Kategoriler
Günlük hayat İnternet Dünyası Radyo Programları

Makaleci.com Yelken Radyo’nun katkılarıyla Sesli Oluyor…

Sitemizde Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Selçuk ERAT ve Türkiye’nin İlk ve Tek Tematik Ağ Radyosu Yelken Radyo’nun katkılarıyla, Makaleci.Com’da yayınlanan ve özel olarak oluşturulacak bir ekip tarafından seçilecek olan makaleleriniz canlı yayında seslendirilecek. Daha öncede burada küçük bir açıklama yapmıştım.

Seslendirilen eserlerin kayıtları daha sonra Makaleci.Com’da ve Yelken Radyo web sitesinde de okura sunulacak. Kayıtların ayrıca Yelken Radyo’nun tematik kuşağında, gün içerisinde de sürekli yayınlanması planlanıyor.

Bu kampanyamızla ilgili ayrıntılı bilgi ilerleyen günlerde web sitemizde yayınlanacaktır. Şimdiden duyurmak ve paylaşmak istedim.

Kategoriler
Günlük hayat Mutluluk anlarımız

Yazılarınız artık radyoda okunacak!

Sitemizde yazar ve yayın yönetmeni olan Selçuk Erat kardeşimin yaptığı bir radyo yayınında(Yelken Radyo), makaleci.com dan seçilecek yazılar, yayın akışına göre canlı olarak okunacak. Bunla beraber yazılarınızın okunması mp3 olarak kaydedilerek site genelinde paylaşılacak. Yazar arkadaşlara bu güzel kampanya hakkında küçük bir not düşmek istedim. Kampanyanın detaylarını haftasonu Selçuk Erat geniş biçimde açıklayacak..

Kategoriler
İnternet Dünyası Kuaza Network Hizmetleri Web Site Tanıtımları

Bilgili Mekânlar: Makaleci.Com

İnternet; hepimizin eli, kolu, gözü, kulağı gibi oldu değil mi? İnternet olmadan adım atamaz duruma geldik. Başlı başına bir evren oluşuverdi yanımızda ve her an, bu evrenin giderek genişlemesine, gelişmesine tanıklık ediyoruz. Gerçek evrende göremediğimiz pek çok şey, sanal dediğimiz bu evrende çıkıyor karşımıza. Tatma ve koklama duyularımız dışında, günlük yaşantımızda yapabildiğimiz her eylemi, internette yapabiliyoruz.

İnternetin, sınırsız alanda çok ciddi hizmetler verdiği kaçınılmaz bir gerçek. Olumsuz yönlerinin de hayli fazla olduğu internet, her şeye rağmen insanoğlunun en büyük buluşlarından biridir. Ben de bu hafta sizlere, bu buluşun hayatımıza kattığı sayısız güzelliklerden birini anlatmak ve bir siteye dikkatinizi çekmek istiyorum.

İnternette edebiyat, bir dönem oldukça hararetli ve derin tartışmalara neden olmuş, çok sayıda dergi ve gazete konuyu ele alan dosyalar hazırlayarak okura sunmuştu. Tartışmalar ve hatta kavgalar, internette yayınlanan yazınsal ürünlerin, edebiyat açısından bir tehdit mi, yoksa imkân mı olduğu noktasında alevleniyordu. Kontrol ve denetim altında tutulduğu ve doğru şekilde işlendiği sürece, internetin edebiyata ciddi katkılar sunacağını her zaman savunmuşumdur.

Bu savunmamı destekleyen birçok site var sanal âlemde. Bunlardan birisi de, amatör yazarların da çalışmalarını paylaşabildikleri Makaleci.Com.

Makaleci.com; amatör ve deneyimli yazarların, ağırlıklı olarak düşünce yazıları olmak üzere edebi çalışmalarını sergileyebildikleri, aynı zamanda eğitsel birçok konuyu ele alarak düzeyli tartışma ortamı oluşturabildikleri, faydalı bir mekân yaratmasını başarmış. Bu yönüyle site, internette yararlanılması gereken siteler arasında ilk sırada yer almayı fazlasıyla hak ediyor.

Site, yazarlığa ve edebiyata ilgi duyan gençler için kaçırılmayacak bir fırsat değerinde. Her gün çok sayıda yazının eklendiği sitede, birçok konuda düşün ve bilgi yığını oluşmuş bile. İçeriği amatörce veya profesyonelce olsun, toplumun ve bireyin hizmetine sunduğu bilgi paylaşımı ve yarattığı samimi ortam nedeniyle, bu tür siteler her zaman desteklenmeli ve ön plana çıkarılmalıdır. İnsanların, internette ne kadar kolay ve özgürce iletişim kurduklarını göz önüne aldığımızda konunun kavranması daha da önem arz edebilir.

Bilirsiniz, okul hayatında birçok insan çekingen davranır veya yeterince kendisini okulun atmosferine kaptıramaz. Yanlış söylemekten, çözmekten korkar. Alay edilme korkusuyla derslere katılmaz. Azar işitebileceği endişesiyle yeterince ilgi göstermez. Belki de birçoğumuz böyle benzer duyguları yaşadık öğrencilik yıllarımızda. Fakat internette durum daha farklı, daha serbesttir. Dolayısıyla Makaleci.Com gibi sitelerin yarattıkları ortamlar oldukça önemlidir. Gerekli kontrol ve denetimler sağlandığında, bu sitelerin başlı başına bir okula dönüşebilmesi hayâl olmasa gerek.

İnternetin kendisini bir üniversite, makaleci.com gibi siteleri de bu üniversitenin birer fakültesi saymak gibi bir benzetme de yapabiliriz diye düşünüyorum.

Makaleci.com’da edebiyattan teknolojiye, bilimden spora, kültürden sanata, coğrafyadan tarihe kadar sayısız konuda makâle okumak ve yayınlamak mümkün. Kısacası site, internette zaman harcayan insanların her gün ziyaret edebilecekleri güzel mekânlardan birisi. Tavsiye eder, esenlikler dilerim.

Selçuk ERAT
18.08.2009, İstanbul