Kategoriler
Bir günüm böyle geçti! Toplumsal Konular

Yetkililerle ilk bayram kutlaması

İlçemizdeki toplu bayramlaşma anonsunu duyunca kendi kendime dedim ki, bu sene müsait olursam ilk kez ilçemizde ki bayramlaşmaya katılmaya karar verdim.
Kurbanımızı kestikten ve temizledikten sonra saatime baktım ki, ilçedeki bayramlaşma için yapılan duyuru saati yaklaşıyor.
Hazırlandım, hemen bayramlaşma yerine gittim. Bayramlaşma mekânı olarak Altınyayla belediyesince yaptırılan çok amaçlı salon olduğu duyurulmuştu.
Altınyayla belediyesi tarafından yaptırılmış olan çok amaçlı salona geçtim.
Bayramlaşma saatinden sonra münasip süre beklenildikten sonrada Altınyayla şehitliğine gidileceği söylendi.
Salondan bahsetmek gerekirse, çevrede böyle madden güzel, koltukları toplantılara uygun, ferah, düzenlemesi güzel olan çok amaçlı salonun benzeri salon görmedim. Çevrede yok.
Emeği geçenlere Altınyayla halkı adına teşekkür ediyorum. Bayramlaşma zamanı gelince bayramlaşmak için gelenlerle bayramlaşıldı.


Fakat fazla katılımın olmaması hayal kırıklığına uğrattı. Bilmiyorum insanımız bayramlaşmalara değer verirdi diye düşünüyorum.
Halkımızın bu tür organizasyonlara katılması çok faydalı olur. Devlet temsilcilerimizle, halkımızın en kolay buluşma tanışmalara vesile olur. Bayramlaşmak için program düzenleyen kurumun amacı katılımın çok olmasıdır.
Halkımız şunu düşünmemelidir. Gidersem ayıp olur, ben orada yakışmam gibi fikir akıllarına gelmelidir. Bayramlaşmalar insanların meslekleriyle alakalı değildir. Herkes birbirleriyle bayramlaşırlar.
Bunu belirttikten sonra da bayramlaşmaya gelenlerle bayramlaştıktan sonra, Hal hatır sonrası protokol kaymakam beyin isteğiyle bilmiyorum belki programda da olabilir.
Altınyayla’nın şehitliğine gidildi. Altınyayla şehitliği Fethiye yolu üzerinde ki mezarlıktır.
Yolumun üzerinde olmasına rağmen, gıptayla baktığım şehitliğimiz için bir türlü araçtan inip de ziyaret edemediğimden vicdanen rahatsızdım.
Ülkemizdeki bütün şehitlerimiz için neler yapsak etsek azdır deriz. Lakin söylediğim gibi aracımızı beş dakika durdurarak dua etmekten ve de Kur’anı Kerim okumaktan aciz olmaktan da utandığımı itiraf edeyim.
. Burada devletimiz temsil eden sayın kaymakam beyin isabetli kararıyla dua etmiş oldum. Şehitliğimizin çevresinin temizliğinden, bakımından dolayı da gurur duydum.
Bir başka hususa da dikkat çekmek istiyorum. Bayrağımızın rengini almış olduğu şehitlerimizin kanı gibi pırıl pırıl, yeni bayrağın dalgalanması da ayrıca sevindirdi. Şehitlerimizin uğruna canlarını feda ettikleri bayrağımızın yeni, temiz olması önemlidir. Şehitlerimize hepimizin borcu var.
Bizler onların sayesinde cennet vatanımızda yaşıyoruz. Bütün şehitliklerimizde al bayrağımız şehitlerimize layık olarak göndere çekilmelidir.
Altınyayla şehitliğinde yakın dönemde kaybettiğimiz gazilerimizin ve de şehitlerimizin de künyeleri oluşturulmuş. Şehit ve gazi isimleri üç beş değil. Bu şunu gösteriyor vatanımız kolay kazanılmamış.
Değerini bilmeliyiz. Burdur’un nüfus bakımından nahiyesi olan Dirmil’den bu kadar Çanakkale’de Yemen’de şehit ve gazi vermişse ülkemiz vatanımızın her karış toprağı şehit ve gazilerin kanıyla sulanmıştır.
Şehitlerimizin başında ki bağımsızlığımızın hürriyetimizin simgesi ve nişanı olan bayraklar solmuş, eskimiş olmamalı.
Bayramların uzakta olup da gelenlerin görüştüğü buluştuğu, konuştuğu, dertleştiği zamana denir. Ziyaret sebeplerinde en etkili olan zaman dilimlerindendir bayramlar.
Bayramların insanlar arasında ki gerginliklerin giderilmesinde, bir araya gelmelerinde en güçlü manevi değerdir. Uzaktan yakında gelenlerle görüşmekte en büyük getirisi oluyor.

Kategoriler
Doğa ve Yaşam Sağlık Toplumsal Konular

Kurban Etinizi Nasıl Saklamalısınız ?

Kurban bayramında olmamız dolayısıyla herkesin evinde muhakkak ki kurban etleri bulunuyordur. Et ve et ürünlerinin doğru yollarla saklanması gerçekten büyük önem taşır. Çünkü yapı olarak gerçekten çok hızlı bozulurlar. Ayrıca etleri dondurup çözdürme işlemlerinin birden çok defa uygulanması ette bazı mikroorganizmaların üremesine uygun ortam sağladığı gibi kesinlikle sağlığımız için bir tehdit oluşturur.

Kategoriler
Bayramlar Dünya ülkeleri Genel Konular Günlük hayat Günün Tarihi iletişim İslam Dini Kutlamalar Toplumsal Konular

Kurban bayramınız Kutlu ve mübarek olsun!

Allah’ım Sen olmayanlarada ver, rızgını 1-2 kişiye değil tüm kullarında eşit paylaştır, zor durumda olan anne, baba, çocuk için hayrını esirgeme, ben tok iken başkasını aç bırakma, ben sağlıklıyken baskaşının sağlığında yardımcı ol, acısını hafiflet, yardımlarını su zor günlerde insanlarımızdan esirgeme.

Amin.

Şu mübarek günde Bütün müslüman aleminin kurban bayramını kutlariz.

Günün anlam ve öneminin iyi anlaşılarak, gösteriş için degilde fakirlere yardım ve Allah’a minnet için kurban kesmeyi unutmamalı, kurban’ın iyi yerini kendinize gerisini başkalarına değilde, eşit şekilde dağıtmayı, Dua ederken kendinizi değil sevdiklerinizi ve tüm müslüman ile insanlık alemini hatırlamalı, 3 günlük şu dünyada sıranın birgün bizede geleceğini unutmadan genciyle, yaşlısıyla bütün sevdiklerinizle bayramlaşarak, Mübarek Kurban bayramını anlamlı bir sekilde geçirelim..

Ben bu yıl kurban kesemiyorum ancak namazdan geliyorum, bence bayramları iyi degerlendirmeli ve her fırsatta bir araya gelinmeli. Gerçekten ortak bir noktada buluşmak çok mutluluk veren birşey.  Allah şu günlerde kurban keserek fakirleri ve ailesini sevindirenlere Bol Bol sevap versin, yardım etsin.

Kurban kesemeyecek durumda olanlarada ilahi adaletini ve sevabını lütfet Yarabbim.

By makaleci.