Kategoriler
Toplumsal Konular Türkiye üzerine

Medeniyetin Asliyeti

Birazdan okuyacağınız bize özgü davranışlardır  ve benim kanaatimce başka milletlerde yoktur.Olsa herhalde görürdüm , görmedim. Bizim yüce milletimiz öyle zeki ki ama bir o kadar da komik.Geçmiş zamanlarda bizi aşağılamak için nerde bir Türk malı yazısı görsek, hep kalitesiz olur gözüyle  bakıyorduk en azından öyle anlatılıyordu.Şimdi nasıl Çİn malları bilinçli olarak kötüleniyorsa. Adamlar hiç mi kaliteli mal yapmaz ‘PRC’ yazınca vazgeçiyoruz..Tabiki Türkleri aşağılamak kimlerin haddinede  ama biz bilinçsiz olunca bilmeden  yapıyorlar. Ben geçenlerde şahit oldum bir arkadaşıma telefon satacaktım bu telefonda bilindik marka, garantili almıştım. Arkadaşım aldı , bataryasını söktü baktı ki Çin malı yazıyorsa vazgeçti.

Konuşma yeteneği olan kuşlara,konuşmayı öğretirken ilk küfürü öğretiririz. Ve bir de çocuklarımız  ne zaman konuşmayı öğrense: oğlum, amcana bir küfür etsene hatta çocuğa para veririz. Bu güzel bir olay en azından ne kadar toleranslı millet olduğumuzu gösteriyor.

Gene kapı çalınca hane sahibi:’Kim o ?’ deyince biz de:’benim’ deriz Karşıdaki sanki gelenin kim olduğunu anlamış gibi açar. Bunu yerli olsun yabancı olsun bütün kişilere yaparız.

Çocuklar yaramazlık yaparsa sıkıntı yoktur.Ama kazara düşerse yandı.Anne, çocuğu kaldırır birde tokat vurur.Çünkü düşmemesi gerekir. Aslında burda çocuğun güçlü olması gerektiği vurgusu vardır ya düşmeyeceksin yada düşünce kendin kalkacaksın.

Pikniğe gideriz.İyi, güzel;yer , içeriz .Ama akşam gitmeye sıra gelince çöpün hepsini bir poşete koyarız ve öylece orada bırakırız, kimsenin aklına gelmez çöpü atmak yada işimize gelmez.

O kadar ekonomik bir milletiz ki saksıya para vermeyiz.Niye verelim ki marketten aldığımız deterjan, yoğurt ve bilimum eşya paketlerini saksı olarak kullanırız.Gideriz beğenerek mobilya alırız onlarca para veririz.Sonra mı sonrası onu hiç görmeyiz bile çünkü üstü örtü ile kapanmıştır.

Tozlanmış araba camlarına ‘beni yıka.’ yazarız.Sanki o deyince hemen yıkayacağız.Ev telefonunu arar:’evde misin deriz’ çok sofistike değil mi .Adam nerde olacak uzayda olacak hali yok ya .Gazetelerde bir bayan fotoğrafı görsek hemen bir bıyık çizeriz  ya bıyığı çok seviyoruz ya da ressamlık yeteneği var doğuştan.Şampuan kutusu bitmek üzereyken hemen hiç vakit kaybetmeden su doldururuz.  O şampuanın kalan kısmını kullanmak zorundayız biz israfa karşıyız.

Hele birde kavgada:Kavga ettiğimiz en yakınımız bile olsa onu tanımayız.Diyaloglar şöyledir:kimsin lan, lan sen kimsin vs. devam  eder.Birde el takıntısı var bizde el havada durmayacak illaki inecek , inmesi lazım yoksa kavga sabaha kadar devam eder.

Nerde bir teknoloji kuyruğu görsek illaki gidip orada bekleyeceğiz.Alsak da almasak da çünkü bizde kuyruk hastalığı var.Çadır bile dağıtılsa bize bir tane yetse bile en az beş tane almalıyız yoksa rahat etmeyiz. Biz ileriyi düşünen milletiz.Ama dönerle ayranı aynı anda bitiren tek milletiz başka yoktur herhalde bilmiyorum bu da zeki olmamızdan kaynaklanıyor herhalde.Ama öyle karakterlidir ki düşmanına çelik zırh gibi dostuna ise bir ipek kumaş gibi narin ve naziftir.Bir İtalyan şair Tasso derki:’Düşmanına saldırırken amansız kasırga, korkunç denize benzer ;dostuna ise bir seher yeli gibi yumuşaktır.’

İşte bizi, bize anlatacak değilim.Sadece medeniyetin asliyetini bir daha okuyalım dedim.Kendimiz hakkında sürç-ü lisan ettiysem affola.