sizlere

Bilgisayarın olmazsa olmaz giriş birimlerinden biridir Klavyeler. Bilgisayarlarımızdaki klavyeler bir zamanlar ve günümüzdede nadiren rastladığımız daktiloları andırırlar. Klavyelerde harfler, rakamlar ve işlem kolaylığı sağlayan ekstra tuşlar bulunur. Şüphesiz klavye bilgisayarlarımız için vazgeçilmez giriş birimlerinden biridir.

Klavyelerdeki harf dizilim sırası belli bir kritere göre dizilmiştir, klavyenin kullanıldığı ülkede hangi dil yaygın ise klavyelerde o dilde en sık kullanılan harfler kolaylık sağlıyacak şekilde dizilmişlerdir. Dolayısı ile her dilin kendine has bir klavyesi vardır diyebiliriz. Türkçe daktilolarda en üst satırın en solunda “F” olduğu için bu klavyeler “F” klavyeler olarak adlandırılmaktadır. “F” klavyelerdeki harfler de Türkiye de kullanılan daktilolardaki gibi dizilmiştir. Ama İngilizce klavyelerde en üst satırın en solunda “Q” harfi vardır. Bilgisayarların Türkiye’ye ilk girdiği dönemlerde teknoloji yeterince ileride olmadığı için, klavyelerdeki harf dizilişleri değiştirilememiş ve bilgisayar alanında ne yazık ki “Q” klavyeler yaygın olmuştur. Bu klavyelerde Türkçe ye özgü harfler klavyelerin sağ tarafında toplanmışlardır. Günümüzde hem “F” hem de “Q” klavyeler kullanılmaktadırlar.ama En çok Q kullanılmaktadır

Peki bilgisayara Nasıl Bağlanırlar ?

Klavyeler Bilgisayarlarımıza kendi ara kabloları ile bağlanırlar. Bu bağlantılar bilgisayarlarımızın kasa diye adlandırdığımız neredeyse tüm önemli donanımlarımızı içinde barındıran en büyük donanımın arka panelindeki girişlerden bağlanır. Bağlantı sağlandıktan sonra klavyelerimizde bastığımız tuşların harf bilgisi işlemciye ulaşır. İşlemci bu veriyi işleyip gerekli yere yollar.

Ama günümüzde kablosuz klavyelerde kullanılmaya başlanmıştır.Ama Yinede Kablolu gibisi rahat değildir bana göre.